Cox Motorları İçin Starter Yapımı

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Cox motorları gibi küçük hacimli bujili motorlara start vermek için bir starter yapımı:

Eski bir matkaptan çıkardığım Mabuchi 540 motorun miline iç çapı 8 mm hortum taktım. Motor milinin üzerinde dişli takılı olduğundan hortum dişlinin üzerine oturuyor. Dişli yerine tekerlek stobu da kullanılabilir. Tekerlek stobu kullanılacaksa stobun üzerine kontakt yapıştırıcı sürmek iyi olur. Hortumun dişlinin üzerine gelen kısmını tel ile sarıp sıktım. Telin ele gelmemesi için üzerine ısıyla daralan boru taktım. Motorun yan tarafına bir bas-bırak butonu epoksiyle yapıştırdım. Pilin konnektorunu kullanmak yerine, gerektiğinde pili çıkarabilmek için motorun ve butonun birer ucuna klemens lehimledim. Motorun dönüş yönüne dikkat ederek 2S 1000 mAh Li-Po pilin bağlantılarını yaptıktan sonra bağlantıları ısıyla daralan boru ile yalıttım. Motoru ve pili izole bantla sardım.

【 ! 】 Yeterli momenti sağlamak için pervaneyi çevirerek pistonu en alt noktaya getirmek gerekiyor.

【 ! 】 Pervane yatağının aşınmaması için pervane yatağı ile motor yatağı arasına bir damla makine yağı damlatılmalıdır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gayet güzel olmuş elinize sağlık

Sistemi komple saracak büyük bir makaronla daha profesyonel bir görünüm kazanabilir

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk