Creality Ender 3 Pro, 2. Z eksen mili yükseltmesi

Ben Ender 3 için şunu daha uygun buldum. Bastım, denedim, çalışıyor.

Sümer abi yükseltme kitini nereden aldın, link verebilir misin? Yerel satıcılarda bulamıyorum.

BL Touch'ta 3x3 grid mi tarıyorsun yoksa daha mı fazla nokta tarıyorsun? Gerçi senin tablan camdı, 3x3 yeterli olur herhalde. Ben stock buildtak benzeri tablayı kullandığım için 3x3 kesmiyor malesef. PEI çelik tablam da var, onda da aynı, 7x7 anca kesiyor :) Ama ben BL Touch'ım olmasına rağmen hala Manuel Mesh Bed Leveling kullandığım için 49 noktayı ayarlamak çok zevkli oluyor :p
Banggood'dan aldım.

Dün akşama kadar Jyers firmware ile 3 x 3 kullanıyordum. Dediğin gibi camda sıkıntı olmuyor. Ama dün akşam başka bir firmware buldu bir arkadaşım. Hemen atladım. :)
Cura'da parçanın thumbnailini oluşturup gcode'a ekledin mi, onu ekranda gösteriyor. Çok mu önemli? Hayır. Ama başka bir sürü ıvır zıvır özellik de var. Onu deniyoırum şimdi. O 5 x 5 tarıyor. Ama hızlı tarama yapıyor. Birkaç parça basayım bakayım nasıl olacak.

Banggood'dan aldım.

Dün akşama kadar Jyers firmware ile 3 x 3 kullanıyordum. Dediğin gibi camda sıkıntı olmuyor. Ama dün akşam başka bir firmware buldu bir arkadaşım. Hemen atladım. :)
Cura'da parçanın thumbnailini oluşturup gcode'a ekledin mi, onu ekranda gösteriyor. Çok mu önemli? Hayır. Ama başka bir sürü ıvır zıvır özellik de var. Onu deniyoırum şimdi. O 5 x 5 tarıyor. Ama hızlı tarama yapıyor. Birkaç parça basayım bakayım nasıl olacak.
Anladım abi, ben kendim compile ediyorum, ıvır zıvır bir sürü kendi parametrem var (step motor akımları, step/mm değerlerim, M600 filament change parametrelerim, vs vs), o yüzden mecbur kendim derliyorum.
Ender 3V2 ekranı için marlin tarafında baya bir iyileştirme yapıldığını görüyordum, onlardan biri olmalı. Github'ı da sık sık kontrol ediyorum da :)
Ben Bigtreetech'in TFT35 dokunmatik ekranını almıştım ve bu thumbnail visibility benim çok sevdiğim bir özellik, hatta PrusaSlicer ile uyum için developer'ları çok ittirdim, bug'larını temizlettirdim :)
Bir ara ben de BLTouch'ı devreye alacağım. Alet takılı, tüm kablolaması yapılı, sadece yazılımda uygun ayarları yapmak gerekiyor o kadar.

Senin yazılımla birlikte yeni başka ne gibi özellikler geldi abi?

Anladım abi, ben kendim compile ediyorum, ıvır zıvır bir sürü kendi parametrem var (step motor akımları, step/mm değerlerim, M600 filament change parametrelerim, vs vs), o yüzden mecbur kendim derliyorum.
Ender 3V2 ekranı için marlin tarafında baya bir iyileştirme yapıldığını görüyordum, onlardan biri olmalı. Github'ı da sık sık kontrol ediyorum da :)
Ben Bigtreetech'in TFT35 dokunmatik ekranını almıştım ve bu thumbnail visibility benim çok sevdiğim bir özellik, hatta PrusaSlicer ile uyum için developer'ları çok ittirdim, bug'larını temizlettirdim :)
Bir ara ben de BLTouch'ı devreye alacağım. Alet takılı, tüm kablolaması yapılı, sadece yazılımda uygun ayarları yapmak gerekiyor o kadar.

Senin yazılımla birlikte yeni başka ne gibi özellikler geldi abi?
Şu an aklımdan yazamayacağım bunu. Firmware linkini yazayım: github'da mriscoc

Bu arada şöyle bir ürün bulup aldım ( )
firma zamanında yüklü miktarda temin edip, son zamları da yansıtmamış.
İhtiyacı olan varsa fiyatı çok iyi.

Bu arada şöyle bir ürün bulup aldım ( )
firma zamanında yüklü miktarda temin edip, son zamları da yansıtmamış.
İhtiyacı olan varsa fiyatı çok iyi.
Ben de şunu kullanıyorum.
Silikon bazlı olduğu için plastik aksama zarar vermiyor. Keza sizin gönderdiğiniz ürün için de plastiğe zarar vermediği özellikle belirtilmiş.

Ben de şunu kullanıyorum.
Silikon bazlı olduğu için plastik aksama zarar vermiyor. Keza sizin gönderdiğiniz ürün için de plastiğe zarar vermediği özellikle belirtilmiş.
Bunun da fiyatı uygunmuş. Bundan önce başka yerlerde baktığım ürünler 3 katı gibiydi.

Dün Aliexpress'den almaya karar verdim. Vergisi, kargosu 540 TL gibi bir rakama mal oldu.
Bunu monte edip, rulmanları yenileyip kullanmaya başladıktan sonra, ikinci motora cihazın performansına göre karar vereceğim.

Zaten senkron kayışı ve uzun milleri ile iki motorlu hepsi birlikte satılan komple bir kit de bulamadım.

Dün Aliexpress'den almaya karar verdim. Vergisi, kargosu 540 TL gibi bir rakama mal oldu.
Bunu monte edip, rulmanları yenileyip kullanmaya başladıktan sonra, ikinci motora cihazın performansına göre karar vereceğim.

Zaten senkron kayışı ve uzun milleri ile iki motorlu hepsi birlikte satılan komple bir kit de bulamadım.
Buna sonradan ikinci motoru entegre etmek kolay. Gerekir mi? O da belli değil.

Son durumu ve sonucu paylaşıp konuyu bağlayayım dedim. :)

Siparişim geldi. Bir kaç YouTube videosu izledikten sonra kolayca montajını yaptım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tek sorun kayışın gerginliğini ayarlamak oldu.
Sipariş ettiğim kitten kayış gerdirme parçasını (adı neyse artık :)) iskelete monte etmek için tırtıklı T somunlardan çıkmadı. Ayrıca aldım. Üstüne bir de kayış biraz büyük geldi. Mecburen resimdeki gibi ortaya değilde epey kenara takmam gerekti.

Rulmanlar, t8 tijler, extruder dişlisi, ne kadar birbirine temas eden metal aksam varsa temizleyip yağladım.
Kalibrasyonu iyiydi ama ufak bir ince ayar yaptım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Test için yüksek birşey basayım dedim.
Desteksiz bir modeldi ve Z ekseni test edeyim diye cura da biraz büyüttüm. Sanırım ondandır; küçük sarkmalar oldu.
Ama Z eksende hiçbir ayar yapmam gerekmedi ve tüm sorunum çözüldü.

Şu anda 2. Motora da gerek yok gibi görünüyor. :halay:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tekrar hayırlı uğurlu olsun. Güzel günlerde, güzel baskılarda kullanın inşallah :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Alp Serin