Creality Ender 3 S-1 3 Boyutlu Yazıcı Kutu Açılımı

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Aslında vakit konusu baya problem olsa da aklımda bir tane uçak var. Bunun için parça bastırmayı düşünüyordum. Derken işin içine biraz girmiş oldum. Ve yazıcı alayım diye düşündüm. Parçalar istediğim şekilde olmayabiliyor veya farklı durumlar olabiliyor. Yazıcı olsa her türlü elim kolaylaşır ve keyifli olur diye düşündüm.

İşin aslı çok düşünmedim ve bu yazıcıyı aldım. Sizler de merak edersiniz diye kutu açılımı yaptım :evil:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kurulumunu yapmak zor olmadı. 5-10 vida sıktım montaj için. Sonra bir tuşla tablanın ayarını yaptım ve direk içerisinde gelen kediyi basmaya başladım. Ben yarım saatte biter diye düşünüyordum. Ama baya 3 saat falan sürdü. Haliyle başında duramadım ve işe gittim. Baskı yarıdayken filament kopmuş. Kendi içinden çıkan filamentti. Makarası olmadığı için belki çeke çeke bir şekilde sıkıştırmış olabilir. Tekrar evdekilere telefondan talimat vererek filamenti taktırdım. Baskıya devam etti ama problem oldu ister istemez. İlk baskı vatana millete hayırlı olsun ;D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hayırlı uğurlu olsun Ali. :thumbup: Bol bol baskılar bekliyoruz. :)

Kutu açılım videosu içinde ayrıca teşekkür ederiz. %p

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Hayırlı uğurlu olsun Ali. :thumbup: Bol bol baskılar bekliyoruz. :)

Kutu açılım videosu içinde ayrıca teşekkür ederiz. %p
Teşekkür ederim abi. Dün akşam 3dlabprint sitesindeki ücretsiz uçaklara baktım. Ağzımın suyu aktı biraz ama önce aklımdaki uçağı yapmam lazım. Onun için heralde bi 30 saat civarı baskı almam lazım. Belki daha fazla. Müsait bir vakitte konu açıp çizdiğim parçaları ve ne yapmaya çalıştığımı falan anlatmayı düşünüyorum. Ama önce makineyle biraz tanışmam lazım :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Teşekkür ederim abi. Hotend dışında kısmını biraz açabilir misin abi? Merak ettim :laugh:
Üzerindeki hotend all metal değil. İçindeki PTFE tüp, nozzle'a temas ediyor. O nedenle en fazla 235 - 240 derecede baskı yapabiliyorsun. ABS, PETG, nylon falan için uygun değil. S1 pro çıkardılar. Onda all metal hotend var.
PLA basacaksan hiçbir önemi yok bu durumun, hatta avantajlı bile olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Anladım abi. Allmetal olmadığını dinlemiştim. İçerisinde teflon bir tüp varmış. Hatta bu yüzdende allmetal olma "dezavantajı" ortadan kalkmış oluyor gibi anlatıyordu. Ama allmetal olmasının avantajlarını anlatmamıştı o videoda.

İşin aslı sürekli PLA mı basacam yoksa ABS veya PETG mi bilmiyorum. Zaman ilerledikçe ve araştırdıkça bunları öğrenirim. Bu allmetal konusunu bir araştırırım boş bir zamanda.

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Hayırlı olsun Ali Haydar. :thumbup: Umarım beklentilerini karşılar ve faydalı olur senin için. %p

Unboxing videolarını özlemişiz, eline sağlık. :)

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Hayırlı olsun Ali Haydar. :thumbup: Umarım beklentilerini karşılar ve faydalı olur senin için. %p

Unboxing videolarını özlemişiz, eline sağlık. :)
Teşekkür ederim abi :)

Dün bir tane küçük tıpa bastım. Ölçüler 3 eksende de %1 sapmayla doğruydu. Yani aslında tam olarak doğruydu diyebilirim. Buna güvendim ve gece boş bırakmadım keratayı. %100 dolulukta 4 tane parça bastım. Baskı kalitesi de dinamikti. Yani baskı kalitesinde 4 seviye var. 1 en iyisi dersek ben 2. Seviye ile bastım.

Bir tanesini tablaya tam oturacak şekilde ayarlamamışım. O yüzden çapraz çapraz basmış. Ama iş görür şekilde basmış. Genel olarak gayet sağlamdı. Parçalar normal kullanımda sorun çıkarmayacak kadar sağlam olmuş.

Parçalardaki eğik şekilde çıkan yerlerin 8mm çapı olması gerekiyor. Tam 8 olmasa da 8mm çapı olan bir boru içerisinde biraz zorlama ile girebilir. Yani problem yok. Deneme yapıp duruma göre bundan sonraki çizimlerde küçük bir pay bırakabilirim.

Bu arada yanında gelen filamenti neredeyse bitirmiş oldum :)

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
İlk ciddi baskım bu motor oldu. Destek atmayı az çok öğrenmeye başladım ama problemler vardı. Ama mantığını anlamaya başladım artık. Bazı şeyleri hala anlamış değilim. Bazen istediğim şekilde oluyor ama bazende olmuyor. Ama bu tarz sorunları burada sorarak öğrenmek yerine deneyerek zaten öğreneceğimi düşünüyorum. Ciddi bir sorun yaşamadım şuana kadar. He ilk petg basma denememde baya sorun yaşadım ve malzemeyi tabladan ayıramadım. 2-3 katman atmıştı daha. Durdurdum bende olmadığı için. Onu temizleyene kadar tablayı baya kirlettim. İlk ayar haricinde hiç ayar yapmama gerek kalmadı. Birde elektirik kesintisi simule ettim. Anladığım kadarıyla o an için basmakta olduğu katmanı bırakıyor ve bir üst katmanın başından devam ediyor. Veya yapmakta olduğu katmanı tekrar başa alıyor. Eksende bi kayma olmadı hiç. Yani muhtemelen iz bırakır fakat parçayı ziyan etmez gibi geldi bana. Şuan için tecrübelerim bu kadar.
Bunlar da motorun fotoğrafları

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle yazıcın hayırlı olsun. Güzel bir seçim. İyi günlerde kullanman dileği ile. Ufak bir uyarı yapayım. Yazıcıya baskıyı verdikten sonra muhakkak etrafında ol. Başında bekleme ama etrafında ol. Hele ki gece baskıya başlatıp yatarım sabah alırım diye düşünme. Şakası olmaz. Yüksek ısılarda çalışan cihazlar olduğu için yangın çıkarmaya çok müsait. Bir kaç yangın olayı gördüm 3d yazıcı kaynaklı. Yazıcının yanına yangın söndürme spreyi aldım koydum. İhmale gelecek konu değil.

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Teşekkür ederim. Ben olmasam da ister istemez evde birileri oluyor. Yangın meselesini hiç düşünmemiştim. Söylediğiniz gibi dikkat etmekte fayda var.