Creality Ender 3 S-1 3 Boyutlu Yazıcı Kutu Açılımı

Extruderi 3 kez açmıştım problem var mı diye. Ben problem görmedim. Bir yerde sıkışan yada birikmiş filament görmedim.

Son temizlikten sonra 2-3 dakika sorunsuz baskı almıştım. Sonra ufak tefek sorun başlayıp 1dk sonra tamamen tıkandı nozzle. Akşam öyle bırakmıştım. Şimdi tekrar nozleyi 260° ısıtıp bi 5 dakika bekleyip filamenti itmek istedim fakat itemedim. Çekmek istedim ama gelmedi. Sonra biraz geri geldi ama filament koptu. Tekrar her şeyi açtım ve bir problem göremedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bareli ben bozmuştum bu problem yüzünden. Bu yüzden yeni değiştirdim bareli. Yeni nozzle sipariş verdim ama 0.4 yerine 0.8 gönderilmiş. Şimdi tekrar 0.4mm gelecek. Onu da değiştirmiş olacam.

Bu arada deneme yaptığım filament neredeyse bitirmiş olduğum ve daha önce sorunsuz baskı aldığım bir filament.

Isınma ile ilgili bir sorunu yok. Derecesi de gayet güzel ölçüyor. Yeni aldığım nozzleleri deneyeceğim yarın. Sorun çözülür diye umuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Nozzle değiştirdim. Güzel güzel devam ederken birden işler değişti. Acaba oda soğuk olduğu için olabilir mi bilmiyorum. 15° civarı odanın derecesi

Anlattıklarından şunları ayıkladım: Baskı sırasında tık tık tık ses çıkıyor ve filament ilerlemiyor. Ayrıca baskı bir anda yarıda kalıyor (filament akışının durmasına bağlı olarak).
Ekstruderdan tık tık ses gelmesinin en önemli sebebi filamentin bir yerlerde zorlanmasıdır. Bu da iki şlekilde olur. Birincisi nozzle sıcaklığı yetersizdir ikincisi Bowden tüp ile nozzle arasından filament sızıp yolu tıkamıştır.
Ekstruder dişlilerinin aşınması standart filamentlerle neredeyse imkansızdır. Tabii ekstruder sisteminde bir takılma, boşluk, yamukluk vs varsa ekstruder saçmalayabilir, o ayrı.
Güzel güzel basarken birden filament akışının durmasının sebebi ne olabilir diye düşünmek gerek.
Ben olsam bu son baskıyı birkaç kez tekrarlardım. Bakalım hep aynı yerde mi takılacak. Çünkü eğer hep aynı katmanda takılıyorsa kafanın kablolamasında bir sorun olabilir. Belirli bir pozisyonda ısıtıcı elementin akımı kesilip nozzle soğuyor olabilir.
Bunun dışında Bowden tüpün yeterince sıkı oturup oturmadığını kontrol ederdim.
Ek olarak mutlaka termistörün durumunu kontrol ederdim. Yine kablolama sorunu ve pozisyona bağlı olarak termistör bacakları metale değip hatalı veri gönderiyor ve bunun sonucunda kontrol sistemi nozzle aşırı ısındı diye ısıtma akımını kesiyor olabilir.
Filament sorunlarını da unutmamak lazım. Açıkta kalıp rutubet almış bir filament ya da kalitesiz üretilmiş bir filament de bu tür sorunlara yol açabilir.

Abi bu sorunu 4 kere yaşadım heralde. 3 kere de söktüm her şeyi. Bir problem görmedim. Yani bir yerde biriken filament veya takılması için bir sebep falan yoktu. Söylediğin gibi tekrar baskı alacam. Isı meselesini de kontrol altında tutarak. Akşam dönüş yaparım.

Sanırım sorun çözüldü. E tabi nasıl çözüldüğünü anlatmam lazım.

Problem bendeniz Ali Haydar 😑

Daha önce de söylediğim gibi ne ileri ne geri gidiyordu filament. Takıldığı gibi kontrol ettim birkaç kez. Filamentin extruderle nozle arasındaki boşlukta hafif yumuşayıp kalınlaştığını farkettim. Haliyle extruder itse bile filament ilerleyemiyor. Bunu farkedince o kısımda filamentin erimemesi gerektiğini anladım. Biraz bakınınca sebebini buldum. Nozzle ucuna üfleyen fanla, nozle öncesi kısma üfleyen fanın kablolarını değiştirerek takmışım daha önce. Doğru şekilde taktım ve heh şimdi oldu dedim. Fakat aynı sorun yine devam ediyordu. Bu sefer makina çalışırken bir miktar söktüm. İçerideki fanın açıklık kısmı yanlış tarafta. Yani filamentin soğuk olması gereken kısma üfleyen fan, başka tarafa üflüyor. Onu da doğru taktım. Lafı uzatmak istemiyorum ama fanın üzerine gelen kapaktaki delikler beni yanılttı. Şuan hafif kayık duruyor mesela.

Tabi şöyle bir durum da var. Ben durduk yere makinayı sökmemiştim. Sıkıntı çıkardığı için sökmüştüm. Yani her şey doğru takılı gibi gözüküyor şuan ama bakalım başka bir sorun yaşayacak mıyım.

Tavşancığı da gayet güzel bastı.

Sanırım sorun çözüldü. E tabi nasıl çözüldüğünü anlatmam lazım.

Problem bendeniz Ali Haydar 😑

Daha önce de söylediğim gibi ne ileri ne geri gidiyordu filament. Takıldığı gibi kontrol ettim birkaç kez. Filamentin extruderle nozle arasındaki boşlukta hafif yumuşayıp kalınlaştığını farkettim. Haliyle extruder itse bile filament ilerleyemiyor. Bunu farkedince o kısımda filamentin erimemesi gerektiğini anladım. Biraz bakınınca sebebini buldum. Nozzle ucuna üfleyen fanla, nozle öncesi kısma üfleyen fanın kablolarını değiştirerek takmışım daha önce. Doğru şekilde taktım ve heh şimdi oldu dedim. Fakat aynı sorun yine devam ediyordu. Bu sefer makina çalışırken bir miktar söktüm. İçerideki fanın açıklık kısmı yanlış tarafta. Yani filamentin soğuk olması gereken kısma üfleyen fan, başka tarafa üflüyor. Onu da doğru taktım. Lafı uzatmak istemiyorum ama fanın üzerine gelen kapaktaki delikler beni yanılttı. Şuan hafif kayık duruyor mesela.
Unutmuşum mevzuları. Okuyunca tekrar hatırladım ve hiç şaşırmadım :lol::lol:Evet bu şahsiyet tam olarak benim :evil: Bu arada sorun yine tam olarak çözülmemişti. Alüminyum blok ve flamentin içinden geçtiği tüpü en kalitelisi ile değiştirdim. Hala sorunsuz saat gibi çalışıyor makine.

Konuyu ufaktan hortlatmak ve ufak çaplı bir tamirattan ve konu içeriğiyle alakalı spinner basımından bahsetmek istiyorum. Sonucu hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istedim :saygilar:

Hani Extra 300 fazla hızlanıyor deyip freewhell aktif etmiştik ya... Son uçuşta hadi ineyim de eve gideyim güneş bastırdı diyerekten dikkatsiz bir iniş yaptım. İniş yaklaşmasına biraz yüksekten başladım ve aşağı doğru inerken hız kazanacağı için gazı kısık tuttum. Tabi freewhell sistemini unutup hızının yeterli olacağını düşünüyordum. Uçağın piste gelemeden yavaşladığını farkettim ve biraz gaz açtım. Yeterli gelmedi derken az daha gaz açtım yine yeterli gelmedi tabi ve ufak çaplı bir kırım :( Kırım için bahanem yok. İniş biraz hariere dönmüş gibiydi. Yavaşladığı bariz belli daha hızlı gelmem lazımdı. Yada gazı daha fazla açmam lazımdı...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Spinner kırıldı. Motor mount yerinden çıktı. Pervanede ufak bir çatlak oluştu ve kullanılamaz hale geldi. Ve birkaç küçük vuruk ezik.

Motor mountu tekrar yapıştırdım ve spinnerı çizmeye başladım solidworksda. Birkaç spinner çizimi ve basım denemesiyle işimi görecek bir tane spinner baskısı alabildim.

Baskı sonuçları

İnce zımpara ve önceden kalmış spreyle boya attım

Uçaktaki boya döküntüleri içinde spreyin dibiyle son dokunuşları yaptım.

Ve uçuşa hazır:coolxf:

abi freewhell sistemini unutup hızının yeterli olacağını düşünüyordum. Uçağın piste gelemeden yavaşladığını farkettim
Alışkanlıklardan kurtulmak ne yazık ki kolay olmuyor Ali. ;) Neyse ki hasar küçük.
Motor mountu tekrar yapıştırdım ve spinnerı çizmeye başladım solidworksda. Birkaç spinner çizimi ve basım denemesiyle işimi görecek bir tane spinner baskısı alabildim.
Ellerine sağlık. Gayet başarılı bir tamir çalışması olmuş. :heartxf::bravo:%p

• Sevdim
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Bizim ihtiyar traktörün ön panjuru iyice eskimiş ve yer yer kırılmıştı. Hemen işe koyulup çizimini yaptım. Plaka için yer vs ayarlayıp baskı aldım. Sıfırı 2000 lira civarı heralde ama Türkiye'de satışı yok. Bana maliyeti 200g filament ile elektrik parası. Sonuç bu şekilde :) Traktörün görüntüsünü bozan tek yer ön panjurdu ya zaten :laugh:

Son düzenleme:
Ali Haydar hocam eline sağlık.3D Yazıcı alma fikri uzun zamandır aklımda.Bu tarz projeleri gördükçe daha da çok hevesleniyorum ama bakalım...🙂

Ali Haydar hocam eline sağlık.
Teşekkür ederim.
3D Yazıcı alma fikri uzun zamandır aklımda.Bu tarz projeleri gördükçe daha da çok hevesleniyorum ama bakalım...🙂
Genel anlamda tavsiye ederim. Makineyi tanıyıp huyunu suyunu bilmek, ince ayarlarını öğrenip istediğini çizip elinde görmek güzel hissettiriyor. Benim makine genelde yatıyor. Ama lazım olduğunda iş görüyor işte :D

Mesela bizim ihtiyar traktörün şanzımanı yağ kaçıyor. Şanzıman yağının kapağı da aşırı ters bir yerde. Yağ doldurmak için bir sürü uğraşıp sök tak yapman lazım. Ona bir huni bastım bugün. 0.5/1.5/2.5 litrelik herhangi bir şişeyi kesip aparata takıp huni olarak kullanmak mümkün oluyor.

Kapağı henüz delmedim :)

Böyle ufak tefek yardımcı aparatlar iş görüyor :D Onun haricinde modelcilikte zaten her zaman iş görüyor. Tavsiye ederim :saygilar: