Deep V 72 inch. Speed Boat

LEVENT UYGUN

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Forumda bir kaç tekne konusu açılınca aklıma geldi, zamanında tam boy yapmıştım, zenoah benzin motoru ile gayet keyifli giden bir teknedir, belki ilgilenen olur planlar ekte.
Planlar CAD dosyası halindedir, bastırırken istediğiniz boyda küçültüp çıkartabilirsiniz, tabi kullanılacak malzeme kalınlıklarına göre geçme yerlerinde küçük revizyonlar yapmak gerekir, fakat çok kolay olacaktır.:saygilar:

Yanlız şunu da belirtmek isterim; 72 inch. ciddi büyük olduğu için taşıma problemi oluyor, bu tekneden 40 - 42 inch. olarak bir kaç tane yaptım ve hepsi NİTRO motorlu idi ve 2 tanesini de kıçtan takma motorlu yapmıştım. K&B motorlar kullanmıştım, elektrikli hiç yapmadım.
Elektrikli çok güzel olur kanısındayım.

Orijinal Link:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

110 cm. boyundaki tekne için resimdeki K&B 7,5 luk motor ile bu tekne bildiğiniz uçuyordu.:evil:

Ekli dosyalar

• Deep V 72inch. AutoCAD.zip
    103.7 KB · Görülme: 195
  • BOAT72.pdf
    150 KB · Görülme: 67
Son düzenleme:
Tesekkurler Levent abi :) Fena halde yapmak istedigim bir Riva Aquarama projem var, ancak cesaret edip baslayamiyorum. Belki bu canavar biraz cesaret verir oncesinde

Kaçırmışım bu konuyu, paylaşım için teşekkürler Levent Bey.

Ben de bir ara sırf eğlencesine, oğlumla birlikte vakit geçirmek için bir tekne yapmaya niyetlendim. Elimdeki 1/10 Tamiya F-350 nin arkasına bir römork yapıp onla çekebileceğim, suya indirebileceğim bir model ararken internette bu plana rastladım ve yapım basitliği vs açısından ilgimi çekmişti. yaklaşık 70 cm boy olacak şekilde (römorkun boyutunu abartmamak için :D ) planlıyordum ve benim için en az vakit harcayacağım bir üretim yöntemi olacağı için 3D yazıcıdan basmayı planlamıştım. CAD dosyaları olduğu için çizimi Fusion 360'a atıp orada modellemek de kolaydı, şu aşamaya kadar gelmiştim:

Vakit oldukça el atıyorum, burun şekillendirmesini hallettikten sonra güverteyi kapatıp kapakları ekleyip şaft ve dümen çıkışlarını da modelleyip basılabilmesi için gerekli detaylara girişeceğim.

Belki bu canavar biraz cesaret verir oncesinde

Benim 3D tasarım bitince paylaşırım, istediğin boyutta basabilirsin sen de :)

Levent Bey aslinda geçen hafta siz bana bu konuyu gönderdiğiniz anda işe giriştim lakin hatalara once yanlış ahsap seçimi ve kalınlık seçimi ile başladım. Komple balsadan yapmaya calıştım bide gittim 5mm balsa aldim iskelet icin :)) ilk defa bir plandan model cikartmam bir yana ilk defa parcalardan bir araç yapiyorum. fazla uzatmadan geldiğim son aşama resimdeki gibidir.. şimdi epoksi almam gerekiyor.. var mıdır tavsiye edilebilcek.bir marka ?

Levent Bey tekrardan tesekkürler

Forumda bir kaç tekne konusu açılınca aklıma geldi, zamanında tam boy yapmıştım, zenoah benzin motoru ile gayet keyifli giden bir teknedir, belki ilgilenen olur planlar ekte.
Planlar CAD dosyası halindedir, bastırırken istediğiniz boyda küçültüp çıkartabilirsiniz, tabi kullanılacak malzeme kalınlıklarına göre geçme yerlerinde küçük revizyonlar yapmak gerekir, fakat çok kolay olacaktır.:saygilar:

Yanlız şunu da belirtmek isterim; 72 inch. ciddi büyük olduğu için taşıma problemi oluyor, bu tekneden 40 - 42 inch. olarak bir kaç tane yaptım ve hepsi NİTRO motorlu idi ve 2 tanesini de kıçtan takma motorlu yapmıştım. K&B motorlar kullanmıştım, elektrikli hiç yapmadım.
Elektrikli çok güzel olur kanısındayım.

Orijinal Link:

110 cm. boyundaki tekne için resimdeki K&B 7,5 luk motor ile bu tekne bildiğiniz uçuyordu.:evil:

malzemesi hakkında bilgi verebilir misiniz

malzemesi hakkında bilgi verebilir misiniz
Egemen, "PDF" planı incelediysen aslında ölçüler "İnch" cinsindendir, (Milimetreye çevirirsen ölçüler çıkıcak fakat,hepsi buçuklu çıkar tabi) ve o ölçülerde malzeme bulmak nerede ise imkansız Türkiye'de. Postaları ve posta yatağını 5mm. kontraplak dan kesebilirsin, gövde kaplamalarını da 2mm. kontraplak yada balsadan yapabilirsin.
Ben kaplamayı balsa ile yapıp üzerine cam elyaf epoxy yapmıştım, sonra zımpara ile tesviye ve boya tabi.

Ekli dosyalar

• BOAT72.pdf
    150 KB · Görülme: 13
Son düzenleme:
Egemen, "PDF" planı incelediysen aslında ölçüler "İnch" cinsindendir, (Milimetreye çevirirsen ölçüler çıkıcak fakat,hepsi buçuklu çıkar tabi) ve o ölçülerde malzeme bulmak nerede ise imkansız Türkiye'de. Postaları ve posta yatağını 5mm. kontraplak dan kesebilirsin, gövde kaplamalarını da 2mm. kontraplak yada balsadan yapabilirsin.
Ben kaplamayı balsa ile yapıp üzerine cam elyaf epoxy yapmıştım, sonra zımpara ile tesviye ve boya tabi.
teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Ben 88 cm boyundaki mono teknemin tamamını 5mm kavak kontraplaktan yapmıştım. Ama şekil vermek işkence olmuştu. 3 mm esnek kontraplak bulabilirsen 1 metreden büyük teknede posta hariç dış kısımlarında kullanabilirsin.

Yapımı devam eden ev taşıma sebebiyle beklemeye aldığım teknemi, bahsettiğim kontraplak ile yapıyorum.

Son düzenleme:
El ile kesim gerçekleştirilecekse mümkün olan en ince kontraplaktan kesip tek kat epoksi elyaf ile kaplamak yeterli olacaktır(200gr) .
Ben acemiliğimden balsa aldım 4mm iskelet için 3mm dışı için.. kesim bıçağı ile kesmek benim için işkence oldu hatta tetik parmak falan oluştu :) şuanda sorun yok :)

ama malzeme çok dayanıksız olduğu için ve acemilikle beraber kesimlerdeki hatalar yapım aşamasında bazı parçaların kırılmasına kopmasına sebep oldu.. Balsa enlemesi yani ağaç çizlerinin olduğu yönde çok dayanıksızken bu çizgilere dik halde çok sert ve keserken hamur kıvamı alıyor ve kolayca kesilmiyor en azından 4mm o şekilde..

neyse teknenin yukarıdaki haline getirdikten sonra ben epoksi ve cam elyaf uyguladım dış katmanına.. ardından yine ilk çalışmam olması sebebi ile öğrenmek amaçlı macun uygulaması gerçekleştirdim.. aman Allahım macunla çalışmak o kadar zormuşki.. hani kaporta ustaları sürüyorlar düzeltiyorlar falan hiç öyle kolay değilmiş.. rezalet bir macunlama sonrası 3 gün 4 gün zımpara işine girdim mecburen :)

bu arada orjinal boyuta uymadığım için tabi kapak kısmıda ufak oldu.. henüz suya indirme fırsatı bulamadım ama bir dahakine lazer kesimden yardım alacağım kesinlikle..

son hali

El ile kesim gerçekleştirilecekse mümkün olan en ince kontraplaktan kesip tek kat epoksi elyaf ile kaplamak yeterli olacaktır(200gr) .
Ben acemiliğimden balsa aldım 4mm iskelet için 3mm dışı için.. kesim bıçağı ile kesmek benim için işkence oldu hatta tetik parmak falan oluştu :) şuanda sorun yok :)

ama malzeme çok dayanıksız olduğu için ve acemilikle beraber kesimlerdeki hatalar yapım aşamasında bazı parçaların kırılmasına kopmasına sebep oldu.. Balsa enlemesi yani ağaç çizlerinin olduğu yönde çok dayanıksızken bu çizgilere dik halde çok sert ve keserken hamur kıvamı alıyor ve kolayca kesilmiyor en azından 4mm o şekilde..

neyse teknenin yukarıdaki haline getirdikten sonra ben epoksi ve cam elyaf uyguladım dış katmanına.. ardından yine ilk çalışmam olması sebebi ile öğrenmek amaçlı macun uygulaması gerçekleştirdim.. aman Allahım macunla çalışmak o kadar zormuşki.. hani kaporta ustaları sürüyorlar düzeltiyorlar falan hiç öyle kolay değilmiş.. rezalet bir macunlama sonrası 3 gün 4 gün zımpara işine girdim mecburen :)

bu arada orjinal boyuta uymadığım için tabi kapak kısmıda ufak oldu.. henüz suya indirme fırsatı bulamadım ama bir dahakine lazer kesimden yardım alacağım kesinlikle..

son hali
Sanırım macun konusunda sizde herkesin düştüğü hatayı yaptınız. Macun genellikle su yalıtımı için teknenin tamanına sürülüyor. Oysa macun sadece çukur yerleri düzeltmek amaçlı kullanılmalı.