Dx7 Gimbal sorunu

Oğuzhan KÖSOĞLU

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Haftasonu uçuş için alana gittim. Protos 500 ü kaldırdığım zaman kuyrukta ciddi bir titreme vardı. Bende riske atmadan modeli hemen indirdim. Eve gelip incelediğim zaman videoda da görüldüğü üzere, gaz kolunu aşağı yukarı yaptığım zaman bir miktar kuyruk servosu hareket ediyor. Gaz kolu 0-50 arası 2mm kadar sağa gidip 50-100 arası 2mm kadar tekrar geri geliyor. Kuyruk servosunu değiştirip denediğim zaman yine aynı sorun oldu. Bende 180 cfx i deneyeyim dedim. Aynı sorunu 180 cfx modelinde de yaşadım. Protosun aynı kuyruk hareketi 180 cfx te de var. Yani sorun %99 kumanda da, hatta gimbal da diye düşünüyorum. Expo ile ilgili bir durum değil. Alanda 2 pil 230s ile uçtum. 230s ile bir sorun hissetmedim. Muhtemelen kuyruk motorlu diye. Uçaklarım köyde olduğu için uçaklarda deneyemedim. Bir fikri ve çözüm önerisi olan varmı ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eve gelip incelediğim zaman videoda da görüldüğü üzere, gaz kolunu aşağı yukarı yaptığım zaman bir miktar kuyruk servosu hareket ediyor.
Servo monitor sayfasında durum nedir ? Onda da rudder oynama gözüküyor mu ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Servo monitor sayfasında durum nedir ? Onda da rudder oynama gözüküyor mu ?

Abi gaz kolunu yukarı aşağı yaparken servo monitör sayfasında rudder da herhangi bir oynama gözükmüyor. Kumandadan rudder komutu verince normal şekilde oynuyor.

Abi gimbal arızası durumlarinda servo monitör sayfasında herseyin normal olması normalmidir?
Abi eğer servo monitör sayfasında servoda hareket yokken servo hareket ediyorsa, modele odaklanmak lazım.
Boştaki bir alıcının rudder kanalına bir servo bağlayıp dene istersen.
Çok küçük hareketleri, servo monitör sayfasının düşük çözünürlüğü nedeniyle göremeyebileceğini de unutma tabii.

Son düzenleme:
Abi eğer servo monitör sayfasında servoda hareket yokken servo hareket ediyorsa, modele odaklanmak lazım.
Çok küçük hareketleri, servo monitör sayfasının düşük çözünürlüğü nedeniyle göremeyebileceğini de unutma tabii.
Zaten 180 cfx te de denedim. Aynı durum mevcut.Modelden olacağını düşünmüyorum. Hafta sonu birde uçaklar da deneyeceğim .Alıcı yok yanımda. Uçaklarda da aynı durum olursa gimbal değisecegiz o zaman. Ama nasıl değişeceğiz onu da o zaman konuşuruz:)

Kumandanın içini açıp baksanız, gimbalin rudder potansiyometresi gevşemiş ve kablosuna takıldığı için hareket ediyor olabilir mi? Ayrıca gönderdiğiniz videoda kuyruk servosu throttle ile çok senkron bir şekilde ilerliyor. Belki de elektronik bir arıza vardır.

Şimdi bir şey diyeceğim ama boş mu konuşurum bilemedim.
Kumanda fabrika ayarlarına geri dönse sonra bir daha deneseniz belki çözülür.

Kumandanın içini açıp baksanız, gimbalin rudder potansiyometresi gevşemiş ve kablosuna takıldığı için hareket ediyor olabilir mi? Ayrıca gönderdiğiniz videoda kuyruk servosu throttle ile çok senkron bir şekilde ilerliyor. Belki de elektronik bir arıza vardır.
Şimdi bir şey diyeceğim ama boş mu konuşurum bilemedim.
Kumanda fabrika ayarlarına geri dönse sonra bir daha deneseniz belki çözülür.
Uçakların rudder servosunda da aynı sorunu yaşarsam sorunun kumandadan olduğu netleşecektir. O zaman mecbur içini açıp kurcalayacağım. Fabrika ayarlarına dönmenin çözüm olacağını düşünmüyorum.

Yazılımsal bir problem olabilir mi mix işlemlerinden vb bir yerden bir ayar açılmış olabilir mi.
Uçakların rudder servosunda da aynı sorunu yaşarsam sorunun kumandadan olduğu netleşecektir. O zaman mecbur içini açıp kurcalayacağım. Fabrika ayarlarına dönmenin çözüm olacağını düşünmüyorum.
Videoda servonun hareketi çok normal gözüküyordu sanki yazılımsal gibi. Mix kısmından bir ayar açılmış olabilir mi ?
Eğer önemli birşey yoksa fabrika ayarlarına döndürmek denenebilir

Yazılımsal bir problem olabilir mi mix işlemlerinden vb bir yerden bir ayar açılmış olabilir mi.
Videoda servonun hareketi çok normal gözüküyordu sanki yazılımsal gibi. Mix kısmından bir ayar açılmış olabilir mi ?
Eğer önemli birşey yoksa fabrika ayarlarına döndürmek denenebilir
Servonun hiç hareket etmemesi lazım. Rudder komutu hiç vermiyorum çünkü. Mix ayarı açmadım. Zaten diğer helikopterimde de aynı durum var.

Sümer abi bayramda boş alıcı da (uçakta) denedim. En ufak sorun yok. Gaz verirken rudder da en ufak oynama yok. Yani bu durum da gimbal arızalı değil gibi. Daha sonra 180 cfx i bilgisayara bağlayıp ünite ekranındaki hareketleri bilgisayardan takip ettim. Gaz verirken ekranda rudderda oynama yok. Ama kuyruk servosu protosun kuyruk servosu gibi hareket ediyor. 230s ile baya uçtum hiç sıkıntı yok. Sadece protos ta olsa bu durum ünite ile ilgili derim. Ama 180 cfx te de aynı durum olunca sorun kumandaya yöneliyor. Ama uçaklarda sıkıntı olmayınca da kumanda masum kalıyor. Böyle garip bir durum. Gimbalı değişeyim desem bu gimbaldan bulmak çok zor. Kumandayı bi açmıştım. Gimbaldan 3 kablo çıkıyor. Ve soketsiz. Başka kumanda gimballarından hep 6 kablo çıkıyor. Belki uydururum diye bakmıştım. Şu anda yapacak birşey kalmadı. Şimdilik protos ve 180 ile uçmayacağım. Belki ilerde daha güncel bir spektrum kumanda alırım.

bu da internetten bulduğum fotoğraf

Haftasonu uçuş için alana gittim. Protos 500 ü kaldırdığım zaman kuyrukta ciddi bir titreme vardı. Bende riske atmadan modeli hemen indirdim. Eve gelip incelediğim zaman videoda da görüldüğü üzere, gaz kolunu aşağı yukarı yaptığım zaman bir miktar kuyruk servosu hareket ediyor. Gaz kolu 0-50 arası 2mm kadar sağa gidip 50-100 arası 2mm kadar tekrar geri geliyor. Kuyruk servosunu değiştirip denediğim zaman yine aynı sorun oldu. Bende 180 cfx i deneyeyim dedim. Aynı sorunu 180 cfx modelinde de yaşadım. Protosun aynı kuyruk hareketi 180 cfx te de var. Yani sorun %99 kumanda da, hatta gimbal da diye düşünüyorum. Expo ile ilgili bir durum değil. Alanda 2 pil 230s ile uçtum. 230s ile bir sorun hissetmedim. Muhtemelen kuyruk motorlu diye. Uçaklarım köyde olduğu için uçaklarda deneyemedim. Bir fikri ve çözüm önerisi olan varmı ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Yeni kumandam geldi. :) İlk fırsatta köye gidip protos 500 ü yeni kumandama kuracağım. Bakalım sorun kumandada mi yoksa başka birşeydemiymiş ?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari