Dx7 Gimbal sorunu

Oğuzhan merhaba, heli üniteleri collective verdiğin de kuyruğa bir miktar açı verebilir, ünite gyrosu na yardımcı olmak için ünite içinden fabrika tarafından mixlenmis Bir özellik,bunu dikkate almani öneririm , ayrıca kuyruğun düzeltme konumu doğru gelmedi sanki, yukarı açı verdiğinde dışa redder veriyor, içe Ufak bir düzeltme vermesi lazım dı ,bunu da dikkate al,ve ünitenin düzeltme konumu doğru mu kontrol et.

Helikopterin,burnu yüzüne doğu başlarken, kuyruğu sola doğru döndürmeye başladığında, kuyruğun sağa doğru ünite tarafından (yani içeri boom tarafına doğru düzeltme yapması lazım)

Oğuzhan merhaba, heli üniteleri collective verdiğin de kuyruğa bir miktar açı verebilir, ünite gyrosu na yardımcı olmak için ünite içinden fabrika tarafından mixlenmis Bir özellik,bunu dikkate almani öneririm , ayrıca kuyruğun düzeltme konumu doğru gelmedi sanki, yukarı açı verdiğinde dışa redder veriyor, içe Ufak bir düzeltme vermesi lazım dı ,bunu da dikkate al,ve ünitenin düzeltme konumu doğru mu kontrol et.

Helikopterin,burnu yüzüne doğu başlarken, kuyruğu sola doğru döndürmeye başladığında, kuyruğun sağa doğru ünite tarafından (yani içeri boom tarafına doğru düzeltme yapması lazım)
Ali helikopter ile bu şekilde uçtugum zaman sadece kuyruk aşırı titriyor. Muhtemelen video daki durumdan dolayı. Yönlerde bir sorun olsa hiç havalanmazdı.

Abi kbarda bu durumu hatırlıyorum gibi ben. Yani bana sorarsan normal veya bir ayar sonucu olan bişey. Daha önce söyledim mi bilmiyorum ama.. Farklı bir konuda söylemiştim diye hatırlıyorum.

Bu arada yeni kumanda şekil :heartxf: Hayırlı olsun :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Ali helikopter ile bu şekilde uçtugum zaman sadece kuyruk aşırı titriyor. Muhtemelen video daki durumdan dolayı. Yönlerde bir sorun olsa hiç havalanmazdı.
Kuyruk düzeltme yönü ters olunca havalıniyor k cylic servolari gibi değil, sen yine de kontrol et Zarar gelmez, kuyruğa Ufak Bir açı vermesi gayret normal kendin dedin uçakta olmuyor😉

Son düzenleme:
Abi kbarda bu durumu hatırlıyorum gibi ben. Yani bana sorarsan normal veya bir ayar sonucu olan bişey. Daha önce söyledim mi bilmiyorum ama.. Farklı bir konuda söylemiştim diye hatırlıyorum.

Bu arada yeni kumanda şekil :heartxf: Hayırlı olsun :)
Kuyruk düzeltme yönü ters olunca havalıniyor k cylic servolari gibi değil, sen yine de kontrol et Zarar gelmez, kuyruğa Ufak Bir açı vermesi gayret normal kendin dedin uçakta olmuyor😉
Teşekkür ederim Ali Haydar. :) Ali kontrol edeceğim. Ama yıllardır aynı ayarlar ile uçtum.Ayarlarıda hiç değiştirmedim. Bakacağız artık.

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Ali abinin anlattığını düşünüyorum da. Dediği gibi modele yüklenince torkla beraber kuyruğun salmaması için zaten kuyruk açı alması gerekiyor. Adamlar bunu mixle desteklemişler. Ki tam ortada açı sıfırlanıyor. Ana paller açı aldıkça kuyruk da açı alıyor. Yani şu ana kadar sorun yok. Geriye tek bir sorun kalıyor. Niye bu açı tersine veriliyor?(Tersine verilmiyormuş. Aşağıda düzelttim..) Ana paller saat yönüne dönüyorsa; gaza yüklendiğinde (modelin arkasından baktığımızda) kuyruk sağa doğru kaçacak. Haliyle kuyruk palleri sola yani booma doğru açı alacak ki kuyruğu kaçırmasın. Ama ya ana paller tersine dönüyorsa :lol::lol: Gerçi one way hub mı birşey deniyordu terse dönmeyi engelliyor ama belki ünite ayarlarında motor dönüş yönü terstir. Bu yüzden kuyruk ters tarafa açı alıyordur. Yani bence ayarlarda bir problem var. Yada ünitede var problem.

Son düzenleme:
Bir dakika ya. Kuyruk düzeltme yönü doğru zaten. Booma doğru açı alıyor. Tabi pervane saat yönüne dönüyorsa doğru

Ali abinin anlattığını düşünüyorum da. Dediği gibi modele yüklenince torkla beraber kuyruğun salmaması için zaten kuyruk açı alması gerekiyor. Adamlar bunu mixle desteklemişler. Ki tam ortada açı sıfırlanıyor. Ana paller açı aldıkça kuyruk da açı alıyor. Yani şu ana kadar sorun yok. Geriye tek bir sorun kalıyor. Niye bu açı tersine veriliyor? Ana paller saat yönüne dönüyorsa; gaza yüklendiğinde (modelin arkasından baktığımızda) kuyruk sağa doğru kaçacak. Haliyle kuyruk palleri sola yani booma doğru açı alacak ki kuyruğu kaçırmasın. Ama ya ana paller tersine dönüyorsa :lol::lol: Gerçi one way hub mı birşey deniyordu terse dönmeyi engelliyor ama belki ünite ayarlarında motor dönüş yönü terstir. Bu yüzden kuyruk ters tarafa açı alıyordur. Yani bence ayarlarda bir problem var. Yada ünitede var problem.
Ali kayışlı modeller de kayışı ters yöne bukmedikce kuyruk dönüş yönü asla değişmez TT hiç değişmez,ama rudder dan verdiğin yön doğu olabilir, ünitenin düzeltme yönü ters çalışırsa evet geli havalınir kuyruk asla deli gibi dönmez sonuçta gyro dönmeyi engelliyor ama oluşan tork yönü farklı olduğu için şiddetli Bir titremesime giriyor

Ali kayışlı modeller de kayışı ters yöne bukmedikce kuyruk dönüş yönü asla değişmez TT hiç değişmez,ama rudder dan verdiğin yön doğu olabilir, ünitenin düzeltme yönü ters çalışırsa evet geli havalınir kuyruk asla deli gibi dönmez sonuçta gyro dönmeyi engelliyor ama oluşan tork yönü farklı olduğu için şiddetli Bir titremesime giriyor
Kuyruk dönüş yönü değil abi düzeltme yönü diyordum orada. İkon ayarlarken soruyor ana pervane nasıl dönüyor diye. Eğer onu ters ayarlarsan tork etkisi de ters olacağı için düzeltme yönü de ters olacaktı. Ama videoda saat yönüne dönen pervane için düzeltme yönü doğru. Booma doğru düzeltiyor.

Kuyruk dönüş yönü değil abi düzeltme yönü diyordum orada. İkon ayarlarken soruyor ana pervane nasıl dönüyor diye. Eğer onu ters ayarlarsan tork etkisi de ters olacağı için düzeltme yönü de ters olacaktı. Ama videoda saat yönüne dönen pervane için düzeltme yönü doğru. Booma doğru düzeltiyor.
Evet dikkatli bakınca doğru ,ama diyeceğim şudur;ufak Bir açı vermesi gayret normal sorunu kumanda da değil başka yerde aramak lazım, zorlanarak çalışan bir servo, ünitenin titreşim yemesi, ünitenin kendisi, parametreler bunlara İyi bakılması lazım

Evet dikkatli bakınca doğru ,ama diyeceğim şudur;ufak Bir açı vermesi gayret normal sorunu kumanda da değil başka yerde aramak lazım, zorlanarak çalışan bir servo, ünitenin titreşim yemesi, ünitenin kendisi, parametreler bunlara İyi bakılması lazım
Belki kuyruk rodu veya slider mekanik olarak rahat olmayabilir. Onu da kontrol etmek lazım. Yada dediğin gibi ayar veya servo, ünite arızası.

Belki kuyruk rodu veya slider mekanik olarak rahat olmayabilir. Onu da kontrol etmek lazım. Yada dediğin gibi ayar veya servo, ünite arızası.
Ali abinin anlattığını düşünüyorum da. Dediği gibi modele yüklenince torkla beraber kuyruğun salmaması için zaten kuyruk açı alması gerekiyor. Adamlar bunu mixle desteklemişler. Ki tam ortada açı sıfırlanıyor. Ana paller açı aldıkça kuyruk da açı alıyor. Yani şu ana kadar sorun yok. Geriye tek bir sorun kalıyor. Niye bu açı tersine veriliyor?(Tersine verilmiyormuş. Aşağıda düzelttim..) Ana paller saat yönüne dönüyorsa; gaza yüklendiğinde (modelin arkasından baktığımızda) kuyruk sağa doğru kaçacak. Haliyle kuyruk palleri sola yani booma doğru açı alacak ki kuyruğu kaçırmasın. Ama ya ana paller tersine dönüyorsa :lol::lol: Gerçi one way hub mı birşey deniyordu terse dönmeyi engelliyor ama belki ünite ayarlarında motor dönüş yönü terstir. Bu yüzden kuyruk ters tarafa açı alıyordur. Yani bence ayarlarda bir problem var. Yada ünitede var problem.
Yeni kumandamı kurunca sorun çözülürse mekanik olarak bir sorun yokmuş anlamına gelir. Geriye sadece kumanda ve ayarlardan sorun olabileceği seçenekleri kalıyor. Ayarlarıda bu zamana kadar hiç değiştirmedim. Yeni kumandayı da her türlü kuracağım için bi kurayım sorun devam ederse bahsettiğiniz diğer hususlara bakacağım:)

Haftasonu uçuş için alana gittim. Protos 500 ü kaldırdığım zaman kuyrukta ciddi bir titreme vardı. Bende riske atmadan modeli hemen indirdim. Eve gelip incelediğim zaman videoda da görüldüğü üzere, gaz kolunu aşağı yukarı yaptığım zaman bir miktar kuyruk servosu hareket ediyor. Gaz kolu 0-50 arası 2mm kadar sağa gidip 50-100 arası 2mm kadar tekrar geri geliyor. Kuyruk servosunu değiştirip denediğim zaman yine aynı sorun oldu. Bende 180 cfx i deneyeyim dedim. Aynı sorunu 180 cfx modelinde de yaşadım. Protosun aynı kuyruk hareketi 180 cfx te de var. Yani sorun %99 kumanda da, hatta gimbal da diye düşünüyorum. Expo ile ilgili bir durum değil. Alanda 2 pil 230s ile uçtum. 230s ile bir sorun hissetmedim. Muhtemelen kuyruk motorlu diye. Uçaklarım köyde olduğu için uçaklarda deneyemedim. Bir fikri ve çözüm önerisi olan varmı ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hafta sonu fırsat bulup köye gittim. Protosu yeni kumandam dx6e ye kurdum. Kuyruk servosundaki hareket değişmedi. Aynı şekilde gaz kolunu yukarı aşağı yaptıkça rudder bir miktar sağ sol yaptı. Yani Alinin dediği gibi bu hareketin normal olduğuna ikna oldum. :) Bende mekanik olarak inceleyeyim dedim. Görünürde birsey yoktu. Ama slider in bir miktar sıkı olduğunu gördüm. Bende bir miktar gevşettim. Pcden kuyruk gain ayar imkanını kumandaya atayıp sahaya çıktım. Titreme olursa belki bir miktar kisarım diye. Neyse sonuç olarak hic gain ayari ile oynamadan mutlu sona ulaştım. 3 pil uçtum. Takla bile attim. :) Eski kumandaminda günahını almışım:) Video ekliyorum. Ama tek olunca güzel çekemedim.Bide yan çekmişim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol