Elektronik Switch (Yeni Versiyon) SMT'ye giriş

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Plaket yaparken en çok canımı sıkan şey delik delmek. Hele hele çift sıra 14'er delik gerektiren ve o deliklerin de tam hizalanması şart olan Atmega328 içeren bir devre ise çok bunalıyorum. Sırf bu yüzden 8 bacaklı ATTiny45/85 serisinin tüm imkanlarını zorlayarak birçok projede onu kullanmaya çalışıyorum.
Ama zaman değişiyor. Ayak uydurmak şart. Belki bir zaman artık klasik devre elemanlarını bulamayacağız. Çünkü artık her elektronik devre yüzey montaj teknolojisi (Surface Mount Technology, SMT) ile üretilir durumda.
Hem plaket delmekten kurtulmak hem de teknolojiye ayak uydurabilmek için ben de önce hibrid yani bir miktar klasik eleman bir miktar da SMT eleman bulunduran devreler yaptım. Şimdi takdim edeceğim devre ise full SMT oldu!
Sonuçta yeni bir devre değil. Tekli elektronik anahtar. Üzerinde birçok çeşitleme yapmıştım. Üçlüsünü, ekranlısını falan da üretmiştim. Ama bu oldukça yakışıklı bir devre oldu...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sumer abi, artik bakir plaket isleyen bir masaustu freze lazim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bundan pek emin değilim çünkü toner transfer yöntemini epey bir geliştirdim. Freze tozu ve gürültüsüne gerek kalmıyor.

Şimdi takdim edeceğim devre ise full SMT oldu!
Sonuçta yeni bir devre değil. Tekli elektronik anahtar. Üzerinde birçok çeşitleme yapmıştım. Üçlüsünü, ekranlısını falan da üretmiştim. Ama bu oldukça yakışıklı bir devre oldu...
Gerçekten de cok sık gözüküyor abı :heartxf:

• Sevdim
Tepkiler: 3dholicpilot