ESC Programlama / Ayar Terimleri Açıklamaları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
İster kartla ister manual kumanda yardımıyla, bir ESC düzgün ayarlayabilmek için bazı temel parametrelerin anlamlarını bilmemiz gerekir. Her ne kadar farklı markalar için farklı parametreler olsa da, genelde aşağıda sizlerle paylaştığımız maddeler ortak ya da çok benzerdir.

Siz yine de kendi ESC 'nizi programlamaya başlamadan önce mutlaka MANUAL 'ne bir göz atın ;)

TEMEL ESC Parametreleri / Terimleri:
Brake: Ne zaman bu secenegi on pozisyonuna getirirseniz gaz yani throttle stick veya kolunu en asagi pozisyona getirdiginizde motorunuz acil olarak duracaktir.

Battery Type: Kullandiginiz pilin tipini secmenizi saglar.

Battery Protection / Cutoff Type: Burada soft-cut secenegini secerseniz pilinizin esc ye dolayisi ile ESC nin motora dusuk bir voltaj gonderdigi durumlarda ESC voltaj gonderimini adim adim kesmeye baslar eger cut-off secenegini secerseniz bu islem hemen gerceklesecektir.

Cutoff Voltage: Sinir noktasi voltaji bu secenek ile kullandiginiz pilin toplam veya her bir hucresindeki voltaj degerlerinin esc den motora hangi degerlerde motorunuzu koruyacak sekilde gonderilmesini ayarlayabilirsiniz.

Aircraft / Start Mode: Motorunuzun dolayisi ile pallerinizin throttle ileri itmeye basladiginiz anda yavas orta veya hizli sekilde start almasini bu secenek ile ayarlayabilirsiniz.

Aşağıda ALIGN ESC ve HOBBYWING ESC ait örnek parametre listelerini görebilirsiniz.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• ESC_Parametre_Align.jpg
    ESC_Parametre_Align.jpg
    17.2 KB · Görülme: 1,066
  • ESC_Parametre_Hobbywing.png
    ESC_Parametre_Hobbywing.png
    124 KB · Görülme: 1,039

Selamlar. Ben helinin kumandayı(futaba 7c) değiştirmiştim. Alıcıyı bağladım açtığımda esc konser vermeye başladı maş. ;D Tekrar esc programlama mı yapmam gerekiyor? Yazılan çizilenlere göre kumandadan ch.3 reverse yaptım tekrar açtım sesler yoktu gaz verdiğimde sadece ana dişli dönüyor kuyruğa aktarma yapan dişli dönmüyor. Bu durumda gaz max da açınca esc programlamaya girmesi gerekiyor heralde. Kullandığım esc 70A turnigy. Kullanan varmı? manuelinde notalı falan bi anlatım var ama tam abrayamadım. Alignden farklı biraz.
[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• TST-SBEC70A.jpg
    TST-SBEC70A.jpg
    88.4 KB · Görülme: 876

Merhaba Sezgin,

Senin ESC programlama menülerini bilmiyorum ama reserve yaparak gaz min iken normal moda girmesini sağlamışsın ki bu doğru %p

Gelelim gaz verince sadece ana dişliğinin dönüp kuyrugun dönmemesine. Muhtemelen motor dönüş yönü ters. Mesela paller saat yönünde dönmeli, seninkiler şu an ters dönüyor olmadı. Böyle olunca da oto rotasyon dişlisi kuyruk dişliğini döndürmüyor.

Çözüm ise, motor ile esc arasındaki 3 kablonun 2 tanesinin yerlerini değiştirmek ;)

Çok net oldu cevap Mehmet Bey :thumbup: değiştirdim kabloları direk düzeldi.Kuyruğumda dönüyor artık teşekkürler.. Yani kumandanın değişmesi esc programlamayı gerektirmiyor değilmi? Benim yaşadığım şey ch3 ters olduğundan gaz minde iken makine max algılayıp esc programlamaya girdi doğrumudur?

Sezgin YILDIZ' Alıntı:
Çok net oldu cevap Mehmet Bey :thumbup: değiştirdim kabloları direk düzeldi.Kuyruğumda dönüyor artık teşekkürler.. Yani kumandanın değişmesi esc programlamayı gerektirmiyor değilmi? Benim yaşadığım şey ch3 ters olduğundan gaz minde iken makine max algılayıp esc programlamaya girdi doğrumudur?
Aslında tek bir parametre için emin değilim. Yoksa gerekmiyor diyeceğim de %100 emin olamıyorum o da Gaz Stick MIN-MAX konum bilgilerinin ESC tarafından algılanması.

Bence gerekmiyor ama diğer arkadaşlardan da teyid almakta fayda var :rolleyes: Bakalım onların yorumu ne olacak ;)

Mehmet Bey

timing 0-3.75-7.5- gibi değerler var esc klavuzunda.timing tam olarak nedir?

Esc motoru dondurmek icin motorun icindeki sarimlara sirayla elektrik gonderir. Timing bu siralamayi belirler diyelim basitce. Dusuk timing degeri yuksek tork, yuksek timing degeri yuksek devir verir. Gereginden fazla dusuk ve ya yuksek timing degerleri motor esc ikilisinin sicakligini yukseltir, huzurlarini bozar. Optimum bir denge saglamak gerekir. Bunun icin kullanim kilavuzlarinda belirtilen degerlere ya da o motor esc icin forumlarda onerilen degerlere bakmak gerekebilir.

Emre Bey
teşekkürler.ancak şu konudada bilgim olsun istiyorum.
yüksek devirde ve yüksek torkta ne oluyor motorun çalışmasına nasıl etki ediyor.
.yani örneğin yüksek torkta motor dahamı çok ağırlık kaldırıyor.yada ağırlık fazla olunca daha yüksek torktamı çalışıyor.

TIMING konusunu aşağıda yeni açılan KONUDAN devam edebiliriz ;)

Benim elimde bulunan escler IPEAKA 40 A esclerin parametre listesini bulamadım sitesinde çok kısa şekilde gemişler..

Muhammed ŞAHİN' Alıntı:
Benim elimde bulunan escler IPEAKA 40 A esclerin parametre listesini bulamadım sitesinde çok kısa şekilde gemişler..

Parametre derken neyi demek istedin? Google'da aradım, escler kendinden simonk yüklü şekilde gelmiş, yani throttle range kalibrasyonundan başka bir şey yapılması gerekmiyor ayar için.

selamlar hocam ben cinden A2212 1000KV Brushless Outrunner Motor +30A ESC getirttim. turingy 6 ch kumandam ve alıcım var. bütün baglantıları yaptım. pili bagladım ve enerji verdim. servolarım 9g 3 tane hepsini esc kontrol ediyor fakat birtek fırcasız motora güç gitmiyor. Esc bozuk olsaydı servolarıda çalıştırmazdı diye düşünüyorum. pilide paketten aldıgım gibi taktım ici doluydu. sorunu cözemedim. birde escenin motora baglantı kablolarının 3 de aynı renkte yanlışmı baglıyorum. Yeni başlıyorum bu hobiye lütfen beni bilgilendirebilirmisiniz.

Öncelikle esc nin throttle kalibrasyonunu yapmalısın. Yani jumandayı aç gazı sona getir. esc ye enerji ver. birkaç saniye sonra gaz çubuğunu en aşağı indir.
Motor bağlantısı ise şöyle. Herhangi bir şekilde üç kabloyu esc ye tak. Eğer motor ters dönüyorsa kabloların ikisini yer değiştir.

Benim motorda şöyle birşey farkettim. Gaz kolunu yarım yani ortaya kadar ittiğimde motor devri max. a ulaşıyordu. Yarısından sonuna kadar ittiğimde motor devrinde hiçbir değişiklik olmuyordu. Acaba ESc programlarken bir hata yapmış olabilir miyim? Programlanmış bir ecs yi tekrar kumandadan programlayabilir miyiz?

ayhan çamurcu' Alıntı:
Benim motorda şöyle birşey farkettim. Gaz kolunu yarım yani ortaya kadar ittiğimde motor devri max. a ulaşıyordu. Yarısından sonuna kadar ittiğimde motor devrinde hiçbir değişiklik olmuyordu. Acaba ESc programlarken bir hata yapmış olabilir miyim? Programlanmış bir ecs yi tekrar kumandadan programlayabilir miyiz?
Evet yapılabilir

SM-G900F cihazımdan gönderildi