Esc'den sürekli bip bip sesi geliyor?

Yusuf Kılıç

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Selamün aleyküm iyi günler dilerim herkese,
Bir tane iha projem var fakat motor,esc'nin bağlantısını yaptığımıda esc den bip bip sesleri geliyor sürekli.Ve de bu ihayı arduino ile yapıyorum.Esc'nin bağlantı kablolarını arduino'nun gerekli pimlerine taktım fakat böyle bir sıkıntı çıktı.
Esc:

Escde şöyle bir şey farkettim.Bağlantı kabloları olarak sadece siyah ve beyaz kablolar var.Diğer esclere baktığımda 3 kablo var anlamadım :(

Selamün aleyküm iyi günler dilerim herkese,
Bir tane iha projem var fakat motor,esc'nin bağlantısını yaptığımıda esc den bip bip sesleri geliyor sürekli.Ve de bu ihayı arduino ile yapıyorum.Esc'nin bağlantı kablolarını arduino'nun gerekli pimlerine taktım fakat böyle bir sıkıntı çıktı.
Esc:

Escde şöyle bir şey farkettim.Bağlantı kabloları olarak sadece siyah ve beyaz kablolar var.Diğer esclere baktığımda 3 kablo var anlamadım :(
Ben de senin ne demek istediğini anlamadım. ESC'de üç değil 5 tekli bir üçlü kablo olur. Seninkinde hangi kablo eksik?

Abi fotoğraftakine göre eksik olan kablo servo kablolarındaki kırmızı kablo. Diğer pil ve motor bağlantı kabloları var. Servo kablosu sadece siyah ve beyaz geliyor. Bec devresi olmadığı için olabilir mi?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben de senin ne demek istediğini anlamadım. ESC'de üç değil 5 tekli bir üçlü kablo olur. Seninkinde hangi kablo eksik?
Üçlü kablodan kırmızı kablo eksik hocam.

Abi fotoğraftakine göre eksik olan kablo servo kablolarındaki kırmızı kablo. Diğer pil ve motor bağlantı kabloları var. Servo kablosu sadece siyah ve beyaz geliyor. Bec devresi olmadığı için olabilir mi?
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bec devresi nedir hocam?
Yeni başladım kusura bakmayın.Sanirim beyaz kablo sinyal kablosu.Doğru mudur?

Birçok ESC, içerdiği BEC (regülatör olarak düşün) ile, o kırmızı kablo üzerinden alıcı ve servoları besler. O kablo yoksa ESC üzerinde BEC devresi yoktur. Alıcı ayrı bir pilden beslenir.
Sen sinyali Arduino ile ürettiğin için muhtemelen Arduino'yu bir şekilde besliyorsun. Bu durumda kırmızı kablonun yokluğu önemli değil.
Normalde ESC'ye güç verdiğinde pil kaç S ise o sayıda bip sesi beklenir. Sürekli bip sesi geliyorsa ESC programlama moduna giriyordur. Kodu elden geçirip gaz kanalını reverse etmen gerekir. Çünkü birçok ESC ters sinyalle çalışır.

Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim.Allah razı olsun.Çalıştırabildim motoru :)

Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim.Allah razı olsun.Çalıştırabildim motoru :)
Buraya sadece "almaya" geldiysen ok. Ama bir katkın olacaksa sorun neydi, ne yaptın da çözüldü gibi noktaları yazmalısın. Yoksa bir sonraki soruda cevap bekler durursun.

Buraya sadece "almaya" geldiysen ok. Ama bir katkın olacaksa sorun neydi, ne yaptın da çözüldü gibi noktaları yazmalısın. Yoksa bir sonraki soruda cevap bekler durursun.
Sorunu sizin yazdığınız yazılara göre ve aşağıdaki konuya göre çözdüm:

Burada da aynı şekilde yapan kişi kırmızı kabloyu Arduino ya bağlamadan yapmis.En azından bu şekilde esc nin bozulmamış olduğunu anlayabildim.

Herkese bol şans...

Ha şunu da söyleyeyim.Ben pot ile yaptığımda esc de halen bip bip sesleri geliyordu fakat potu biraz çevirdikten sonra motorun calistigini görmüş oldum.

Son düzenleme:
Pili takmadan önce gaz çubuğunu tamamen kapatmalisin. kaç s pil kullanıyorsan onkadar bip sesi gelir ve sonda biraz daha uzun bip sesi gelir son olarak motor hazırdır. Pervaneleri sök yaralanirsin. Motor tam gaz çalışırken pervanelerin jiletten keskin olduğunu unutma.

Pili takmadan önce gaz çubuğunu tamamen kapatmalisin. kaç s pil kullanıyorsan onkadar bip sesi gelir ve sonda biraz daha uzun bip sesi gelir son olarak motor hazırdır. Pervaneleri sök yaralanirsin. Motor tam gaz çalışırken pervanelerin jiletten keskin olduğunu unutma.
Az kalsın eli kestiriyordum.Allahtan pervane küçükmüş.

• Şaşırdım
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi