Eski nitro motor

İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba, elimde eski bir tane nitro uçak motoru var. Motorun bujisi dışında bir yerinde sorun yok. Bujide olması gereken rezistans teli yok. Motor eski olduğu için yeni buji bulamadım. Motorun bujisini tamir edebilir miyim ya da yeni buji nereden bulabilirim?

Eski benzinli motor

Motor'un Marka ve modelini paylaşırsan yardım alma imkanın daha cok olur. Bu arada motor büyük ihtimal benzinli degil de nitrodur.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski benzinli motor

Motorun marka ve modelini bilmiyorum. Fotoğrafı yeterli olur mu?

Eski nitro motor

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eski nitro motor

Çınar Can Barış' Alıntı:
Merhaba, elimde eski bir tane nitro uçak motoru var. Motorun bujisi dışında bir yerinde sorun yok. Bujide olması gereken rezistans teli yok.
Motor eski olduğu için yeni buji bulamadım. Motorun bujisini tamir edebilir miyim ya da yeni buji nereden bulabilirim?

Çınar merhaba, beninde COX motorları ile tanışmam yaklaşık senim yaşlarına denk geliyor, o zamanlar JET MODEL mağazası vardı Beyoğlu - İstanbul'da ve bu motorlardan getiriyorlardı fakat malesef çok oldu mağaza tarihe karışalı. Yedek parça yurt içinden temin edilebilir mi bilemiyorum ve zannetmiyorum. Belki birilerinin elinde varsa olabilir, yada yurt dışından temin edebilirsin. Bu arada not olarak belirtmek isterim bu küçük motorlar çok çabuk buji keser.

Tarihçe:

COX Motorları:

Buji:

:)

Kullanma Kılavuzu:

Eski nitro motor

Cox motorlar artık üretilmiyor. Davis Diesel Development adında bir firma bu motorları dizele çevirmek için dizel başlığı satıyordu. Dizel başlıkla performansını bilmiyorum, ama dizel yakıtı fazla artık yağ çıkarır, dizel motorların titreşimi de fazla. Buji başlığı yerine bir adaptör takarak normal bujilerle kullanabilirsin:

https://coxengines.ca/cox-.049-glow-plug-adapter.html

Eski nitro motor

Evet bak, Levent abi nin önerdiği parça daha iyiymiş, standart bujiyi temin etmen çok kolay olur.
Bu arada yine aynı sitede böyle de bir alternatif var. Parça ve işlevi aynı sadece rengi MOR. :)

Eski nitro motor

Yani motoru bununla çalıştırabilir miyim? Motoru çalıştırmak için ayrıca buji ısıtıcıya ihtiyacım var mı?

Eski nitro motor

Selam, Cox motorlar ve yedek parçaları hala üretiliyorlar ( ). Ama sendeki motor için yurtdışından parça getirtmek için yapacağın masraf ile çalıştırdığında sağlayacağı performans ürküttüğün kuşlara değmez. En fazla 300-350 gr ağırlığındaki uçaklar için bu motorlar. Yakıt depoları da o kadar küçük ki ortalama 4 dakika çalışır. Gaz yekesi yoktur. Yani çalıştırdığında maksimum devirde çalışır. Gaz tertibatı da ayrıca satılır ama para harcamaya değmez (bence). Standart diyebileceğimiz bujileri kullanabilmek için ayrıca bir aparat almak gerekir. Ama...
Nitor motor için çok daha mantıklı tercihler yapabilirsin bence ikinci el pazarlarında.

Eski nitro motor

Çınar Can Barış' Alıntı:
Yani motoru bununla çalıştırabilir miyim? Motoru çalıştırmak için ayrıca buji ısıtıcıya ihtiyacım var mı?

Evet, OS marka 8 numara buji ile kullanabilirsin. Buji ısıtıcı gerekecek. Adaptörden başka buji başlığı contası alırsan iyi olur. Yakıt tankı da gerekecek. Yakıt tankı ile silikon yakıt hortumu birlikte veriliyor:

https://coxengines.ca/1oz-fuel-tank-for-cox-engine-round.html

https://coxengines.ca/cox-.049-glow-head-gasket-3.html

Eski nitro motor

Forumun yardımcı olma yeteneğine her daim olduğu gibi yine hayran kaldım.
Sorunun çözülüp motorun aktif çalışmasını da görmek dileği ile :)
:saygilar: :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Eski nitro motor

Eğer motoru çalıştırabilirsem mutlaka videosunu atarım. :saygilar: