ESM Sea Fury

ESM Sea Fury

Uçağın ağırlık merkezi konusu korkutuyor. Eğer sahada dengeleyebilirsek uçarım. O zaman da ne yapar eder video çekilmesini sağlarım. Hatta kumandayı bırakıp ben çekerim gerekirse. :D

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Uçağın ağırlık merkezi konusu korkutuyor. Eğer sahada dengeleyebilirsek uçarım. O zaman da ne yapar eder video çekilmesini sağlarım. Hatta kumandayı bırakıp ben çekerim gerekirse. :D
Abi hayırdır ağırlık merkezi ile ilgili ne sorun var ki :rolleyes: Bu arada abi sen ilk sayfadaki 3 mesaja ertesi gün resimler ilave etmişsin ama ben daha yeni görüyorum. Benim gibi gözden kaçıranlar için hemen link vereyim ;)

Bu arada abi şu TO DO listesi bile senin modelcilik yaklaşımı en güzel özetleyen bir kesit :thumbup:

ESM Sea Fury

Ya da yaşlanınca kaybolan hafıza hücrelerime karşı bir önlem! :)

Ağırlık merkezi çok geride kalacak muhtemelen. 500 - 1000 gram kurşun gerekebilir öne. Tabii 10 kg uçakta yarım kg kurşunun lafı olmaz. :D

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ya da yaşlanınca kaybolan hafıza hücrelerime karşı bir önlem! :)

Ağırlık merkezi çok geride kalacak muhtemelen. 500 - 1000 gram kurşun gerekebilir öne. Tabii 10 kg uçakta yarım kg kurşunun lafı olmaz. :D
Model 10 kg ile mi bitti abi :eek: Gerçekten kilo olarak da iyiymiş maşallah :) Senin de dediğin gibi abi, bu ağırlıkta model için konulacak kurşun etki etmeyecektir, her ne kadar nerede ise küçük bir uçak ağırlığında olsa da :laugh:

ESM Sea Fury

Başından beri ilgiyle takip ettiğim , bitişinde değil uçurmak , taksi yapmaya bile cesaret edemeyeceğim kadar güzel bir model olmuş Sümer abi.
Bir sanatkar edasıyla toplanıp , en ince detayların bile atlanmadığı , mükemmel hassiyetle emek verilmiş bir model.........Ellerine sağlık abi , inşallah kırımsız ve sağlıklı uçuşlarını da izlemek, bizlere nasip olur......
Forum için ise tam bir demirbaş konu oldu.Uçak konusunda böyle üstadların varlığını bilmek ,benim için ayrı bir sevinç kaynağı.........
Darısı bu hobiye gönül verenlerin başına olsun............... :saygilar:

ESM Sea Fury

Hakan'cığım, yazdıklarını okuyunca yanlış bir konuda mıyım diye dönüp baktım ama yoo benim konum bu. :D Abartma... Canım çıktı o uçağı o hale getirene kadar. Sanatla falan alakası yok. :D
Uçurma konusunda bin defa katılıyorum yazdıklarına. Ama korkunun ecele faydası yok. Havada teknik bir sorun olmadıktan sonra kırmam sanıyorum. İniş sıkıntılı olacak. Onda da baktım olmuyor, kapatırım iniş takımlarını salarım çimlere. Hezarfen'de bu mevsimde otlar ve çimler neredeyse bele geliyor. Bişiicik olmaz. :)

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hakan'cığım, yazdıklarını okuyunca yanlış bir konuda mıyım diye dönüp baktım ama yoo benim konum bu. :D Abartma... Canım çıktı o uçağı o hale getirene kadar. Sanatla falan alakası yok. :D
Uçurma konusunda bin defa katılıyorum yazdıklarına. Ama korkunun ecele faydası yok. Havada teknik bir sorun olmadıktan sonra kırmam sanıyorum. İniş sıkıntılı olacak. Onda da baktım olmuyor, kapatırım iniş takımlarını salarım çimlere. Hezarfen'de bu mevsimde otlar ve çimler neredeyse bele geliyor. Bişiicik olmaz. :)
Yok Sümer abi , söylediklerim abartı sayılmaz , planı anlaşılır , kaliteli kitleri , başına geçen orta seviye her modelci yapar, ama , planı detaylı olmayan , insanı çileden çıkaran yap boz gibi modelleri yapmak , usta işi ...O kadar strese , sıkıntıya maruz kalmak , ve sabretmek , hele hele bunun sonunda gözle görülür , elle tutulur güzel birşeyler ortaya çıkarmak da sanatkarlıktır bana göre.Şükür ki forumuzda böyle güzel insanlar var , Sen gibi , Ömer abi gibi , Mesut üstad gibi (aklıma ilk gelenler bunlar, gelmeyenler darılmasın, hepsine saygı duyuyorum), daha gizliden bizleri okuyan kim bilir ne cevherler de var elbette.Bu yüzden söylediklerimi iltifat sayma , nasıl hata yapanları olumlu yönde eleştiriyorsak , iyi işler çıkaran insanları da övelim bence.Çünkü övülmek en çok onların hakkı diye düşünüyorum.

Çimenlere inme fikri de süper.............. :lol: :lol: , bizim burada göl kenarında uçuyoruz da , pisti tutturamayan kamış tarlalarına sürer , yani alışık olduğumuz ve garantili bir yöntemdir.... :lollol: :halay: :halay:

ESM Sea Fury

Aslında ağır ve kanat yüklemesi yüksek bir uçak. Kanadın uçlarında hafif de dihedral var. Halen uçurduğum bir boy küçüğünün karakteri de hiç kötü değil. Yeter ki süratsiz kalmasın. Bu boyut ve ağırlıkta yan rüzgardan etkilenme düzeyi de düşük olacak. Yani aslında olur bu iş! Olur olmasına da bunları yazarken bile karnıma ağrı giriyor! :lol:

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
Aslında ağır ve kanat yüklemesi yüksek bir uçak. Kanadın uçlarında hafif de dihedral var. Halen uçurduğum bir boy küçüğünün karakteri de hiç kötü değil. Yeter ki süratsiz kalmasın. Bu boyut ve ağırlıkta yan rüzgardan etkilenme düzeyi de düşük olacak. Yani aslında olur bu iş! Olur olmasına da bunları yazarken bile karnıma ağrı giriyor! :lol:
Abi modelcilik dediğin de bu değil mi zaten :laugh: Kimi zaman karın ağrısı, kimi zaman el ve ayak titremesi :lol:

Geçenlerden yeni hareket denerken sol elim o kadar titre ki, hareket yaparken belli bir miktar sürekli rudder vermek gerekiyordu, hareketten çıkmak zorunda kaldım :lollol: :lollol:

ESM Sea Fury

Bugün sevgili Celalettin Sezer kardeşim gününü bana ayırdı. Gelip arabası ile dev uçağı alıp Hezarfen'e götürdü. Öncelikle çok teşekkürler...
Sahada uçağı hazırladık. Yaklaşık 9.5 kg geldi. Ancak CG sehpasında yaptığımız ölçüme göre firewall'a 1300 - 1400 gram gerekiyor!!! Cowling iri ama çok ağır değil. En fazla 200 gramdır. Başka bir uçaktan örnek bir balast alıp yaptırmaya karar verdim. Sonuçta uçuşa hazır hali yakıt ile birlikte herhalde 11.5 kg civarında olacak. Haydi hayırlısı! :)
Bugün motor çalışırken kumanda ile range check yaptım iki kez. Verici düşük güçteyken 100 metre kadar kumanda çalışıyor. İstenilen mesafe 30 metre. Yani kumanda sorunu olmayacak.
Bugünkü testler sırasında sağ aileron servosu su koyuverdi. Yarın bunun da nedenini araştıracağım. Eğer balast işini çözer aileron servosunu da halledersem bir de kendimi hazır hissedersem maiden uçuşu olasılığı var. :)

ESM Sea Fury

Sümer Yamaner' Alıntı:
... Ancak CG sehpasında yaptığımız ölçüme göre firewall'a 1300 - 1400 gram gerekiyor!!! Cowling iri ama çok ağır değil. En fazla 200 gramdır. Başka bir uçaktan örnek bir balast alıp yaptırmaya karar verdim. Sonuçta uçuşa hazır hali yakıt ile birlikte herhalde 11.5 kg civarında olacak. Haydi hayırlısı! :)
Sümer Abi gerekten çok önemli bir ağırlık, keşke söylediğin gibi 500 gramlarda kalmış olsaydı. :(

Modelin ağırlaşması uçuş hızının artmasına ve dolayısıyla da iniş sırasında stall olmamak için süratli bir iniş zorunluluğuna sebep olacaktır muhtemelen.
İyi bir flap kullanımı kısa mesafede inişe imkan sağlayabilir fakat o da zor bir pilotaj. :-\

Ama tahminimce senin kadar deneyimli bir modelici için Hazerfen pistinin uzunluğu sorunsuz bir iniş için fazlasıyla yeterli olacaktır. %p

Benim bu konuyla ilgili yaşadığım tecrübe tamiratla ilgili olmuştu. Kırım geçirdiğim uçağımı aklımca sağlam olsun diye balsa yüzeylerde dahil olmak üzere tamamen kontraplaktan, üstelikte bol epoksiyle tamir etmiştim. Ne kadar sağlam yaptım diye de kendimle gurur duymuştum üstelik. :lollol:

Sonra sahaya gittim benim o uysal uysal uçan uçak sanki oldu bir mermi :eek: İnişe gelirken döktüğüm terleri ve bu uçak buraya inmez dediğim anları hiç unutamıyorum. Tahmin edersiniz ki değişmez tek kural yine çalıştı ve hiçbir uçağın kalamadığı gibi benim uçakta havada kalmadı. Sonuç sert bir iniş yaptım diyim. (Laf aramızda işin aslı ise yaptığım olsa olsa yumuşak bir düşüştü. :lol: ) Sağlam yapmışım yalnız gerçekten, yaptığım kontraplaktan blok tek parça duruyordu geri kalan kısımları sormazsanız sevinirim. :lollol: :lol:

ESM Sea Fury

Abicim aslında uçakta kürek gibi kanat var. Onbir kg ona vız gelir. :)
Kanat alanı 75.7 dm kareymiş. Adamların verdiği uçuş ağırlığı ise 8.1 kg!!! Yuhh demekten başka birşey yapamıyorum. 8.1 kg ile 11.5 kg arasında azıcık bi fark var! :D Tabii bu durumda kanat yüklemesi adamların iddiası olan 107 gram/dm kareden 152 grama fırlıyor!!!
Dur yahu bu uçağı hiç uçurmasam mı ki?!?!?!

ESM Sea Fury

Sümer abi 8 kilo ile 11.5 kilo arası fark , uçuşu etkiler mi ....... :eek:
Profesyonel bir pilot değilim ama , ilk yaptığım köpük uçakta , minicik bir vidanın bile uçağı yatırdığına , ve trim istemesine şahit oldum uçuşta....
Dediğim köpük model tabi , neticede seninki ağır siklet , belki hissettirmez.... :)

ESM Sea Fury

Abicim % 40'lık bir ağırlık artışı olarak düşünürsek epey bir etkileyecektir. :)

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 10013753_10152376307393685_613984211383061946_n.jpg
    10013753_10152376307393685_613984211383061946_n.jpg
    74.5 KB · Görülme: 73