Evde hava kompresörü nasıl yapabilirim?

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Daha önce statik modellerle ilgili bir konu açmıştım orda bahsettiğim yarım kalan bir mi-24v modelim vardı onu tamamlamaya karar verdim, boyama kısmı var şuan sırada. Normal fırçayla boyanabilir ama airbrush benim ilgimi daha çok çekti. Ama kompresör fiyatları biraz yüksek geldi aliexpressde tanksiz mini komprasör ve tabanca setleri var ama ben kendi komprasörümü daha iyi bişey yapmaya karar verdim en azından tankı olan bişey.
İlk önce ihtiyaçları belirledim. Temel olarak iki parametre var. Basınç ve saniye kaç litre hava basabildiği. Biraz araştırınca Airbrush için kullanılan kompresörler 3-4 bar arasında çalışıyor. Eğer sürekli bir kullanım isteniyorsa minimum 12lpm hava basabilmeli.
Aklımdaki sistem şuydu, bir 12v hava motoru tank olarak basit olsun diye 5lt lık şişe bir Arduino, röle ve basınç sensörü ile açma kapama.
Tek sorun doğru motoru bulmak ilk başta linkteki( işime yarar gibi gözüktü ama ama sadece 70kpa(0.7bar) basınç oluşturduğu bilgisi verilmiş.
Sonuç olarak motor konusunda pek birşey bulamadım diğer bir seçenek buzdolabı motorları var ama sadece hava basmak için kullanılınca sistemin içinde yağlı soğutma gazı yerine nemli hava dolaşmaya başlayınca birkaç saatlik kullanımda pistonların ölüceğini söylemişler.
Sizlerin tavsiyeleri nelerdir.
Biraz daha yüksek basınç üreten motorlar var ama 1000tl lere yaklaşınca fiyatları bu tarz bişey almak daha mantıklı oluyor tek sorunu gürültülü olması

Berk merhaba;

Buzdolabı kompresörü ile kendi yaptığım sistemde sorun yaşamadım ama sistemi hazırlarken dikkat etmen gereken bazı noktalar var. Hava alış noktasına mutlaka filtre lazım çıkış noktasına da boya için özellikle airbrush için kullanıcaksanız hava ve yağ seperatörü kullanmanız doğru olur ilk projemde tüp olarak 2x6 LT yangın tüpü tercih edecektim ama uygun fiyata bit pazarında hava tankı denk geldiği için işime geldi diyebilirim. Sistemin otomatik olarak açılıp kapanması için duruk şalter(basınç şalteri kullanman lazım birde 8 bar emniyet ventili almalısın.

Sistemi doğru kurarsan sessiz güzel bir kompresörün olur buzdolabı motoru yerine eski su sebillerinden 0,25 beygir motorlar çıkıyor küçük bulursan onlarda iş görüyor.

linkini attığın ürün sesli lastik şişirmek için tavsiye etmem buzdolabı motoru içinde yağı olan bir motor ama sistem içinde yağ gezmiyor bu sebeple giriş ve çıkışlarında ki bakır boruları bir kaç tur çevirip yukarı yönlü verirsen zamanla borulara hava yoluyla atılan yağ sisteme tekrar geri doluyor daha uzun vadeli kullanabilirsin

Berk merhaba;

Buzdolabı kompresörü ile kendi yaptığım sistemde sorun yaşamadım ama sistemi hazırlarken dikkat etmen gereken bazı noktalar var. Hava alış noktasına mutlaka filtre lazım çıkış noktasına da boya için özellikle airbrush için kullanıcaksanız hava ve yağ seperatörü kullanmanız doğru olur ilk projemde tüp olarak 2x6 LT yangın tüpü tercih edecektim ama uygun fiyata bit pazarında hava tankı denk geldiği için işime geldi diyebilirim. Sistemin otomatik olarak açılıp kapanması için duruk şalter(basınç şalteri kullanman lazım birde 8 bar emniyet ventili almalısın.

Sistemi doğru kurarsan sessiz güzel bir kompresörün olur buzdolabı motoru yerine eski su sebillerinden 0,25 beygir motorlar çıkıyor küçük bulursan onlarda iş görüyor.

linkini attığın ürün sesli lastik şişirmek için tavsiye etmem buzdolabı motoru içinde yağı olan bir motor ama sistem içinde yağ gezmiyor bu sebeple giriş ve çıkışlarında ki bakır boruları bir kaç tur çevirip yukarı yönlü verirsen zamanla borulara hava yoluyla atılan yağ sisteme tekrar geri doluyor daha uzun vadeli kullanabilirsin
Hocam kurduğunuz sistemin fotoğraflarını ekleme şansınızı var mı

Şuan depoda bir yerlerde ulaşmam zor ama
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
bu videodaki gibi yapabilirsiniz veya
bu daha küçük böyle de olabilir.. Ben basınç şalterini 4-8 bar olarak tercih etmiştim ve 3 çıkışlıydı. Çıkışlardan birine emniyet ventilini taktım. Diğerlerinden de çıkışları aldım 1 çıkışta yağ ve hava seperatörleri var diğeri normal hava için kullanılıyor. Boru olarakta bakır veya pnömatik sistemler için rakor ve borular var onları kullanabilirsin hava kaçaklarını minimize etmiş olursun. Eğer imkanın olursa tankın altına da bir tane yatak açtır arada bir tankın içinde su birikince boşaltmana yardımcı olur uğraşmazsın.

Şuan depoda bir yerlerde ulaşmam zor ama
bu videodaki gibi yapabilirsiniz veya
bu daha küçük böyle de olabilir.. Ben basınç şalterini 4-8 bar olarak tercih etmiştim ve 3 çıkışlıydı. Çıkışlardan birine emniyet ventilini taktım. Diğerlerinden de çıkışları aldım 1 çıkışta yağ ve hava seperatörleri var diğeri normal hava için kullanılıyor. Boru olarakta bakır veya pnömatik sistemler için rakor ve borular var onları kullanabilirsin hava kaçaklarını minimize etmiş olursun. Eğer imkanın olursa tankın altına da bir tane yatak açtır arada bir tankın içinde su birikince boşaltmana yardımcı olur uğraşmazsın.
İlginiz için teşekkürler. Şuan çıkma iyi durumda bir buzdolabı motoru arıyorum. Şuana beni uğraşıtırıcak şey aradaki bağlantı parçaları ve borular olucak gibi duruyor. Özellikle buzdolabı motorunun metal İnce borularına bağlanti yapmak onu sanayide yaptırmam gerekicek büyük ihtimal

Yani yolun sanayiye düşmeden yapman zor misal yangın tüpü kullanacak olsan girişlerine uygun boyda ya diş açtıracaksın yada somun kaynaklatacaksın ki işinde usta birinin yapması doğru olur. Malum basınçlı hava... ortalama bir araba lastiği 30-32 psi desek bunun içinde 120 psi ya yakın basınç var çocuk oyunu değil yani. Malzemeleri düzgün seçmeye çalış. Bunlar dışında diğer bağlantı boruları için pnömatik rakor kullanabilirsin boruyu (pnömatik hortum) kes içine ittir bitti. kaynak vs. yok sadece bağlantı yerlerinin uçlarına rakoru bağlaman gerekli. Buzdolabı motoruna gelirsek bakır boru olduğundan ağzına havşa ile ağız açıp metrik diş takıyorlar. Klima işi yapanlarda aleti var kolayca açarlar. Sonrası malum imkanın varsa rakorları takarken bağlantı sırasında bir yapışkanı var(adını bilmiyorum) onu sürersen sızdırmazlık konusunda derdin kalmaz. Biraz meşakatli ama yaptıktan sonra her atölyede olması şart bence

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Basit yöntem. Yangın tüpü yada LPG tankı (biraz ağır ama sağlam) hazırlayın. Yakınınızda benzinlik varsa lastik hava şişirme kısmında hava doldurun. Boya işlemine başlayın. Hava tükenince koş benzinliğe işlemi tekrarla. :lollol::lollol::lollol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hazır sessiz kompresör 4500TL civarı. Uğraşmaya değermi. Karar sizin.

• Beğen
Tepkiler: Berat Yıldırım
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hazır sessiz kompresör 4500TL civarı. Uğraşmaya değermi. Karar sizin.
Yukarıdaki proje yaklaşık 1500tl civarında tutcak tahmnimin.
500tl civarı çıkma motor . 200 300 maksimum tank. Regülatör hortum işçilik vb şeyler de 500 e hallolur gibi belki bir tık üstü.
Fabrikasyon gibi olmasada en azından benim maddi durumumda iyi bir tasarruf sağlıyor

Basit yöntem. Yangın tüpü yada LPG tankı (biraz ağır ama sağlam) hazırlayın. Yakınınızda benzinlik varsa lastik hava şişirme kısmında hava doldurun. Boya işlemine başlayın. Hava tükenince koş benzinliğe işlemi tekrarla. :lollol::lollol::lollol:
Vaktiyle yapmadığımız iş değil....