f450 taşıma kapasitesi

furkan özcan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
merhaba, iyi günler.f450 quadcopter yaptım.daha öncede yardım almıştım.kullandığım malzemeler listedeki gibi. sormak istediğim bu sistem şuan 1250 gram.ve ben en hafifinden bir gimbal ve fpv sistemi yerleştirmek istiyorum.bunlara beraber ağırlık ort. 1500 gram olacak.quad bu motorlar ile bu ağırlığı zorlanmadan kaldırabilirmi.benim hesabıma göre kaldırması gerekiyor fakat sizede sormak istedim bir yanlışım olabilir diye.birde önerdiğiniz bir fpv sistemi varmıdır.sağolun şimdiden tesekkürler. kullandığım pil 3s 6000mah. ekledğim malzemelerile 1500 gram olduğunda ortalama uçuş süresi 15 dk bulurmu dahaı düşük olur.

Kontrol Kartınız
apm 2.6
Model Sınıfı
f450
Motor, Pervane ve ESC
motorlar 920 kv dji, esc 30a pervane 1045
Kumanda Alıcı ve Verici
flysky i6
Extra Ekipman
hayır yok almayı düşünüyorum
Şu konulara baktınız mı ?

merhaba, iyi günler.f450 quadcopter yaptım.daha öncede yardım almıştım.kullandığım malzemeler listedeki gibi. sormak istediğim bu sistem şuan 1250 gram.ve ben en hafifinden bir gimbal ve fpv sistemi yerleştirmek istiyorum.bunlara beraber ağırlık ort. 1500 gram olacak.quad bu motorlar ile bu ağırlığı zorlanmadan kaldırabilirmi.benim hesabıma göre kaldırması gerekiyor fakat sizede sormak istedim bir yanlışım olabilir diye.birde önerdiğiniz bir fpv sistemi varmıdır.sağolun şimdiden tesekkürler. kullandığım pil 3s 6000mah. ekledğim malzemelerile 1500 gram olduğunda ortalama uçuş süresi 15 dk bulurmu dahaı düşük olur.
Furkan bey merhabalar, @Mehmet Kucuksari gerekli tüm yönlendirmeleri yapmış. Bende bir başka konuya değinmek istiyorum bu tarz sorulara evet uçar 15 dakika altında kalır gibi cevaplar sizin açınızdan çok verimsiz olacaktır. Bunun yerine yaptığınız hesabı düşündüklerinizi paylaşırsanız bizde düşüncenizde hatalı bir şey var mı ve bu konu ile ilgili bulabileceğiniz kaynağa sizi yönlendirmeye çalışırız.
Özellikle mesajda dikkatimi çeken nokta pervane boyutlarını yazmamışsınız bildiğiniz üzere motorların kaldırma kuvveti hesaplamasında en önemli parametrelerden biri bu veri olmadan yapılacak her yorum da hatalı olacaktır. Siz nasıl bir hesaplama yaptınız multikopter taşır mi taşımaz mı diye onu paylaşırsanız daha verimli bir paylaşım yapabiliriz diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Furkan bey merhabalar, @Mehmet Kucuksari gerekli tüm yönlendirmeleri yapmış. Bende bir başka konuya değinmek istiyorum bu tarz sorulara evet uçar 15 dakika altında kalır gibi cevaplar sizin açınızdan çok verimsiz olacaktır. Bunun yerine yaptığınız hesabı düşündüklerinizi paylaşırsanız bizde düşüncenizde hatalı bir şey var mı ve bu konu ile ilgili bulabileceğiniz kaynağa sizi yönlendirmeye çalışırız.
Özellikle mesajda dikkatimi çeken nokta pervane boyutlarını yazmamışsınız bildiğiniz üzere motorların kaldırma kuvveti hesaplamasında en önemli parametrelerden biri bu veri olmadan yapılacak her yorum da hatalı olacaktır. Siz nasıl bir hesaplama yaptınız multikopter taşır mi taşımaz mı diye onu paylaşırsanız daha verimli bir paylaşım yapabiliriz diye düşünüyorum.
pervaneleri unutmuşum evet pervane boyutu 1045.drone şuan 1250 gram gimbal ve fpv sistemi ekledğimde hesabıma göre min 1500 gram oluyor.elimdeki mevcut lipo 3 s 6000 mah fakathücreleri biraz arızalı bu yüzden ful doldurup deneyemedim uçuş süresini , sadece uçtuğunu kontrol edebildim. yeni bir lipo alacağım ama 1500 gram olduğunda min 15 dk uçmasını istiyorum bu yüzden kaç mah lipo alabilirim bir tane 8000 mi yoksa 2 tane 5200 mah civarı mi almak mantıklı olur

pervaneleri unutmuşum evet pervane boyutu 1045.drone şuan 1250 gram gimbal ve fpv sistemi ekledğimde hesabıma göre min 1500 gram oluyor.elimdeki mevcut lipo 3 s 6000 mah fakathücreleri biraz arızalı bu yüzden ful doldurup deneyemedim uçuş süresini , sadece uçtuğunu kontrol edebildim. yeni bir lipo alacağım ama 1500 gram olduğunda min 15 dk uçmasını istiyorum bu yüzden kaç mah lipo alabilirim bir tane 8000 mi yoksa 2 tane 5200 mah civarı mi almak mantıklı olur
Furkan bey ben şöyle açıklamaya çalışayım bu konuda ekipman seçerken tahmini değerler üzerinden gitmek yanlış olur. Sisteminizde sorun çıkabilir. Şimdi öncelikle motorunuzun data sheet verilerine ulaşmanız gerekli orada her motorun kullandığınız lipo ve pervane ile uyguladığı kaldırma kuvveti "thrust" değeri olur 4 motor üzerinden bunu hesaplayarak sistemin toplam kaç gram kaldırma kuvveti olduğunu bulabilirsiniz ardından da toplayacağınız sistemin ağırlığının bu toplam kaldırma kuvvetinin yarışı olması güvenilir uçuş için önerilir. Şimdi bu aşama ilk adımdır sonrasında ise destek alarak tahmini uçuş süresi hesaplamaları yapıyoruz. Unutmamak lazım ki her kombinasyon ile istediğimiz uçuş süresini yakalayamayabiliriz. Özellikle bahsettiğim hesaplamaları yapınca siz sisteminizin zaten max kg değerine yakın olduğunu fark edeceksiniz. Bunun anlamı da daha ağır ekipman daha sıcak daha verimsiz motor ve kısa uçuş süreleri anlamına gelir. Şahsi önerim 45 50 cm lik multilerle 5000mah pil değeri üzerine çıkılmaması yönünde :) Umarım açıklayıcı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: Şakir Polay
sevgili furkan

lipo 3s 6000 mah. bu kapasitenin en az %10-15 i uçuş bitiminde güvenlik için rezerv kalmasının öngörülmesi isabetli olur. bu durumda kullanılabilir enerji 5000 mah olarak değerlendirmeye alırsak toplamda tahmini 1500 gr bir multicopterde belirtilen motorların dji 2212 920 kv 1045 pervane ile en kötü hoverda yaklaşık 12a çektini, uçuş esnasında da atak açısı 20-30 derece olmak kaydı ile sürekli 15a e kadar çıkabileceğii tahmin etmekteyim . bu durumda 5a*60dk/15a=20 dk civarında bir uçuş yapabileceğinizi rahatlıkla tahmin edebiliriz.

ancak belirtilen bu değerler tahmini olup pratik olarak kademeli test edilmesi kanaatimce isabetli olacaktır

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
sevgili furkan

lipo 3s 6000 mah. bu kapasitenin en az %10-15 i uçuş bitiminde güvenlik için rezerv kalmasının öngörülmesi isabetli olur. bu durumda kullanılabilir enerji 5000 mah olarak değerlendirmeye alırsak toplamda tahmini 1500 gr bir multicopterde belirtilen motorların dji 2212 920 kv 1045 pervane ile en kötü hoverda yaklaşık 12a çektini, uçuş esnasında da atak açısı 20-30 derece olmak kaydı ile sürekli 15a e kadar çıkabileceğii tahmin etmekteyim . bu durumda 5a*60dk/15a=20 dk civarında bir uçuş yapabileceğinizi rahatlıkla tahmin edebiliriz.

ancak belirtilen bu değerler tahmini olup pratik olarak kademeli test edilmesi kanaatimce isabetli olacaktır

sevgi ve saygılarımla

şakir polay
Şakir bey açıklayıcı anlatımınız için teşekkür ederim bu aşamada bende kendi deneyimimi paylaşmak istedim. Şöyle ki 50cm'lik frame ve aynı motor pervane kombinasyonu ile totalde 1,6kg 5200mAh'lik bir pille bu teorik / pratik karşılaştırmasını yapmıştım. Sanırım burada hesap edemediğimiz bir çok iç sürtünme devreye giriyor çünkü benim açımdan sonuç beklediğimin çok altında geldi. Tüm uçuşu sadece loiter modda rüzgarın çok az olduğu bir ortamda gerçekleştirdim. Teorik olarak uçuş süremin 17,5 dakika olmasını bekliyordum. Pratikte ise 13. dakikaya gelmeden inişi gerçekleştirmiştim. Kullandığım pil aslında çok yeniydi en azından bende yaptığı 4 veya 5. uçuşuydu ama bayat pil olma durumuna karşı benzer bir testi 5000mAh'lik bir başka pilim ile de denedim sonuç yine benzer olacak şekilde çıkmıştı. Yani bir yerlerden bir enerji kaybımız olmakta kanısındayım :):saygilar:

• Beğen
sevgili izzet

ifade ettiklerinde çok haklısınız. malesef kağıt üzerinde yapılan hesaplamalarla pratik uygulama sonuçları arasında bazen bariz farklar olabiliyor. bununla ilgili önem arzeden faktörlerden en önemlisi pilin c değeri ve internal rezistans durumu. c değeri azlığında voltage sag olacağından voltaja bağlı uçuş sonlandırılması gerekebiliyor. bu durumda pilde halen enerji var iken uçuş bir şekilde sonlandırmak durumunda kalabiliyoruz. ayrıca internal rezistans fazlalığı sorununda da enerjimiz ısı enerjisi olarak pili ısıtmakta ve istediğimizi tam anlamı ile yapamamaktayız.

sevgili furkan umarım bu konu ile ilgili merakımızı karşılayacak denemeler ve sonuçları hk da bizi bilgilendirir.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

• Beğen