Fatshark Predator v2 hakkında

MUHAMMED

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
2. El olarak fatshark predator v2 gözlük aldım ve Eachine X220 dronda kullanmayı düşünüyorum. Uyumluluk durumu nedir? Bilgisi olan var mı? Gözlük elimde ama dron henüz gelmediğinden dron ile test edemiyorum, başka nasıl test edebilirim sağlam olup olmadığını...

Bir de bu gözlüğü normal dronlarda kullanabilir miyim? Mesela DJI Mavic Pro gibi veya daha ucuz ürün olarak Hubsan H502S gibi Fpv özellikli dronlardaki görüntüyü gözlüğe aktarabilir miyim? Nasıl?

Şimdiden teşekkürler

Merhabalar sorduğunuz soruya evet hayır şeklinde yanıt vermek yerine bunu nasıl anlayabileceğinizi tarif edeyim. Şimdi gözlük bir alıcı ve belli frekans değerlerinde giriş yapıyor gözlüğün data sheet verilerinden bu frekansları öğrenip ondan sonrada gönderici olarak kullanacağınız cihazlarında yayın yaptığı kanalları öğrenmeniz gerekiyor bu kanallar genelde dört basamaklı sayılar ile ifade ediliyor. Eğer aynı kanaldan yayın yapıyor ve alıyorlarsa bu görüntüyü gözlükle görebiliyorsunuz anlamına gelecektir :)

Merhabalar sorduğunuz soruya evet hayır şeklinde yanıt vermek yerine bunu nasıl anlayabileceğinizi tarif edeyim. Şimdi gözlük bir alıcı ve belli frekans değerlerinde giriş yapıyor gözlüğün data sheet verilerinden bu frekansları öğrenip ondan sonrada gönderici olarak kullanacağınız cihazlarında yayın yaptığı kanalları öğrenmeniz gerekiyor bu kanallar genelde dört basamaklı sayılar ile ifade ediliyor. Eğer aynı kanaldan yayın yapıyor ve alıyorlarsa bu görüntüyü gözlükle görebiliyorsunuz anlamına gelecektir :)

Aynı gözlük ve benzer bir durum bende de var. Eachine TX02 kameram var. 3-4 farklı kanalda denk getirip bakmama rağmen görüntü alamıyorum.Normalde eski tv deki gibi beyaz karıncalıe kran varken kamerayı açınca siyahımsı acayip çizgiler çıkıyor sadece.BEn çok yeniyim nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum.Kamera 3.2-5v arası diyor ben arduino ile 5 v ile besliyorum. 3.3v ile beslediğimde kameram çalışmıyor bile.APM 2.8 kullanmayı planlıyorum henüz kargoda daha elime ulaşmadı.Acaba ondan 3.7V çıkış alabilir miyim?Birde görüntü alamamın sebebi 5v değeri mi?Boş yere mi para verdim yoksa?Şimdiden çok teşekkürler cevap için.

Merhabalar öncelikle ne gözlük ne de kullandığınız kamera ile tecrübem yok. Ancak volt olarak doğru değeri sağlasanız bile arduino çıkış pinleri maksimum 500mA akım veriyor diye hatırlıyorum. Bu durumda kameranın ihtiyaç duyduğu güç sağlanmıyor olabilir. Tarif ettiğiniz durum tüm antenler doğru bir şekilde ayarlanmış ve doğru frekanslar ayarlanmış ise, bahsedilen kanaldan bir yayın olduğu ancak sağlıklı olmadığını düşündürüyor. Öncelikle kameranızı bir bec devresi ile besleyerek test etmenizi tavsiye ederim.

Merhabalar öncelikle ne gözlük ne de kullandığınız kamera ile tecrübem yok. Ancak volt olarak doğru değeri sağlasanız bile arduino çıkış pinleri maksimum 500mA akım veriyor diye hatırlıyorum. Bu durumda kameranın ihtiyaç duyduğu güç sağlanmıyor olabilir. Tarif ettiğiniz durum tüm antenler doğru bir şekilde ayarlanmış ve doğru frekanslar ayarlanmış ise, bahsedilen kanaldan bir yayın olduğu ancak sağlıklı olmadığını düşündürüyor. Öncelikle kameranızı bir bec devresi ile besleyerek test etmenizi tavsiye ederim.
bec devresi nedir? :D dediğim gibi yeniyim.Birde kameranın ihtiyacı olan akım 500 mA zaten.Akımda sıkıntı yok volt olarak 5 fazla mı geliyor acaba.FPV denemiş birisi var mı yardımcı olabilicek

Öncelikle yeni olduğunuzu ilk mesajda da yazmışsınız onu biliyorum ancak belli başlı temel konuları herkese yeniden yeniden yazamayacağımız için forum ve arama bölümü var. Örneğin bec devresinin son derece detaylı anlatıldığı konuya gitmek için .

5V ile çalışabilen bir kamera için 5V uygulamakta bir sorun yok hatta 7V uygulasanız bile çalışır sadece cihazın ömrü kısalır ve yanabilir. Ancak yeterli akim sağlanmadığı durum için aynı şey geçerli değil.

Son olarakta değerden çok emin olmamakla birlikte kamera yeterli akımı almıyor olabilir. Bunu bir denemenizi tavsiye ederim. Kamera ntsc modunda yayın yapıyor. Gözlük ayarlarına bir bakabilirsiniz.

Aklıma ilk aşamada gelenler bunlar. Bu şekilde sonuç alamazsanız yeniden değerlendiririm.

Öncelikle yeni olduğunuzu ilk mesajda da yazmışsınız onu biliyorum ancak belli başlı temel konuları herkese yeniden yeniden yazamayacağımız için forum ve arama bölümü var. Örneğin bec devresinin son derece detaylı anlatıldığı konuya gitmek için .

5V ile çalışabilen bir kamera için 5V uygulamakta bir sorun yok hatta 7V uygulasanız bile çalışır sadece cihazın ömrü kısalır ve yanabilir. Ancak yeterli akim sağlanmadığı durum için aynı şey geçerli değil.

Son olarakta değerden çok emin olmamakla birlikte kamera yeterli akımı almıyor olabilir. Bunu bir denemenizi tavsiye ederim. Kamera ntsc modunda yayın yapıyor. Gözlük ayarlarına bir bakabilirsiniz.

Aklıma ilk aşamada gelenler bunlar. Bu şekilde sonuç alamazsanız yeniden değerlendiririm.

Bu BEC devresini araştırdıkça kafamda daha çok sorular oluştu.Yeni konu açıp kalabalık yapmak istemedim.Ben f450 toplamaya çalışıyorum.Aldığım Li-Po 3s 5000 mAh 30c pilin siyah ve kırmızı ana kablosu haricinde 4 pinli(female) çıkışı daha var.Kontrol kartım AMP 2.8 ben bunu beslemek için ana kablonun frame'e bağlandığı noktadan bir bec devresi ile kontrolcüye bağlamam mı gerek?
Aynı şekilde alıcıyı nasıl besliyeceğim?
APM deki girişte 6 pin var bec devresinden oraya 6 pinlik çıkış mı almam lazım?
Aynı şekilde bir çıkışta alıcı için mi yapmam lazım yoksa alıcıyı apm ile besleyebiliyor muyum?Yoksa kanallara bağadığım kablolar beslenmesi için yeterli oluyor mu?
Çok soruyorum belki birçoğuna gülüceksiniz ama bakmama rağmen sorularıma doğru cevabı bulamadım.İzlediğim ne kadar toplama videosu varsa hepsinde pilden çıkan pini direk kontrolcüye bağlıyordu BEC devresi vs görmedim.Ama benim kablom pinli kontrolcü 6.Şimdiden çok teşekkürler.

Bu BEC devresini araştırdıkça kafamda daha çok sorular oluştu.Yeni konu açıp kalabalık yapmak istemedim.Ben f450 toplamaya çalışıyorum.Aldığım Li-Po 3s 5000 mAh 30c pilin siyah ve kırmızı ana kablosu haricinde 4 pinli(female) çıkışı daha var.Kontrol kartım AMP 2.8 ben bunu beslemek için ana kablonun frame'e bağlandığı noktadan bir bec devresi ile kontrolcüye bağlamam mı gerek?
Aynı şekilde bir çıkışta alıcı için mi yapmam lazım yoksa alıcıyı apm ile besleyebiliyor muyum?Yoksa kanallara bağadığım kablolar beslenmesi için yeterli oluyor mu?
Çok soruyorum belki birçoğuna gülüceksiniz ama bakmama rağmen sorularıma doğru cevabı bulamadım.İzlediğim ne kadar toplama videosu varsa hepsinde pilden çıkan pini direk kontrolcüye bağlıyordu BEC devresi vs görmedim.Ama benim kablom pinli kontrolcü 6.Şimdiden çok teşekkürler.

ESC / BEC : bu şekilde arama motorlarında aratırsanız istemediğiniz kadar bilgi gelir karşınıza . BEC : Battery elemination circuit yada daha bilinen adıyla ( halk ağzı diyelim ) voltaj regülatörü yani var olan pil voltajını düşürmek ( diyelimki 3S 11.1 V bir pili 5 V yapmak gibi ) için kullanılır . BEC üniteler genelde servolara veya brushed motorlara ( RC helicopterlerde ) ihtiyaç duyulan gücü sağlamak için kullanılır . Sanırım Quadlarda da FC ( flight control : uçuş kontrol ) karta bağladığın kamera vs. gibi düşük voltajla çalışan parçaları için de kullanılıyor .

Bahsettiğiniz pilin siyah ve ana kablosu haricindeki 4pin li dişi olan kısım şarj etme bağlantısı :D

Aldığınız FC lerin tamamının bağlantı şablonlarını internette bulabilirsiniz . Bende sayfada çok yeni olduğum için kesin bişey söyleyemiyorum ama mutlaka forumlarda da biraz araştırırsanız çok detaylı bilgiler bulmanız mümkün .

• Beğen
Tepkiler: Efe Canpinar
Bu BEC devresini araştırdıkça kafamda daha çok sorular oluştu.

Okumaya ve izlemeye devam ettikçe kafanda o kadar çok soru oluşacak ki, hepsini aklında tutamayacak ve not almaya başlayacaksın. Tabi onları araştırırken de başka sorular çıkacak... Bu hobi böyle.

Çok soruyorum belki birçoğuna gülüceksiniz ama bakmama rağmen sorularıma doğru cevabı bulamadım

Demek ki yeterince araştırmamışsın. Bu sorduğun soruların ve şu anda henüz aklına gelmemiş olan soruların belki %99'u daha önceden soruldu ve anlatıldı. Araştırmaya devam...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Solakoğlu

Gerekli cevaplar gelmiş aslında ama sorunuzdan ben özellikle lipo konusunda biraz endişe duydum. Lipo piller tehlikelidir lipo piller önemlidir. Onların nasıl çalıştığını bilmek güvenlik için son derece gerekli.

Bunun dışında apm ile ilgili yakında bir seri paylaşacağım apm'in beslenme olayı biraz karışık olabilir yeni başlarken o aşamaya gelince destek oluruz yine ama bulunan özellikle ilk 2 video yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum.