Fırçalı motor dönüş yön problemi

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

egemen nayir

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar herkese ilk modelimi yapmaya başladığımda maalesef bu forumdan haberim yoktu ve youtubedaki bir DIY videosunda dc 180le uçak yapıldığını gördüm ve benim de elimde iki tane dc 180 fırçalı motor vardı. iki yönlü olan bu escyi alarak uçağımı yaptım. Uçak çift motorlu alttan kanatlı önden tekerli bir model. Rckolik'i bulunca başlangıç için çok yanlış bir model olduğunu öğrendim aynı zamanda bu işler için fırçasız motor kullanmak gerektiğini de öğrenmiş oldum. şimdi tek sorunum kutupları değiştirmeme rağmen motorların döndüğü yönün değişmemesi ne yapmamı önerirsiniz

İlgi Alanı
Uçak
Hocam motorun içinde bir koruma devresi olabilir eğer motor olması gerekenden ters çalışıyorsa sende pervaneyi ters tak

egemen nayir

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Hocam motorun içinde bir koruma devresi olabilir eğer motor olması gerekenden ters çalışıyorsa sende pervaneyi ters tak
ben escyle ilgili bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü escsiz pille çalıştırdığımda istediğim yönde dönüyor kumandada throttleı reverse yapsam işe yarar mı acaba yoksa escyi mi yakarım

Özgür Öztürk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Normal koşullarda biz motorun çalışma yönünü tersine çevirmek için esc nin iki kablosunu çıkartır ve yerlerini değiştiririz . Siz bu yöntemi denediniz mi ?

• Beğen
Tepkiler: egemen nayir

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
@egemen nayir dikkat ediyorumda konu başlıklarını nerede ise bir cümle olarak yazıyorsun. Forumlarda konu başlığı içeriğe uygun olacak şekilde kısa yazılır.

Mesela mevcut başlık “fırçalı motorum artı eksi kutuplarını değiştirmeme rağmen yönü değişmiyor”. Bunun yerine “Fırçalı motor dönüş yönü problemi” desek nasıl olur. Bence güzel olur :) lütfen forum düzenine uygun olarak bundan sonra kısa öz başlık kullanarak konu açalım :saygilar:

egemen nayir

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
@egemen nayir dikkat ediyorumda konu başlıklarını nerede ise bir cümle olarak yazıyorsun. Forumlarda konu başlığı içeriğe uygun olacak şekilde kısa yazılır.

Mesela mevcut başlık “fırçalı motorum artı eksi kutuplarını değiştirmeme rağmen yönü değişmiyor”. Bunun yerine “Fırçalı motor dönüş yönü problemi” desek nasıl olur. Bence güzel olur :) lütfen forum düzenine uygun olarak bundan sonra kısa öz başlık kullanarak konu açalım :saygilar:
Düzeltme için teşekkürler:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Esc deki fren anahtarını kapalı duruma getirip deneyin. Gaz kolu pozisyonuna bağlı olarak motorun sağa veya sola dönmesi gerek.

egemen nayir

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Tahmin ettiğim youtube kanalına tav olup 180 fırçalı motorla model yapıp uçurmaya kaltıysanız hüsrana uğrayan ilk kişi değisiniz.
Maalesef öyle oldu forumdan haberimin olmadığı zamanlardı. Benim gibi yeni başlayan arkadaşlar bir kez daha duysun fırçalı motorla uçak yapmaya çalışmayın. Şimdi düzgün bir trainer bulup onu yapmaya başlama kararı aldım.