FlyingFOX Arduino Destekli Micro Quadcopter

electron

Yeni Uye
Web sitesi
kolamuck.blogspot.com.tr
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığım bir micro quadcopteri tanıtacağım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kendisi tamamıyla benim tasarımım olup Multiwii 3.2 uçuş yazılımı ile uçmaktadır.
Teknik özellikleri;

>Atmega328P 8 Bit Mikrokontrolcü (Arduino Pro Mini Bootloaderlı)
>MPU6050 6 Eksen İvme ve Gyro Sensörü
>BMP180 Baromettik Basınç Sesnörü
>HMC5883L Pusula Sensörü (opsiyonel)
>NRF24L01 2.4Ghz Dahili Radyo Sistemi
>Dahili Micro USB (Silab CP2102 USB to UART)
>Dahili Batarya Monitor (A0 pini)
>Dahili Led Çakar (Ön Tarafta 2 Adet)
>Özelleştirilmiş İletişim Pinleri (I2C, Serial)
>1S Lipo (3.7V)

[size=14pt]Peki bu quadcopter kimler için?[/size]
Bu quadcopteri tasarlarken daha çok geliştirici ve özgür ruhlu kesimi düşünerek hazırladım. Örneğin piyasada alacağınız bir uçuş kontrol kartında belirli seçenekler dışında pek de değişiklik yapma şansımız yoktur. Ama bu quadcopter de özellikleri tamamen siz yaratıyorsunuz. Açık kaynak kodlu bir proje olduğu için orta seviyede arduino programlamayı bilen arkadaşlar kodlar üzerinde çok rahat değişiklikler yapabilirler. Bu ne demek oluyor? Mesela boştaki pinlerin birine minik hoparlör bağlayabilirsiniz ve kumanda sinyali kaybolduğunda quadcopteri düştüğü yerde bulmayı kolaylaştırmak için sesler çıkarttılabilirsiniz. Ya da quadcoptere gps modülü bağlayıp sürekli konum bilgilerini kumandaya gönderebilir kaybolduğunda en son konum bilgisi ile elinizle koyduğunuzda bulabilirsiniz. Yapabileceğiniz özellikler ve değişiklikler tamamen hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza bağlı.

Kontrol için kumanda seçenekleri nelerdir?
FlyingFox üzerinde dahili olarak 2.4Ghz bir transreceiver çip bulundurmaktadır(nRF24L01) kendi kumandası sayesinde yazılımla istediğiniz kadar kanal belirleyebilir ve bu kanalları özelleştirip telemetry gibi özellikler ekleyebilirsiniz. Kendi kumandasının iletişim mesafesi 300m ye kadar test edebildim zaten 80m sonra gözden kayboluyor ama vericinin mesafesi açık alanda 1KM kadar dır. Bunun haricinde piyasadaki profesyonel kumandalar ile de kontrol edebilirsiniz. Devention Devo 7e kumandasına nRF24L01 ekeleyerek bknz
ya da ppm destekli bir alıcı(PPM alıcı pin D2) ile quadcopteri kontrol edebilirsiniz.

Quadcopter kasa seçimi?
FlyingFox normalde pcb tip kasadır. Sadece ladybird motor tutucuları ile uçabilir. Böylelikle yaklaşık 30gr ağırlığında olup oldukça atiktir ve çeviktir. Kasa seçenekleri arasında 3D printer ile
>1 (115'lik frame)

>2 (ladybird Frame) 3 Parça
Ana gövde

Motor tutucu

Motor Kol

Toplanmış Hali

Motor altlığı

Motor seçimi?

FlyingFox micro quadcopter de motor olarak Syma XC5 micro coreless (7x20)motorlarını tercih ettim. Motorun özellikleri
>50,000 rpm
>4,2V çalışma gerilimi ve tam güçte yakaşık 1A akım (toplamda 4x1A = 4A)
>1mm mil çapı
>20mm boy
>7mm çap

Piyasadaki micro coreless motor ve pervanelerin karşılaştırma incelemesi bknz;

Batarya seçimi?

Batarya olarak 3,7V 240mAh 25C 1S lipo kullanıyorum. Yaklaşık 4gr ağırlık ve ufak boyutları sayesinde oldukça ideal.
Batarya özelliklerine bakacak olursak;
25C oluşu ve 240mAh kapasitesi ile anlık olarak 25x240=6000mAH = 6Amperlik bir akım sağlayabiliyor. Zaten bizim kartımız 4 motor toplamda yaklaşık olarak 4A-4,5A çekmektedir.
Batarya süresi olarak pilimizden 240mAH çekersek 1 Saatte bitecektir, 480Mah çekersek 30 dakikada bitecektir, 960mAH çekersek 15 dakikada bitecektir, 1920mAH çekersek 7,5 dakikada bitecektir, 3840mAh çekersek 3,25 dakikada bitecektir, 4000mAh ta ise yaklaşık 3 dakikada çalışır. Her ne kadar teoride 3 dakika gibi gözükse de kullanıma bağlı olarak bu süre değişebilir. Ben 4:20dk uçurduğu mu biliyorum (sürekli full güçte kullanmadım)

Kumandanın özellikleri

>Atmega328P 8 Bit Mikrokontrolcü
>Dahili 0,96" SSD1306 OLED Ekran
>NRF24L01 2.4Ghz PA+LNA 1KM mesafe Dahili Radyo Sistemi
>Dahili Micro USB (FT232RL USB to UART)
>Buzzer
>Işık parlaklık sensörü
>Titreşim motoru
>Dahili Batarya Monitor (A7 pini)
>Led göstergeler, PWR, ALARM, STATUS
>Özelleştirilmiş İletişim Pinleri (I2C, Serial)
>1S Lipo (3.7V)

1. Menü rc stick ve swtichlerin değerleri

2. Menü ayarlar. Burada uyarı sesleri açıp kapama, ekran parlaklığı otomatik yada el ile ayarlama, quadcopter acc kalibrasyonu yapma gibi özellikler mevcuttur.

3. Menü uçuş kontrol ekranı. Burada quadcopter ve kumandanın batarya durumları, quadcopterin mevcut uçuş modu(Angle,horizon vb..) Arm edildikten sonra(motorlar aktif olduktan sonra) geçen süre(Flight time), quadcopterin mevcut yüksekliği(metre) gibi değişkenler bulunmaktadır.

4.Menu telemetry menüsü. Burada quadcopterin roll ve pitch eksenlerindeki açısal değerleri gözükmektedir.

5.Menü sinyal kayboldu menüsüdür. Burada kumanda ile quadcopterin sinyali kesildiğinde kumanda bu moda girer. Bu moddayken quadcopter motorlardan enerhiyi keserek döndürmeyi durdurur. O anki bulunduğu yere düşer ve led ışıklarını 4 saniye de bir flash yapar. Böylece bulunana kadar minimum enerji harcar. Bağlantı tekrar kurulduğunda bir önceki menüye geçiş yapılır. (Motorlar çalışmıyorken quadcopter yaklaşık 70mA akım çeker ve buda 2,3 saatten fazla açık kalma süresi demektir.)

Kumandanın üstten görünümü

Kumandanın alttan görünümü

FlyingFox hakkında videolar;

Donanım hakkında bilgi
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yazılım hakkında bilgi

Multiwii Gui hakkında bilgi

Android APP EXGUI Hakkında Bilgi

Daha fazla resim, devre şeması ve silabs cp2102 usb serial dönüştürücü driver'ı için;

Konuyu sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder iyi uçuşlar dilerim!
:saygilar:

Fırsat bulup yazının tamamını okumadım, videoları izlemedim ama emeğinize sağlık, Multikopter sevdalısı olarak, rahat bir zamanda okuyacağım. Ancak bazı imaj linkleri kırık sanırım, ben göremedim. kontrol etmenizde fayda var.

Çok güzel bir çalışma olmuş
emeklerine sağlık
Kayıt yaptırmadan uçabileceğin bir quad :thumbup:

(resim yuklemende veye linkte bir sıkıntı var resimler gözükmüyor)

Beğenmenize sevindim, ben teşekkür ederim. :) Ayrıca resimlerdeki kırık link problemini düzeltim geçici olarak vermiş olduğum kırık link problemi için de özür dilerim. :)

Gerçekten güzel bir proje olmuş, emeğine sağlık Alperen :thumbup: %p

Aslında soracak çok soru varda, özellikle uzak durmaya çalıştığım için :laugh: fazla detaya girmiyor ve 1-2 soru ile yetiniyorum ;D :D

1- FlyingFox adını verdiğin Quadrocopterin kartını sen mi dizayn edip yaptın, yoksa hazır mı aldın.
2- Aynı şekilde kumanda kartı hazır mı yoksa kendi dizaynın mı ?

Alperen eline sağlık, güzel bir çalışma. %p
Bende Mehmet abi gibi merak ediyorum. Kendi tasarırım demişsin ama bana sanki mevcut basit bir oyuncak quad alınıp kendi ve kumandası upgrade edilmiş izlenimi verdi. Konuya hakim olmadığım için böyle düşünmüş te olabilirim tabi :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Öncelikle her türlü sorunuzu çekinmeden sorabilirsiniz :D
1. Paylaşımda bulunmuş olduğum FlyingFox kartı tamamıyla kendi tasarımımdır. Devresini çizdikten sonra yurtdışında anlaşmalı olduğumuz pcb üreten firmalarda ürettiriyorum. Ama tasarım ve çizim benim %100 Yerli :) Kumanda da öyle lehimden montajına kadar el emeği :)
Bu da kartların lehimsiz hali

Aslında bu projenin ilk hallerini görseydiniz vay be nerden nereye derdiniz. Çünkü ilk tasarımımı elektronik kartını delikli plaket ve frame olarakta mukavva karton kullandığımı biliyorum :D
Şu anda da üretim için gönderdiğim Falcon32 uçuş kontrol kartım var. Onda 32Bitlik bir işlemci ve üzerinde onboard gps modülü bulunmakta ve popüler cleanfligt, openpilot gibi programları desteklemektedir. Gelince inş onunda paylaşımını yaparım. O da yine FlyingFox gibi micro boyutlarda. Şunuda belirtmek isterim Bahsettiğim iki kontrol kartını sadece micro quadcopter olarak düşünmeyin isterseniz ZMR250 ve diğer quadcopterleride uçurabilir düzeydedir.

Alper, tebrik ederim, başarılar dilerim. :saygilar:

Alperen Kolamuc' Alıntı:
Öncelikle her türlü sorunuzu çekinmeden sorabilirsiniz :D
1. Paylaşımda bulunmuş olduğum FlyingFox kartı tamamıyla kendi tasarımımdır. Devresini çizdikten sonra yurtdışında anlaşmalı olduğumuz pcb üreten firmalarda ürettiriyorum. Ama tasarım ve çizim benim %100 Yerli :) Kumanda da öyle lehimden montajına kadar el emeği :)
O zaman 2 kat :bravo: :bravo: Peki almak istersek nereden ve kaça temin edebiliyoruz bu küçük canavarları ??

Vay be bravo ozaman :bravo: :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teşekkür ederim Levent Bey, Şafak Bey. Mehmet Bey temin için ilk 5 adet olan partiyi bitirdim. 15-20 gün sonra ikinci parti gelecek 5 adet. Alım için kredi kartına 9 taksit kolaylığı ve güvenli alış veriş imkanı sağlayan devrevadisi.com üzerinden yapılabilir.

Fiyat konusunda ise parçaları toplu (+100) almadığım için ve seri üretim olmadığı için diğer quadcopterlere göre biraz pahalı. :\ Kumanda dahil uçar halde 490Tl.
Fiyat kıyaslaması için Bitcraze Fitmasının Crazyflie quadcopteri 730TL

Evet, biraz pahalı gibi görünse de, geliştirilebilir olması güzel. %p

Güzel bie çalışma olmuş eline sağlık :RCKolik: