Flysky kumanda için flap ayarı istiyorum

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Aslında bu ayar için buraya konu açmaya bile gerek yok. Google da aradığınızda karşınıza ilk çıkan video güzel bir şekilde anlatıyor. Diğer taraftan flap ayarlamak işini bu kadar zorlaştıran başka bir kumanda yoktur herhalde. Turnigy mühendislerini alkışlamak lazım böyle bir kumanda yapabildikleri için.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

nesimi hocam haklısın nette bulabilirim fakat her kafadan bir şey anlatıyorlar o yüzden bu forumun bir aile havası var ve sizin gibi tecrübeli insanlar olduğu için direk bilgiye rahat ulaştığımı düşünüyorum ayrıca konu açıyorum benden sonra bu konuları arayacak insanlar google arama motorunu aradıklarında bizim bu forum da olan konular çıkacaktır :laugh: tşk ederim hocam video izlemeye geciyorum evet malesef kumanda biraz karışık

video'dakinin her şeyin aynısını yaptım ama benim kumandada olmadı

Adem kardeşim, bir iki sorum olacak.
1- Hangi uçakta flap uygulaması yapacaksın?
2- Flaptan ne bekliyorsun?
3- Flap geometrin nasıl? Tek kanal işini görmeyebilir. İki kanal kullanıp mikslemen gerekebilir. Varsa fotoğraf koy buraya.
4- Kumandanın manualinin linki var mı?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Adem kardeşim, bir iki sorum olacak.
1- Hangi uçakta flap uygulaması yapacaksın?
2- Flaptan ne bekliyorsun?
3- Flap geometrin nasıl? Tek kanal işini görmeyebilir. İki kanal kullanıp mikslemen gerekebilir. Varsa fotoğraf koy buraya.
4- Kumandanın manualinin linki var mı?

sümer abi mrb
1 uçak cessna 140 cm kanat açıklığı
2 flaptan beklentim daha yumuşak bir iniş istediğim
3abi yukarıda bir video paylaşıldı orada mix yapıyor adamın flap 2 kademe çalışıyor ben bir türlü yapamadım
4 kullanım klavuzunda bir şey göstermiyor anlamadım zaten

adem bozkurt' Alıntı:
sümer abi mrb
1 uçak cessna 140 cm kanat açıklığı
2 flaptan beklentim daha yumuşak bir iniş istediğim
3abi yukarıda bir video paylaşıldı orada mix yapıyor adamın flap 2 kademe çalışıyor ben bir türlü yapamadım
4 kullanım klavuzunda bir şey göstermiyor anlamadım zaten

1. O boyuttaki uçakta flap görüntü dışında bir şey farkettirmez.
2. Flap yumuşak iniş yaptırmaz. Yumuşak iniş istiyorsan pilotajını geliştireceksin. Flaplı son yaklaşma her zaman daha dik bir açı ile olur ve daha sert inilir.
3. Senin uçağının flap geometrisini, servo yerleşimlerini sordum. Videodaki sen değilsin bildiğim kadarıyla.
4. Kılavuzdan sen anlamamış olabilirsin. Link verirsen belki ben anlarım demiştim...

Sümer Yamaner' Alıntı:
1. O boyuttaki uçakta flap görüntü dışında bir şey farkettirmez.
2. Flap yumuşak iniş yaptırmaz. Yumuşak iniş istiyorsan pilotajını geliştireceksin. Flaplı son yaklaşma her zaman daha dik bir açı ile olur ve daha sert inilir.
3. Senin uçağının flap geometrisini, servo yerleşimlerini sordum. Videodaki sen değilsin bildiğim kadarıyla.
4. Kılavuzdan sen anlamamış olabilirsin. Link verirsen belki ben anlarım demiştim...

1 o halde yapmaktan vazgeçmelimiyim hazır modellerde olunca benimde hoşuma gidiyor doğrusu
2 piste yaklaşırken ne bilim daha yumuşak gelir diye düşünmüştüm ben
3 video olan ben değilim abi evet şuanda yeni yapıyorum o yüzden servo henüz katılmadı
4 kullanım kitapçık

sümer abi iki kademeli flap açmayı yapamadım yoksa tek kademe de flap açma işini kavradım

İki kademeli flap açabilmek için:
1- Üç konumlu bir switch olmalı.
2- Flap kanalı buna atanmalı.
3- Flap kanalının endpointleri bir uçta flap kapalı ve sıkışmamış olacak şekilde, diğer uçta flap tam açık konumda olacak şekilde ayarlanmalı.
4- Flapın ara konumu ilgili kanalın subtrim ayarı ile belirlenmeli.

Sümer Yamaner' Alıntı:
İki kademeli flap açabilmek için:
1- Üç konumlu bir switch olmalı.
2- Flap kanalı buna atanmalı.
3- Flap kanalının endpointleri bir uçta flap kapalı ve sıkışmamış olacak şekilde, diğer uçta flap tam açık konumda olacak şekilde ayarlanmalı.
4- Flapın ara konumu ilgili kanalın subtrim ayarı ile belirlenmeli.

1 swicth olmalı derken abi arada bir parçamı anlamadım kumanda flysky 9 kanala sağ üstte iki kademe açan tuşu var
2 kumanda nın tuşu
3 buradaki video da güzel anlatıyor ama ben aynısını yapmama rağmen olmadı

Bak Adem kardeşim, son bir kez madde madde yazıyorum.
1- Üç konumlu switch (buton, düğme) seçilecek. Nasıl mı?
2- AUX-CH seçeneğine gireceksin menüde. Burada flapları hangi kanala bağladıysan o üç konumlu "düğme"'yi o kanala bağlayacaksın.
3- Sonra gidip flap kanalının EPA ayarını düzenleyeceksin.
4- Birinci (ara) flap konumunu ise yine o kanalın SUBTRIM'i ile ayarlayacaksın.

Kumandanın tam kılavuzu bu adreste:
*tFWQTF2R8LDzhSeI42g8zMIUCmmbl4YFpbODYvBF7QjSabiQwRmXn14BFe-06Dc4WDGXaRP5z87pna2IYKBzF78Terh7JU/FSTH9XMANUAL_CHUXIAN.pdf

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bak Adem kardeşim, son bir kez madde madde yazıyorum.
1- Üç konumlu switch (buton, düğme) seçilecek. Nasıl mı?
2- AUX-CHN seçeneğine gireceksin menüde. Burada flapları hangi kanala bağladıysan o üç konumlu "düğme"'yi o kanala bağlayacaksın.
3- Sonra gidip flap kanalının EPA ayarını düzenleyeceksin.
4- Birinci (ara) flap konumunu ise yine o kanalın SUBTRIM'i ile ayarlayacaksın.

abi zaten ben video da olduğu gibi yani AUX CHN bölümüne giriyorum ve orada 5 6 7 8 9 diye kanallar var ben hepsini denedim olmadı 5 kanala alıyorum tek tek değiştiriyorum her bir değiştirmede kumanda nın üstünde bulunan çubuk düğme lerden birine atama yapıyorum hepsine yapıyor ama bir tek o üç konumlu olana atama yapmıyor zaten sorun da burada olmuyor video yu izliyorum oradan o vatandaş yapıyor bende bütün değerlerin aynısını yapıyorum harfiyen uyuyorum yine olmuyor

Üç konumlu butona atayamıyorsan iki olasılık var: Ya o buton başka bir işlevde kullanılmış durumda. Ya da senin kumandandaki yazılım uygun değil. Birincisi ise sıfırdan bir model açıp tüm ayarları baştan yapmayı deneyebilirsin. İkincisi ise flapsız uçacaksın şimdilik.
Sol elini efektif kullanır hale gelmeden ve inişte güç kontrolü mantığını kavramadan flap kullanmanı da hiç önermem.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Üç konumlu butona atayamıyorsan iki olasılık var: Ya o butpn başka bir işlevde kullanılmış durumda. Ya da senin kumandandaki yazılım uygun değil. Birincisi ise sıfırdan bir model açıp tüm ayarları baştan yapmayı deneyebilirsin. İkincisi ise flapsız uçacaksın şimdilik.
Sol elini efektif kullanır hale gelmeden ve inişte güç kontrolü mantığını kavramadan flap kullanmanı da hiç önermem.
,

anladım abi o halde yazılımsal olabilir çünkü kumandayı sıfırladım tekrardan dan denedim yine olmadı o halde iki kademe flap olmayacak tşk ederim bilgilendirme için

O kanalı potansiyometrelere atayabiliyorsan onları kullan. Hem flaplarını yavaşça açıp kapatabilirsin, daha iyi olur.

Sümer Yamaner' Alıntı:
O kanalı potansiyometrelere atayabiliyorsan onları kullan. Hem flaplarını yavaşça açıp kapatabilirsin, daha iyi olur.

yukarıda bulunan hov pit - pit trim - hov thr bunlara atama yapabiliyorum evet bunlar aslında daha mantıklı duruyor istediğim açıda indirme yapabiliyorum diğer leri tam açıp kapatıyor abi