Duyuru Forum Server Kapasite arttırımı ve Resim Server Taşınması

Bu konu Yönetim tarafından bilgilendirme amacıyla açılmıştır.

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
"Resim Yükle" ve "RCKOLIK YÜKLE" resim serverlarımız yaklaşık 1,5 yıldır yurtdışındaki bir host firmasında idi.

Son dönemde yaptıkları politika değişikliği sonrası hosting hizmeti için ilave para talep ettiler :angry: Biz de bu durumu doğal olarak kabul etmedik ve 2 adet resim server' ımızı şu an forumumuzun çalıştığı hosting firmasına taşıma kararı aldık.

Bu arada gün geçtikçe artan forum kullanımını daha hızlı cevap verebilmek amacıyla VDS makinamızın kapasitesini de arttırıyoruz :)

Eski VDS : 1 CPU, 2 GB Ram, 20 GB disk alanı
Yeni VDS : 2 CPU, 4 GB Ram, 40 GB disk alanı

Elbette tüm bu değişiklikler ilave maliyet demek ;) Ama ABONELIK sistemimiz sağolsun :thumbup:

Çalışmanın bu akşam yapılması planlanıyor. Bu nedenle :

1- Kısa süreliğine de olsa foruma erişim sorunu yaşanabilir.

2- Resim server'ların ayrıca IP'leri değişeceği için DNS oturana kadar RESIM YÜKLEME de ilave sorun yaşanabilir.

Çalışmalar hakkında ayrıca bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Hepimize şimdiden hayırlı olsun :RCKolik:

Site kurmak hakkında benimde planlarım var. Matematik geometri ve fizik anlattığım videoları yükleyip uygun fiyata satmak harçlık çıkartmak istiyordum ama için içinde kayboldum. Bir ara konuşabilir miyiz bu konu hakkında

Taşınma sonrası RESIM server'larda bazı küçük ayarlamalar daha yapmamız gerekiyor. Yarın onları da halleceğiz inşallah.

Şu an için resim yüklemede 2MB bir sınır var. O yüzden BÜYÜK resim yüklerken sistem hata veriyor, bilginize :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Taşınma sonrası RESIM server'larda bazı küçük ayarlamalar daha yapmamız gerekiyor. Yarın onları da halleceğiz inşallah.

Şu an için resim yüklemede 2MB bir sınır var. O yüzden BÜYÜK resim yüklerken sistem hata veriyor, bilginize :saygilar:

Şuan 15 bin kullanıcılı forum yönetiyoruz.
Biz 3 adet dadicated server kullanıyoruz. 1.de site barınıyor, 2.de resimler ve videolar 3. ise hattı temizlemek için firewall amaçlı kullanmaktayız .
Sizlere tavsiyem;
40 GB disk yetersiz olacaktır. Harici bir 1 GB sunucu alıp custom olarak diskini 80 GB SSD yaparsanız ve resimleri orda tutarsanız ,forumu yeni VDS sunucunuz götürür.

Lütfen beni yanlış anlamayınız. ;)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Şuan 15 bin kullanıcılı forum yönetiyoruz.
Biz 3 adet dadicated server kullanıyoruz. 1.de site barınıyor, 2.de resimler ve videolar 3. ise hattı temizlemek için firewall amaçlı kullanmaktayız .
Sizlere tavsiyem;
40 GB disk yetersiz olacaktır. Harici bir 1 GB sunucu alıp custom olarak diskini 80 GB SSD yaparsanız ve resimleri orda tutarsanız ,forumu yeni VDS sunucunuz götürür.

Lütfen beni yanlış anlamayınız. ;)
Öncelikle tavsiye için teşekkür ederiz. Şimdi siz kendi tecrübelerinize göre bir şey öneriyorsunuz, sorun değil :)

Bizler de mevcut kullanım değerlerini analiz ederek ve artış trendini de dikkate alarak hareket ediyoruz. Yani merak etmeyin herşey kontrol altında ;)

Şimdi Taha bey şuna göre tavsiyelerde bulunuyor olabilir;

Kullanıcılar 13,957

Ama onun altında şunlar da var:

Son 24 saatteki konu 1
Son 24 saatteki mesaj 35
Son 30 gündeki ziyaretci 633

Aktiviteye göre gereğini düşünüyor ve yapıyordur Mehmet abi, sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum :)