[Foto]:Video: Solaklar 2012 Son Buluşması - 30.12.12

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Solaklar'da 2012 yılın son buluşmasını bugun gerçekleştirdik :thumbup:. Hava oldukça soğuk ve ara ara rüzgarlı olmasına rağmen kalabalık ve eğlenceli bir buluşma oldu. Günün özetini verelim öncelikle ;

Katılımcılar:
1- Yavuz Bey
2- Ragip Bey
3- Kaya Bey
4- Çağdaş Daban
5- Hüseyin Olgun
6- Mehmet Kucuksarı
7- Istanbul üyelerimizden Serdar ve Semih Bey
8- Adlarını hatırlayamadım 2-3 misafir arkadaş

Günün Olayları:
1- Üyelerimizden "Hüseyin, Çağdaş, Serdar ve Semih" beyler ile ilk defa tanışma imkanımız oldu.
2- Çok şükür herhangi bir kırımımız yok
3- Yuvaz Bey yeni topladığı "ELITE 46" ilk defa uçurdu :bravo:

Bir ara uçak yerdeyken kendi kendine hareket edip gitmeye başladı. Yavuz Bey'in koşarak bir yakalayışı vardı ki görmeniz lazım :lollol: . Fotograf çekim modunda olduğum için ancak bir karesini sizlerle paylaşabiliyorum ne yazık ki. :embarras:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da yakaladıktan sonraki keyifli halinden bir kare :)

NOT: Merak edenler için paylaşalım. Olay sonrası yapılan inceleme sonucunda pil yuvasının motor gaz servosuna baskı yaptığı ve buna bağlı olarak kafasına göre gaz aldığı ortaya çıktı. :)

Şimdi önce video sonrada diğer fotolar :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: [Foto]:Video: Solaklar 2012 Son Buluşması - 30.12.12

ELİT 46 KARDEŞLİĞİ OLMUŞ

Çok güzel bir buluşma olmuş, kaçırdık :-\
Bir dahakine inşallah. :thumbup:

Arkadaşlar, ilginç ve güzel bir gün olmuş. Aranızda olmayı çok isterdim. Neyse, kısmet sezon açılışına... Bu arada güvenliğin ne derece önemli olduğunu Yavuz'un uçağı bir kez daha göstermiş. Tam bir ucuz atlatma. Yavuz'a geçmiş olsun.

Abi elektriklinin gözünü seveyim :D böyle sorunlar hiç olmaz (şakaydı tabi)
Bügünden çıkarılan dersler
1-Sahaya gelmeden önce uçağı iyi toplamak lazım eksikleri görüp düzeltmek gerekiyor (özellikle uçak çin malı ise)
ben bu yüzden yani iyi hazırlanmadığım için bir uçak kırmıştım.
2- Alıcı bataryasının durumu iyi takip edilmeli
3- Servo kollarının biryere çarpmadığından emin olunmalı
4-Uçaklar havadayken münkünse bir araba siper alınmalı :)

1,2 ve 3 aynen katılıyorum %p 4 Fakat 4. madde için daha iyi bir çözümümüz var biliyorsun,

Arkadaşlar son dakikada geldi ve sezon kapantı diye bugun biraz pas çektik ;) ama Yavuz Bey bilir son 3 buluşmada bu kuralları harfi harfine uygulama çalışıyoruz. Böylece araba aramak zorunda da kalmıyoruz ;D

Geçmiş olsun dileklerine teşekkür ediyorum,

Öncelikle elimizden geldiği kadar uçuş alanı kurallarına uymaya çalışıyor ve uymayanlarada ikazlarda bulunuyoruz. Uçağımın yerde kontrolden çıkmasına gelince; Gaz teli alıcı bataryasını sabitlemede kullandığım balsa levha tarafından sıkıştırılınca kasıntı olmuş tabi bunu kalkış esnasında yaptığım kontrollerde ve avans ayarı için geçen zaman da farkedemedik (Herşey gayet normaldi) uçağın kalkış için koşmaya başlaması ile gaz takılı kaldı ancak hızlı hareket ederek herhangi bir kazaya mahal vermeden uçağı yakaladım (Bu arada iyi spor oldu Allah tan Mehmet bey kameraya alamadı:laugh: ) biz ne kadar dikkat etsek de istenmeyen durumların yaşanabilirliğini birkez daha gördük. Tekrarını yaşamamak adına elimizden geldiğince daha kontrollü olacağız en önemlisi servolarda kasıntı olmadığından emin olmadan uçmayacağız.

Hüseyin Abicim, senin elite 46 modelinde kullandığın motor kaçlıltı ben bu uçağa Thunder 46 yı taktım, pervane de 11*6 ama sanki bir gömlek hafif kaldı yani hower denemesi yaptığımda stal oluyor acaba Os55 i mi kullansam bu uçak için sen nedersin

bu uçaklar daha çok fun fly için yapılmış hafif uçaklar.bunlarla loop ve tonoları çok rahat yaparsın ama hover yapmaya gelince uçak kendini sağa sola atıyor.neden?.(hover için boyu büyük hatvesi küçük pervane gerekiyor.)3d için çok uygun olmadığını düşünüyorum.uçağa en uygun motor ve pervane seçimi yapmışsın.bence 55lik motor fazla gelir.zaten uçak kağıt gibi limitleri zorladığımız an kanatları havada elimize alırız gibi geliyor.

Aynen abi sahada konuştuğumuz gibi bu modelde bu şekilde devam hower için biraz daha simülatör çalışıp depron modellerde geliştirdikten sonra 50CC bir Katana 330s ile devam ederiz yola.:laugh:

Huseyin abi ve Yavuz bey,

Son zamanların popüler modeli ELİTE 46 ile ilgili bir konu bekliyoruz sizden :D Bu konu başlığı altında kaybolur gitmesin ;)

Kit kaç para, nerden alınır, en ideal motor ve elektronik konfigürasyonu, montaj ile ilgili dikkat edilecek hususlar, uçuş stili ile ilgili yorum ve tecrübeleriniz gibi ....

Ynt: Ynt: [Foto]:Video: Solaklar 2012 Son Buluşması - 30.12.12

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Huseyin abi ve Yavuz bey,

Son zamanların popüler modeli ELİTE 46 ile ilgili bir konu bekliyoruz sizden :D Bu konu başlığı altında kaybolur gitmesin ;)

Kit kaç para, nerden alınır, en ideal motor ve elektronik konfigürasyonu, montaj ile ilgili dikkat edilecek hususlar, uçuş stili ile ilgili yorum ve tecrübeleriniz gibi ....

Bizim içinde ileriye yönelik güzel bir bilgi olur...