Fotoblok Kesimi kim yapar ?

Erdoğan Ekşioğlu

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Selamunaleyküm.Konu başlığı belki garip oldu kusura bakmayın.Öğrenmek istediğim şu FLİTE TEST sitesindeki videoda fotoblokları plana göre nasıl kesiyorlar acaba?Türkiyede kim keser.Lazermi cnc mi?Bu cihazlar hakkında ve nerde bulunduğu ile ilgili hiç bir bilgim yok.Eğer adana da bulabilirsem bu kesimi yaptıracak bir yer tabiki hesaplı olursa çok işime yarar.Geriye sadece sıcak silikonla monte etmek kalıyor.Ama ortaya çok güzel modeller çıkıyor

Laser kesim yapan kirtasiyelerde kestirebilirsiniz. Şu an güzel bir eğitim modeli üzerinde kafa yoruyorum, bolca fotoblok kesimi yaptırıyorum, tecrubelerimi paylaşayım:

Dikkat etmeniz gereken nokta laser gücü/sürat parametreleri. Laser yavaş kaldığında ya da fazla güçlü olduğunda karton tabakayi sorunsuz kesiyor ancak icerideki köpük tabakayı neredeyse 2mm ye kadar konkav olarak eritiyor. Tam plani kesmeden önce operatör arkadastan birkaç farklı parametre ile demo yapmasını rica edin, en az deformasyon hangisinde olursa oradan devam edersiniz

İkinci bir konu da flite test planları amerikan ölçülerde fotoblok için yapılmış, 4.3 mm idi sanırım kullandıkları kalınlık. Bizde 3 ve 5 mm likler bulunduğundan öncelikle planı .cad ortamına dönüştürüp ardından olcekledikten sonra tadil etmeniz gerekliliği.

Birazcık zahmetli sayılır ama yapılmaz değil

Rıfat bey çok çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.Bilmediğim bir bölüm şurası
planı cad ortamına dönüştürme ve tekrar ölçeklendirme nasıl yapılacak.Bununla ilgili bilgi verirseniz çok çok memnun olurum

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Abi Merhaba;
Filitetest in bir çok planı PDF den çizim dosyasına aktarılabiliyor. Sadece planda kesik çizgiler, yazılar, taralı alanlar var ise temizlenmesi gerek. 5mm fotoblok kullanacaksan Ekstra bir ölçeklendirme yapmana gerek yok. İstediğin bir model varsa linkini at bende bakabilirim.

Abi Merhaba;
Filitetest in bir çok planı PDF den çizim dosyasına aktarılabiliyor. Sadece planda kesik çizgiler, yazılar, taralı alanlar var ise temizlenmesi gerek. 5mm fotoblok kullanacaksan Ekstra bir ölçeklendirme yapmana gerek yok. İstediğin bir model varsa linkini at bende bakabilirim.
Çok teşekkür ederim Selçuk bey tamam o zaman ben size liklini atayım
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
bunu çok sevdim

buda olur

Son düzenleme:
Spitfire in pdf dosyasını çizim dosyasına çevirip direk kestirebilirsiniz. Zamanında @Ali Emre KAYGIN bu uçaktan 3 tane kestirdi. Sözde @Burak Ağcayazı , Ali ve ben kol uçuşu yapacaktık.:lollol: Yarın bilgisayar başına geçince orjinal pdf ye bakarım, düzenlenecek yer varsa düzenler çizim dosyası haline getirip buradan paylaşırım.

Spitfire in pdf dosyasını çizim dosyasına çevirip direk kestirebilirsiniz. Zamanında @Ali Emre KAYGIN bu uçaktan 3 tane kestirdi. Sözde @Burak Ağcayazı , Ali ve ben kol uçuşu yapacaktık.:lollol: Yarın bilgisayar başına geçince orjinal pdf ye bakarım, düzenlenecek yer varsa düzenler çizim dosyası haline getirip buradan paylaşırım.
Çok teşekkür ederim Selçuk bey sizede zahmet verdim:)

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş
Rıfat bey çok çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.Bilmediğim bir bölüm şurası
planı cad ortamına dönüştürme ve tekrar ölçeklendirme nasıl yapılacak.Bununla ilgili bilgi verirseniz çok çok memnun olurum

Pdf-Cad converter yazılımlar mevcut nette. Düzgün çalışanları var. Bakmam lazım neyle çevirdiğime bendeki dosyayı.

Ölçeklendirme ihtiyacı yok. Yalnızca fotoblok kalınlığının olduğu geçme, yatak (orn elevator yatağı) gibi yerlerde kalınlık elinizdeki levhaya gore ayarlanmalı ki boşluk olmasın arada

Merhaba;

Lazer kesime hazır halde çizim dosyasını ekledim.
Çok çok teşekkür ediyorum işiniz rast gitsin Selçuk bey kardeşim.Ellerinize sağlık.Değerli vaktinizi aldım hakkınızı helal edin inşallah :):heartxf::saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş