Fotoblok RC trainer model

Bülent AKBIYIK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fotoblok malzemeden tasarladım ama, yapım öncesi eksik bir şey var mı?
Fikri olan paylaşırsa, sevinirim..

PDF dosyada ölçüleri yer almaktadır

Ekli dosyalar

• Model Uçak.pdf
    75.4 KB · Görülme: 30
Ne gibi bir eksiklik bekliyorsun? Kanadı var, yatay ve dikey stabları var, elevatör ve aileronlar ile rudder da var. İnis Takımı kullanacak mısın? Elden mi atacaksin? O kısmı sana kalmış.
Genel görüntüye bakarak kanadın bir trainer için biraz daha uzun olması gerektiğini söyleyebilirim.
Kanadın havada katlanmaması icin ne gibi bir güçlendirme yapmayı düşündün? Ya da düşündün mü?

Bana da kanat açıklığı gövdeye göre biraz az geldi. Burun da fazlaca sivri sanki. Motor sığacak mı?
Eğer bu ilk uçak olacaksa, önce yapılıp uçurulmuş bir modelin tercih edilmesini öneririm. Deneyim varsa, kanat uzatılıp burun düzeltilip yapılabilir.

Ne gibi bir eksiklik bekliyorsun? Kanadı var, yatay ve dikey stabları var, elevatör ve aileronlar ile rudder da var. İnis Takımı kullanacak mısın? Elden mi atacaksin? O kısmı sana kalmış.
Genel görüntüye bakarak kanadın bir trainer için biraz daha uzun olması gerektiğini söyleyebilirim.
Kanadın havada katlanmaması icin ne gibi bir güçlendirme yapmayı düşündün? Ya da düşündün mü?
Kanat uzunluğunu 140 cm ye çıkarabilirim.. Kanat içinda 10x20 balsa çıta olacak. Yorum için tskler

Bana da kanat açıklığı gövdeye göre biraz az geldi. Burun da fazlaca sivri sanki. Motor sığacak mı?
Eğer bu ilk uçak olacaksa, önce yapılıp uçurulmuş bir modelin tercih edilmesini öneririm. Deneyim varsa, kanat uzatılıp burun düzeltilip yapılabilir.
Motor sığıyor.. Burnu kısaltacağım... Bana da biraz uzun gibi gelmişti karar veremiyordum.. tşk ederim

Motor sığıyor.. Burnu kısaltacağım... Bana da biraz uzun gibi gelmişti karar veremiyordum.. tşk ederim
Burun kısalırsa ağırlık merkezini tutturmak için gereksiz yere ekstra ağırlık isteyebilir.
Bilinen, uçmuş bir model önerimin sebeplerinden biri buydu.

Balsa çıta yetersiz kalır. Ihlamur çıta veya karbon çubuk kullanmanı öneririm.

@Bülent AKBIYIK daha önce hiç model uçurdunuz mu ? Ya da hazır uçuşu sorunsuz olan bilinen modellerden model yapma tecrübeniz oldu mu ?
Daha önce hiç uçmadım, tecrübem de yok, oğlumu bilgisayardan uzaklaştırmak için başladım, orta okul öğrencisi, beraber yapıyoruz... Bazı modelleri inceledim, mesleğimden dolayı tasarlamak istedim... Motor, lipo ve diğer ekipmanlar dahil max 800 gr gibi geliyor.. Drag kuvvetini hesapladığımda kanat 120 mm yetiyordu, ama önerilerinizle 140mm çıktım, dehidral açısı 2,5.. tasarladığım proğramda ağırlık merkezini de görüyorum, Kanat lokasyonuna göre 1/3 e ayarlıyorum... Motor DYS D2836 1100 KV seçtim, Lipo 3S 2600 mah 35C olacak, 4 Adet MG90S mikro servo, Futaba 6J kumanda receiver.. Afprod simulasyon çalışıyoruz.. Daha sonra deneyeceğiz... Kırılırsa uçak maliyetli değil... Tecrübe ve heyecan olur bize..

• Beğen
Tepkiler: N.Ahmet SANDIKLI
FT Explorer öneririm. Hem uçuşu güzel ve nispeten kolay, hem de pervane burunda olmadığı için ilk düşüşlerde ya da sert inişlerde pervane kırılmıyor.
Videosu da var detaylı şekilde.

Tasarladığınız program nedir acaba?

FT Explorer öneririm. Hem uçuşu güzel ve nispeten kolay, hem de pervane burunda olmadığı için ilk düşüşlerde ya da sert inişlerde pervane kırılmıyor.
Videosu da var detaylı şekilde.

Tasarladığınız program nedir acaba?
FT Explorer i inceledim.. Yapımı maliyetsiz ve kolay.. Ok.. Onunla başlayalım.. Elimdeki Fotobloklar kalsın.. onu daha sonra değerlendiririz.. Öneriniz için tşk ederim

• Beğen
Tepkiler: Vedat TÜMER