Fpv Transmitter Receiver Kit Bağlantısı.

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar,

Kullandığım uçağa fpv kiti monte etmek istiyorum .Fakat bağlantı konusunda bir kaç yerde takıldım. Öncelikle aldığım kit i aşağıda paylaşıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçağa takılacak olan vericiye ne şekilde güç vermem gerektiği konusunda malesef bilgi sahibi değilim. Bu voltaja uygun 1 adet te kamera satın aldım.
Uçakta 3S lipo pil bulunmakta. Sorularımın bir kaçı şu şekilde
1-Verici,uçakta bulunan bu lipo pilden(3S Lipo Batarya) beslenebilir mi yoksa extra pil mi koymam gerekiyor.
2-Kamerada 4 adet kablo bulunuyor bunun ıcın baglantıyı nasıl yapmam gerekiyor ?
3-Monitöre bağlantı yapacağım alıcının bağlantılarının nasıl olması gerekiyor.
4-Alıcıdan gelen kabloyu av den vga ya dönüştüren bir converter a bağlayıp görüntüyü bilgisayara aktarmayı düşünüyorum. Extra bir FPV monitör masrafı yapmak istemiyorum açıkcası .Bu konuda sıkıntı yaşar mıyım?
5-Uçağa takılan vericinin ağırlığı sorun yaratır mı? Yaklaşık pilin yarısı ağırlığında.

Gerçekten baya bir araştırma yaptım. Gerek bu forumda gerek youtubeda gerek se yabancı forumlarda. Tam olarak detaylı anlatım bulamadım malesef.Siz değerli bu hobinin sevdalılarından yardımlar istemekteyim. Şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleme:
Beni aşar. ben yıllar önce çok uğraştım bunlarla, hala da bir yerlerde duruyor. Ama o zaman da kutunun içinden çıkan diyagramları kullanmıştım, şimdi de kullanmaya kalksam aynısını yapmam gerek.

• Beğen
Tepkiler: Çınar Ali Çelik
Hocam sırayla gidicem;
1. Vericiniz kullanma kılavuzunda kaç volt desteklediği yazıyor eğer voltaj değerli uygunsa kullanılabilir ama daha önce gaz arttırıp azaltma sırasında escnin yarattığı anlık voltaj düşmeleri parazit vb sorunlara neden olabiliyormuş deneyip görmek gerek araya bir kondansatör koyularak bunun önüne geçmek mümkün veya bir step up devre kullanarak
2. Kameranız ilginç markası vb bişey yok genelde 3 kablo olur +,-,video sizinkinde 4 tane var kullanma kılavuzu veya herhangi bir datasheeti var mı? Eğer kameranız analog video çıkışı değilde rx tx tarzı bir bağlantı üzerinden görüntü çıkışı veriyorsa sorun olabilir.
3. Alıcıya uygun bir kaynaktan güç verip görüntü çıkışını av girişi olan bir monitöre bağlamanız yeterli olacaktır.
4. Sorun yaşamazsın büyük ihtimal.
5. Uçağının boyutları modeli nedir? Ağırlık merkezini bozmıcak bir yere koyarsan sorun olmucaktır diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Çınar Ali Çelik
Hocam sırayla gidicem;
1. Vericiniz kullanma kılavuzunda kaç volt desteklediği yazıyor eğer voltaj değerli uygunsa kullanılabilir ama daha önce gaz arttırıp azaltma sırasında escnin yarattığı anlık voltaj düşmeleri parazit vb sorunlara neden olabiliyormuş deneyip görmek gerek araya bir kondansatör koyularak bunun önüne geçmek mümkün veya bir step up devre kullanarak
2. Kameranız ilginç markası vb bişey yok genelde 3 kablo olur +,-,video sizinkinde 4 tane var kullanma kılavuzu veya herhangi bir datasheeti var mı? Eğer kameranız analog video çıkışı değilde rx tx tarzı bir bağlantı üzerinden görüntü çıkışı veriyorsa sorun olabilir.
3. Alıcıya uygun bir kaynaktan güç verip görüntü çıkışını av girişi olan bir monitöre bağlamanız yeterli olacaktır.
4. Sorun yaşamazsın büyük ihtimal.
5. Uçağının boyutları modeli nedir? Ağırlık merkezini bozmıcak bir yere koyarsan sorun olmucaktır diye düşünüyorum
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Buraya konu açtıktan sonra biraz daha araştırma yaptım. Alıcı tarafında kafamdaki soru işaretlerini giderdim. Hem alıcı hem de verici 12v giriş olmalıdır. İkisi için de 3s lipo pil kullanacağım.

1- Verici(uçağa monte edilecek parça) tarafında, kamera malesef 5v da çalışıyor. Direkt olarak pilden güç alacaktım, malesef o seçeneği eliyorum. Esc kaç voltaj çıkış veriyor bilemiyorum ona bakmam lazım. Vericide 1 güç girişi ve 1 güç çıkışı var. Güç giriş 12volt eminim. Çıkış ta muhtemelen 12volt. Herhangi bir dökümantasyon bulamadım. Çin malı ürün malum.

2- hocam kamera çin malı seri üretim bir parça sanırım. Beyaz genelde audio için kullanılıyo ama bunda mikrofon oldugunu dusunmuyorum :) o beyaz kabloyu iptal edip oyle yoluma devam edeceğim :)

Uçak 1200mm kanat açıklığına sahip training model bi uçak

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Buraya konu açtıktan sonra biraz daha araştırma yaptım. Alıcı tarafında kafamdaki soru işaretlerini giderdim. Hem alıcı hem de verici 12v giriş olmalıdır. İkisi için de 3s lipo pil kullanacağım.

1- Verici(uçağa monte edilecek parça) tarafında, kamera malesef 5v da çalışıyor. Direkt olarak pilden güç alacaktım, malesef o seçeneği eliyorum. Esc kaç voltaj çıkış veriyor bilemiyorum ona bakmam lazım. Vericide 1 güç girişi ve 1 güç çıkışı var. Güç giriş 12volt eminim. Çıkış ta muhtemelen 12volt. Herhangi bir dökümantasyon bulamadım. Çin malı ürün malum.

2- hocam kamera çin malı seri üretim bir parça sanırım. Beyaz genelde audio için kullanılıyo ama bunda mikrofon oldugunu dusunmuyorum :) o beyaz kabloyu iptal edip oyle yoluma devam edeceğim :)

Uçak 1200mm kanat açıklığına sahip training model bi uçak

Eğer escnizde bec varsa 5v çıkışı vardır ama yine de ayrı bir voltaj düşürücü kullanmak daha iyi olacaktır bence.
Uçak biraz küçük ama taşır, quadlar için olan daha küçük vtxler daha uygun olurmuş.
Kamera ve vtx i; pil, esc ve onların kabloları dan uzağa koyun kablolardan geçen yüksek akım parazite neden olur

Eğer escnizde bec varsa 5v çıkışı vardır ama yine de ayrı bir voltaj düşürücü kullanmak daha iyi olacaktır bence.
Uçak biraz küçük ama taşır, quadlar için olan daha küçük vtxler daha uygun olurmuş.
Kamera ve vtx i; pil, esc ve onların kabloları dan uzağa koyun kablolardan geçen yüksek akım parazite neden olur

Merhaba hocam tekrardan. Esc de 5v çıkış var ve bu direkt kumandanın receiverına gidiyor. Kumandanın receiverından kablo ile direkt kameraya power çekeceğim.

1.2 ghz görüntü için olan receiver a da pilden güç almam gerekecek. Tabi pilden gelen kablo için çoklayıcı almam gerekiyor. Görüntü olarak en son paylaştığım görseldeki gibi olması gerekiyor sanırım.

Son düzenleme:
Merhaba hocam tekrardan. Esc de 5v çıkış var ve bu direkt kumandanın receiverına gidiyor. Kumandanın receiverından kablo ile direkt kameraya power çekeceğim.

1.2 ghz görüntü için olan receiver a da pilden güç almam gerekecek. Tabi pilden gelen kablo için çoklayıcı almam gerekiyor. Görüntü olarak en son paylaştığım görseldeki gibi olması gerekiyor sanırım.

Yerdeki recevier için neden çoklayıcı kullanıyorsunuz pile bağlanacak başka birşey var mı

Diyot ve direnç kullanarak voltajı düşüreceğim.Çözümü bu şekilde buldum.

Direnç​

5V1 1/2W Zener Diyot​

Son düzenleme:
Diyot ve direnç kullanarak voltajı düşüreceğim.Çözümü bu şekilde buldum.

Direnç​

5V1 1/2W Zener Diyot​

Eğer bu devre kameranın ve transmitterin çektiği akımı veremezse video iletimi konusunda sıkıntı yaşanabilir. Bence işinizi garantiye alın.

Step down veya lineer bir voltaj regülatörü kullanmak yerine yukarıdaki zener diyotlu devreyi yapmak istemenizin sebebi nedir? Sorun çıkarma ihtimali olmaz mı?

şöyle bir şey almaya karar verdim. Dediğiniz gibi daha sağlıklı olacaktır.