Futaba 8FG ile Blade Model Uçar Mı? 8FG DSMX / DSM2 Modül Modifiyesi

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Uçar mı, uçar :D Şimdi burada Futaba-Spektrum kavgasına girmek istemiyorum ama, her seferinde öne sürülen biz blade mikroları uçururuz argümanına, biz de uçurruz ne var ki yanıtını vermemek için hiç bir neden yok arkadaşlar :lollol:

İşin geyiği bir tarafa, şimdi size anlatacağım konu bir modül modifiyesi, çoktandır yapmak isteyip de, şartların yeni oluştuğu basit bir projeydi. Bunun için en başta bir modüle ihtiyacınız var. Ben HK'dan Orange marka bir modül tercih ettim, fiyatı 30 dolar. Eğer isterseniz Spektrum'un orijinal modülleri ile de bunu yapabilirsiniz, sadece hangi pin nedir bilmeniz yeterli ki google'da her sorunun bir cevabı var ;)

Kullanacaklarımız, Orange modül, iki konumlu toggle switch, Futaba trainer port jakı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle modülümüzün içinden devreyi çıkaralım. Beyaz 5'li konnektörün üç pinini kullanacağız. Ben konnektörü sökmeyi tercih ettim, siz isterseniz başka şekillerde de bağlantıları yapabilirsiniz.

Bu noktada kablonun çıkış yerini ve switch'i yerleştireceğiniz yeri belirleyin. Benim kullandığım switch o noktaya kılı kılına uydu, çok güzel oldu. Daha kalın bir switch kullanacak olursanız monte edileceği yeri önceden belirleyin. Yerleşim planımızı yaptıktan sonra bağlantıları aşağıdaki şemaya göre yapın.

Daha sonra modülün plastik kutusu üzerinde switch ve kablo çıkışı için belirlediğiniz yerleri delin. Delerken kutuyu çatlatmamaya dikkat edin.

Kablonun girdiği deliğin hem içine hem dışına birer tane kablo bağı atarsanız kablonun ileri geri hareket edip lehimlerde problem olmasına izin vermemiş olursunuz.

Futaba 6 pin konnektörümüzün lehimlerini de yaptıktan sonra hazırız. (Resimde kırmızı ve mavi kablolar yanlış bağlanmış durumdadır. Bu şekilde de çalışır ama modül takılı olduğu sürece pilden enerji alır. İki kablonun yeri değiştirilecek.)

Modül üzerine yerleştirdiğimiz switch ile hem modülü, hem de kumandamızı açıp kapayabileceğiz. 8FG trainer portunda 4 ve 5 nolu pinler kısa devre edildiğinde kumanda trainer modunda açılır ve radyo katı çalışmaz. Yani kumanda açıktır ancak yayın yapmaz. Yayını da orange modülümüz üzerinden yapacağız zaten :D

Orange modül enerjisini kumandanın pilinden alır. 6-15v aralığında çalışabildiği belirtilmiş, yani 2-3s lipo pillere uygun deniyor. Ben kumandamda 2s lipo kullanıyorum, sorunsuz çalışıyor.

Bundan sonra kumanda üzerinden throttle kanalının yerini değiştirmemiz ve AETRGP şeklindeki kanal sıralamamızı TAERGP şeklinde ayarlamamız ve tüm kanalları reverse etmemiz gerekiyor. Bu kadar.

Not: Kumanda ayarları, bind işlemi, 8FG ile 130x uçuşu ikinci mesaja eklenecektir.

Futaba 8FG ile Blade Model Uçar Mı? 8FG Modül Modifiyesi

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uygun modüllerle, ince lehim işçiliği ile, vs... Ben de Spektrum kumandamla stinger füzelerini kontrol edebiliyorum :laugh:

Blade modellerini kontrol etmek için ise önce modele enerji veriyorum, bind tuşuna basılı tutarken kumandayı açıyorum, bitti :coolxf:

Şaka bir yana, emeğe saygı... Bunca uğraştan sonra uçmazsa ayıp zaten...

Emre süper konu olmuş. :bravo:

Özellikle Futaba funlarını çok sevindirecektir. :RCKolik:

Eminim modulü kumandaya estetik ve rahatlıkla takıp sökebilecek şekilde monte etmişsindir. Bir fotoğraf paylaşır mısın ?

Benim aklıma birşey geldi sen nasıl yaptın merak ettim. :laugh:

Daha önce aşağıdaki modülü fiziki olarak kumanda içine monte ederek yapılan uygulamaları görmüştüm.

Fakat senin bu yöntem çok daha güzel :thumbup: Aslında HK şimdiye kadar uyanıp bunu neden EXTRA bir modül olarak hazır paketleyip satmadı anlamadım.

Paylaşım için tekrar teşekkür ederiz. Artık Futaba sahipleri de "Yok Ben Blade ile haberleşemiyorum, yoksa kesin alırım" diyemeyecekler :laugh: :D

Türker Akgün' Alıntı:
Emre süper konu olmuş. :bravo:

Özellikle Futaba funlarını çok sevindirecektir. :RCKolik:

Eminim modulü kumandaya estetik ve rahatlıkla takıp sökebilecek şekilde monte etmişsindir. Bir fotoğraf paylaşır mısın ?

Benim aklıma birşey geldi sen nasıl yaptın merak ettim. :laugh:

Kumandanın arkasına cırt bantla tutturuyorum, işi bitince çıkarıyorum. Çok estetik durduğu söylenemez, kocaman turucu bişey :D Belki siyaha boyarım :D Akşama ikinci mesaja koyarım fotosunu. Sen nasıl bişey düşünmüştün?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Daha önce aşağıdaki modülü fiziki olarak kumanda içine monte ederek yapılan uygulamaları görmüştüm.

...

Fakat senin bu yöntem çok daha güzel :thumbup: Aslında HK şimdiye kadar uyanıp bunu neden EXTRA bir modül olarak hazır paketleyip satmadı anlamadım.

Paylaşım için tekrar teşekkür ederiz. Artık Futaba sahipleri de "Yok Ben Blade ile haberleşemiyorum, yoksa kesin alırım" diyemeyecekler :laugh: :D

Ben de bunu youtube'dan buldum zaten. O linkteki modülü de çok eski bir kumandam vardı Futaba t6x sanırım, 72 mhz, onu 2.4 ghz çevirmek için kullanmayı düşünmüştüm. Sonra kumandada ccpm mix olmadığı için satmıştım. Şimdiki fbl sistemlerinin kumandadan ccpm mix istemeyeceklerini bilseydim satmazdım :D

Aslında bu linkteki modülü 8FG'nin içine gömüp çift sistem gibi kullananlar da var ama ben kumandama kıyıp da fiziksel modifikasyon yapamam bir 130x için :) Şimdiki halinde cırt bantı sök, kumanda yine aynı kumanda.

Emre Kaman' Alıntı:
Kumandanın arkasına cırt bantla tutturuyorum, işi bitince çıkarıyorum. Çok estetik durduğu söylenemez, kocaman turucu bişey :D Belki siyaha boyarım :D Akşama ikinci mesaja koyarım fotosunu. Sen nasıl bişey düşünmüştün?
Valla bende cırt bantı düşünmüştüm. :lollol:

Pilleri tutturduğumuz bantlar gayet sağlıklı tutacaktır dedim kendimce, aklın yolu birmiş. :laugh:

Nasıl göründüğü fotoğrafta belli olacak.

2. mesaja video ve resimler eklendi.

Emre eline sağlık güzel konu olmuş :) Futabacılar yaşadı :D biz ise halimizden zaten memnunduk :D

Emre Kaman' Alıntı:
2. mesaja video ve resimler eklendi.

Ellerine sağlık Emre :thumbup: Dediğin gibi kutu siyaha boyanırsa çok daha hoş olacak ;)

Bu arada dikkat ettim de sanki videoda görünen pil orjinal pile göre epey bir büyük. Pil değerleri nedir ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ellerine sağlık Emre :thumbup: Dediğin gibi kutu siyaha boyanırsa çok daha hoş olacak ;)

Bu arada dikkat ettim de sanki videoda görünen pil orjinal pile göre epey bir büyük. Pil değerleri nedir ??

Hatta uygun bir kutu bulabilirsem derinliği daha basık bir kutuya yerleştirip, anteni de yukarıya almayı düşünüyorum. Bu haliyle kumandayı arkası üzerine yatıramıyorum, ayarlarken falan biraz sorun oluyor.

Pil 2s 500mah 35c olduğunu iddia ediyor ancak tırt :D Zippy işte, fakir pili :D Fast-lad'de stoğa girsin de gens 450mah olanlardan alıcam. Orijinal 350mah pili daha performanslı, uçuş süresi de hemen hemen aynı gibi. Bu zippiler 35c'yi geçtim, 20c varsa bile iyi..

Lynx EOX lar var fastladde, 11 dolar falan abi ;) Biraz zengin işi olduğundan iki tane aldım ben sadece :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Lynx EOX lar var fastladde, 11 dolar falan abi ;) Biraz zengin işi olduğundan iki tane aldım ben sadece :laugh:

Off, dünyanın parasıymış! Diyorum işte öpüyorlar :lollol:

Emre Kaman' Alıntı:
.....Pil 2s 500mah 35c olduğunu iddia ediyor ancak tırt :D Zippy işte, fakir pili :D Fast-lad'de stoğa girsin de gens 450mah olanlardan alıcam. Orijinal 350mah pili daha performanslı, uçuş süresi de hemen hemen aynı gibi. Bu zippiler 35c'yi geçtim, 20c varsa bile iyi..
Ağırlığı ne peki ?? Neden soruyorsun dersen yarın stock motor ile ilgili uçuşlarımız var. Bugünkü testen memnun kaldık sayılır, stock motordan ;)

Bu arada benim paketten çıkan pillerin bir kısmı tam zengin işi. Thunder Power 325mAh 2S Pro Force G8 70C Li-Poly Battery Pack (Blade 130 X) Büyük modellerim bile 70C görmedi şimdiye kadar :laugh: :D

Net ağırlığını tam bilemiyorum, hassas terazim yok :-\ ama stok pile çok yakın sanırım. Şimdi sen stok motoru beğenir gibi olunca benim içime bir kurt düştü.. Acaba benim paller mi ağır geliyor modele?? Biraz kalınca üzerindeki paller. Orijinal palleriyle bir deneyim..