FUTABA T10J BIND SORUNU

ugurozyilmaz08

Yeni Uye
Merhabalar,

Bu sene Uludağ Robot Topluluğu ile katılacağımız DBF 17 için test uçağımızı hazırladık ancak kumanda ile alıcıyı bind işlemi yaparken bir türlü eşleştiremedik. Kitapçıkta yer alan kısımları birebir uyguluyoruz ancak olmuyor.

İzlediğimiz adımları gösteren kitapçıktaki kısmı yüklüyorum. Yani alıcı bozukmu kumandamı bozuk bunu anlamanın bir yöntemi varmı? Yada biz mi acaba doğru yapmıyoruz ? Yaptığımız adımları videoya çekebilirim eğer bu adımlar kesin doğru böyle olması gerekiyor derseniz. Gerçi kitapçıkta yer alan yanlış olmasıda biraz tuhaf olurdu :)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

FUTABA T10J BIND SORUNU

Büyük ihtimal ve inşallah sorun alıcıdan kaynaklıdır. Geçenler bir arkadaş sizin yaşadığınız benzer sorunu yaşadı, sıfır olarak yurtdışından aldığı kumandadan.

Emin olmak için 2.bir alıcı veya kumanda ile çapraz kontrol yapmak tek seçenek.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Yani geçen 2 senede bu kumanda ile uçulmuş sorun çıkarması çok tuhaf geldi.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Bursada ortak toplanılan günler varmıydı? Kumandayı alıp yanınıza gelsek test edebilirmiydik? Eğer alıcı sıkıntılıysa yenisini alırdık şuanda bu kumandayla uyumlu farklı bir alıcı elimizde yok. Şimdi yeni alıcı alıp kumanda sıkıntılıysa oda kötü olurdu.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Uğur ÖZYILMAZ' Alıntı:
Yani geçen 2 senede bu kumanda ile uçulmuş sorun çıkarması çok tuhaf geldi.
Öncelikle ben sıfır yeni alındı diye düşünmüştüm ama fark etmez. Neticede elektronik ekipman, her zaman sorun çıkması ihmal dahilinde.

Emin olmak için mutlaka test etmek şart :)

FUTABA T10J BIND SORUNU

Alıcısı nedir? sfhss - tfhssmi? Menuden uygun olanı seçip 3-5 sn kumandadan + onay düğmesine basıyorsunuz.Alıcı bu arada açık olması yeterli.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Uğur ÖZYILMAZ' Alıntı:
Bursada ortak toplanılan günler varmıydı? Kumandayı alıp yanınıza gelsek test edebilirmiydik? Eğer alıcı sıkıntılıysa yenisini alırdık şuanda bu kumandayla uyumlu farklı bir alıcı elimizde yok. Şimdi yeni alıcı alıp kumanda sıkıntılıysa oda kötü olurdu.
Bu konuda takip edebilirsin :)

FUTABA T10J BIND SORUNU

Gökhan Şahin' Alıntı:
Alıcısı nedir? sfhss - tfhssmi? Menuden uygun olanı seçip 3-5 sn kumandadan + onay düğmesine basıyorsunuz.Alıcı bu arada açık olması yeterli.

THFHSS alıcı modeli. Link kısıma gelip joysticke basıyorduk sonra 20 sn beep sesi ile bulmaya çalışıyordu. Sizin bahsettiğiniz joystik tuşu değilde + tuşumu ? Onamı basmamız gerekiyordu.

Yani alıcı modelini(THFSS veya SFHSS bölümü) belirttiğimiz yerde kumanda da joystick değilde + tuşuna 5 sn mi basalım ?

FUTABA T10J BIND SORUNU

Uğur ÖZYILMAZ' Alıntı:
THFHSS alıcı modeli. Link kısıma gelip joysticke basıyorduk sonra 20 sn beep sesi ile bulmaya çalışıyordu. Sizin bahsettiğiniz joystik tuşu değilde + tuşumu ? Onamı basmamız gerekiyordu.

Yani alıcı modelini(THFSS veya SFHSS bölümü) belirttiğimiz yerde kumanda da joystick değilde + tuşuna 5 sn mi basalım ?

T-Fhss ise alıcı , şimdi şöyle yapalım,

mdl-sel den yeni boş model aç, 7 diyelim, jog orta tuşa baş , sonra rest tuşyna 3 sn bas ve ok de.

rx e gel t-fhss i seç.

link e gel 3 sn bas (jog orta tuş) , alıcına elektrik ver,

ve Id kısmında 9 haneli kod gelecek, işlem tamam.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Gökhan Şahin' Alıntı:
T-Fhss ise alıcı , şimdi şöyle yapalım,

mdl-sel den yeni boş model aç, 7 diyelim, jog orta tuşa baş , sonra rest tuşyna 3 sn bas ve ok de.

rx e gel t-fhss i seç.

link e gel 3 sn bas (jog orta tuş) , alıcına elektrik ver,

ve Id kısmında 9 haneli kod gelecek, işlem tamam.

Hocam aynı kitapçıktaki gibi anlattınız bizde maalesef o şekilde denedik olmadı. Videoya yaptığımız işlemleri çekip yüklesem uygun olur mu ?

FUTABA T10J BIND SORUNU

Bu arada alıcıda kırmızı sönük ışık yanıyor mu?

Acaba alıcı R3008SB mi?

Alıcının düğmesine 3-5 defa bastınız ise alıcının modu değişir.

Video yollayında bakalım, aynı kumanda var,tlf la destek olmaya çalışalım.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Gökhan Şahin' Alıntı:
Bu arada alıcıda kırmızı sönük ışık yanıyor mu?

Acaba alıcı R3008SB mi?

Alıcının düğmesine 3-5 defa bastınız ise alıcının modu değişir.

Video yollayında bakalım, aynı kumanda var,tlf la destek olmaya çalışalım.

Alıcıyı ilk açtığımızda 3 kere kırmızı yanıp sönüyor. Sonrada sürekli kırmızı yanıyor.

Evet alıcı R3008SB. Bahsetttiğiniz tuşa bastık. Hatta ilk denemelerden sonra sürekli onun rengi sarıya gelene kadar basıp sonra bind lamaya çalıştık. 5 i geçmiştir o denemelerimiz. Tamamdır ben özelden telefon numaramı atayım size.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Mode c ye geçmişsin, mode b ye al, sonra birdaha denermisin.

FUTABA T10J BIND SORUNU

Gökhan Şahin' Alıntı:

Mode c ye geçmişsin, mode b ye al, sonra birdaha denermisin.

Tamamdır abi, akşam deneyeceğim sonucu yazarım. Ama telefonu özelden attım ordanda dönerseniz sevinirim cevabı daha hızlı atarım :)

FUTABA T10J BIND SORUNU

Merhaba aynı sorunu yaklaşık 1 senedir kullandığım kumanda da ben de yaşadım 3 farklı alıcıyla denememe rağmen çözemedim hatta birisi kronik bir sorun dedi. :(
Siz çözebildiniz mi ?