Futaba T6 Kumanda Manual ve Switch Fonksiyonları ile ilgili Soru

baral76

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
bu kumanda da işaretlediğim yerler ne işe yarıyor acaba. sağ üstteki sanıırım onunla oynadığımda mix yazıyor ekranda.
birde ortadaki yuvarlak ne işe yarıyor.yardımcı olursanız sevinirim.[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• t6.jpg
    t6.jpg
    65.7 KB · Görülme: 376
Ynt: futaba t6

Barıs Bey,

Kitin içinden manual çıktı mı bilmiyorum ama Ingilizce "Futaba T6" manual linkinden indirebilirsiniz.

Sorularınızı açıklamak aslında epey zor :embarras: Şöyle ki sorularınız %100 size anlatabilmemiz zor. Zira şu ana kadar forumda henüz sizlerle paylaşma imkanımız olmayan, ama cok yakında paylaşacağımız, epey bir teknik detay konuyu içeriyor.

Yine de özetleme çalışacağım.

NOT: ON demek - default değerden farklı konum demek. Sizin kumanda için switch hangi pozisyonu ON tam emin değilim.

[attachimg=1]

1- Throtlle Hold: Bu switch ON konumda iken gaz versenizde motor dönmez. Bir nevi yeni başlayanlar için emniyet. Ama uçuş sırasında yanlışlıkla ON yaparsanızda motor duracağı için acil niş yapmanız gerekir.

2- Dual Rate Switch: Bu switch ile komut verdiğimiz kumanda stick ait hassasiyetini (EXPO) ve hareket alanını (DUAL Rate) değiştiririz.

3- IDLE - UP Switch: Bu switch ON yapmanız halinde heli 3D-Invert- Ters ucus moduna geçer. Bu durumda Gaz Stick MIN dahi olsa motor tam devirde ve heli düz pozisyonda ise paller heliyi aşağıya basacak şekilde hava üfler. Sizin kit uçmaya hazır olduğuna göre bu tanımlı olsa gerek KESINLIKLE bunu açmayın, en azından başlangıç döneminde

4- Gyro Switch : GYRO'nun kuyruk tutma hassasiyet değerini (GAIN) değiştirir. Şu an default pozisyonda olması sizin için yeterlidir.

Ekli dosyalar

• Futaba T6 Switch.jpg
    Futaba T6 Switch.jpg
    30.4 KB · Görülme: 141
Ynt: Futaba T6 Kumanda Manual ve Switch Fonksiyonları ile ilgili Soru

2- Dual Rate Switch: Bu switch ile komut verdiğimiz kumanda stick ait hassasiyetini (EXPO) ve hareket alanını (DUAL Rate) değiştiririz. bunu anlamadım

3- IDLE - UP Switch: Bu switch ON yapmanız halinde heli 3D-Invert- Ters ucus moduna geçer. Bu durumda Gaz Stick MIN dahi olsa motor tam devirde ve heli düz pozisyonda ise paller heliyi aşağıya basacak şekilde hava üfler. Sizin kit uçmaya hazır olduğuna göre bu tanımlı olsa gerek KESINLIKLE bunu açmayın, en azından başlangıç döneminde

peki kalkışdan önce yaptıysam eğer unuttum dyelim açık kaldı yükselince bu devri yakalayınca paller ters üflemeyemi başlar.

Ynt: Ynt: Futaba T6 Kumanda Manual ve Switch Fonksiyonları ile ilgili Soru

barış altun' Alıntı:
2- Dual Rate Switch: Bu switch ile komut verdiğimiz kumanda stick ait hassasiyetini (EXPO) ve hareket alanını (DUAL Rate) değiştiririz. bunu anlamadım
Gayet normal ;) Zira bu anlatılması ve anlaşılması biraz zor bir konu. Bunun için ilerleyen zamanlarsa özel br konu ve video paylaşacağız. Şimdilik bu konuyu cok fazla duşunmeyin bence.

Zira yılların modelcisi olup da bunları hala bilmeyen ve kullanmayan modelciler var ;)

barış altun' Alıntı:

peki kalkışdan önce yaptıysam eğer unuttum dyelim açık kaldı yükselince bu devri yakalayınca paller ters üflemeyemi başlar.
Eğer bu Switch açık ve gaz kolu MIN iken pili bağlarsanız, daha pili bağlar bağlamaz motor ve paller dönmeye başlar. O yüzden her pil bağlantısı öncesi bunun KAPALI ve Gaz kolunun MIN olduğundan emin olmak lazım.

Bu switch ve fonksiyonunu aşağıdaki konu ve video ile az da olsa paylaşmaya çalışmıştık, bir göz atın isterseniz :saygilar:

RC Heli Nasıl Ters 3D Uçar

ters uçuşla ilgilenmiyorum aslında.
merak ettiklerimin bazılarına cevap aldım teşekkür ederim özellikle aklıma takılan pili bağladığım anda pallerin dönmesi.şimdi çekinmeden bağlantı yapabilirim.

peki bağlantıyı yapan kişi ters felan bağlamamıştır değilmi.
yada şöyle sorayım bunlarla oynadığım anda lcd ekranda bişey yazarmı beni uyarır mı.

barış altun' Alıntı:
peki bağlantıyı yapan kişi ters felan bağlamamıştır değilmi.
yada şöyle sorayım bunlarla oynadığım anda lcd ekranda bişey yazarmı beni uyarır mı.
Ekranda uyarı verip vermeyeceği durumu tamamen kumanda model ile ilgili bir konu. Şahsen ben bu modeli ve bunun ilk versiyonunu kullanmadım. Mesela bende Futaba 7C'de, kumandayı ilk açarken bu Idle-up switch açık ise, sesli bir şekilde uyarıyor.

Sizin ayarları yapanların böyle bir konuyu atladığını düşünmüyorum kaldı ki geçenlerde pali hafifce sürttüm demiştiniz. Yani anladığım kadarı ile siz enerji verip, palleri döndürdünüz doğru mu ?? bu sıra bir problem çıkmadığına göre, ki çıksa mutlaka haberimiz olurdu :laugh:, bir problem olmasa gerek ;)

)) bencede olurdu

evet bazen uyarı veriyordu.hatırladım bende düğmeleri kapatıp açıyordum susana kadar.
o ses ilk duyduğumda nasıl panik oldum dedim bozuldu bu kumada ; eğer kumanda bozulmadıysa heli ye bişey oldu ))

3 nolu switch de bi hareket olmuyor bende.
1 nolu swith de ise paller 3 d gibi açı alıyor ve gaz verdiğim halde paller dönmüyor bende.

barış altun' Alıntı:
3 nolu switch de bi hareket olmuyor bende.
1 nolu swith de ise paller 3 d gibi açı alıyor ve gaz verdiğim halde paller dönmüyor bende.
Ready To Fly-RTF kit su ana kadar hiç görmedim. Ayarları sırasında Idle-up ayarları tanımlanmış mı bilmiyorum.

Kitin içinden hrhangi bir kumanda klavuzu cıkmadı mı ?? Benim yukarda paylaştıgım switch konumlarını gösterir bir şey yok mu paketin içinden çıkan ??

evet aynısı bende var cd de

barış altun' Alıntı:
evet aynısı bende var cd de
O zaman bazı seyleri özellikle aktif etmemişler. Yeni başlayanlar yanlış bir sey yapmasın diye. Bence ayarları su aşamada hiç dokunmayın. Özellikle kumanda menusunda bir seyleri değiştirmeyin.

Inanın ilerde zaten her menusunu ezberden bileceksiniz. Tek korkum, sizlere henuz aktarmayı planladıklarımız tam aktaramadan yanlış bir yönlendirme ile hata yapmanıza neden olmak :embarras: