Gaz Servosu Yanma Sorunu

murat SANDIK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
merhabalar daha önce basına gelen arkadasım varmı bilemiyorum trex 600 n ıcon unite takılı gaz servon iki seferdir havada yanıyor ve sıkıntı yasıyorum trotıl kontrol ettim normal olarak kırmızı ve siyah kablolarda akım 5.75 becten cıkan voltaz ama caz servosunun bağlı oldugu yerde sinyal yani beyaz kablo yada turuncu servosuna göre degişiyo beyaz kablo ve kırmızı kabloyu voltmetreyle olctugumde ve kumandadan gaz acıp kapattıfgımda voltajın yukseldigini ve bazan 1.2 voltun ustune cıktıgını gördum servoyu yakan sebep bu olmalı ama anlamadıgım bec orjinal align 2in 1 yani giriş voltajı 7.4 neden pil 7.4 oldugu halde ıcon uniteden gaz bolumunden cıkan beyaz ve kırmızı kablodaki elktrik yukseliyor kumandadan gaz acıp kapatınca cözemedim yardımlanız lutfn bu durum diğer servo kanallarında yok

Servoların beyaz (ya da sarı) hatları o şekilde ölçülmez ve o ölçümden alınan verinin herhangi bir anlamı olmaz. Gaz servosu orada 1.2 V ölçüldüğü için değil muhtemelen uç noktalarda sıkıştığı için (endpointler doğru ayarlanmadığı için) yanıyordur.

Servoların beyaz (ya da sarı) hatları o şekilde ölçülmez ve o ölçümden alınan verinin herhangi bir anlamı olmaz. Gaz servosu orada 1.2 V ölçüldüğü için değil muhtemelen uç noktalarda sıkıştığı için (endpointler doğru ayarlanmadığı için) yanıyordur.
end poink konusuna vakıfım fakat aynı durum diger servo kanallarıda olmuyor beyaz ve kırmızı servo kabloları olculdugunde 5.45-5.50 deger veriyor servo yanma sebebi zorlanma olamaz cunku oyle bişi olmuyo voltajın neden okadar yuseldigini anlamaya calısıyorum cunku diğer kanalarda oyle bişi olmuyor

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Beyaz (ya da sarı) servo kablosunda saniyede 50 kez tekrarlanan ve pulse width modulation ile kodlanan darbeler vardır. Bu nedenle normal bir ölçü aleti ile ölçmeye kalktığınızda saçma sapan değerler okumanız normaldir. Ayrıca o kablo servoda sadece kontrol amaçlı kullanıldığı için orada ölçtüğünüz gerilimin servoyu yakması söz konusu değildir.
Kırmızı ile siyah kablo arasında 5.5 V okumanız ise gayet normaldir.
Burada mekanik bir sorun yoksa, servo seçimi ile alakalı bir sorun olabilir. Örneğin kontrolcünüzün çıkışı özellikle digital servo gerektiriyor ve siz analog servo kullanıyorsanız servonuz yanabilir.

Beyaz (ya da sarı) servo kablosunda saniyede 50 kez tekrarlanan ve pulse width modulation ile kodlanan darbeler vardır. Bu nedenle normal bir ölçü aleti ile ölçmeye kalktığınızda saçma sapan değerler okumanız normaldir. Ayrıca o kablo servoda sadece kontrol amaçlı kullanıldığı için orada ölçtüğünüz gerilimin servoyu yakması söz konusu değildir.
Kırmızı ile siyah kablo arasında 5.5 V okumanız ise gayet normaldir.
Burada mekanik bir sorun yoksa, servo seçimi ile alakalı bir sorun olabilir. Örneğin kontrolcünüzün çıkışı özellikle digital servo gerektiriyor ve siz analog servo kullanıyorsanız servonuz yanabilir.
bakın bu olabilir ama ilk yanan servosu dijitaldi o yandıktan sonra dikkat etmedim ama sanırım anaolg servo dogrudur yanlız sadece o kanalde kırmızı ve sinyal kabolsu olan beyazda neden voltaj alakasız bir sekilde yukseliyor bu yanmasına sebep olabilirmi

bakın bu olabilir ama ilk yanan servosu dijitaldi o yandıktan sonra dikkat etmedim ama sanırım anaolg servo dogrudur yanlız sadece o kanalde kırmızı ve sinyal kabolsu olan beyazda neden voltaj alakasız bir sekilde yukseliyor bu yanmasına sebep olabilirmi
dijital bir sorvo taksam tekrar yanabilirmi bilemiyorum

Sümer abi bahsetmiş ben tekrarını söyleyim istersen.

Beyaz kablo sinyal koblosu, bu kablodan sadece servoyu harekete geçirmeye yaran sinyal komutu gider ve Sümer abinin de dediği gibi bu kablodan değişik voltaj aralığından veri okumak normaldir bu kablodaki akım hiç bir şekilde servoyu doğrudan yakamaz, ammaaaa
Siz üniteden yanlış frekans ve servo türü seçtiyseniz servonuzun yanması olasıdır ki muhtemelen olanda budur, internetten servonuzun özelliklerini tam olarak öğrenin brain arayüzünden doğru ayarları yaptıktan sonra servoyu takın, nitekim kurulum yaparken ünite bu konuda bizi uyarıyor zaten, kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Sümer abi bahsetmiş ben tekrarını söyleyim istersen.

Beyaz kablo sinyal koblosu, bu kablodan sadece servoyu harekete geçirmeye yaran sinyal komutu gider ve Sümer abinin de dediği gibi bu kablodan değişik voltaj aralığından veri okumak normaldir bu kablodaki akım hiç bir şekilde servoyu doğrudan yakamaz, ammaaaa
Siz üniteden yanlış frekans ve servo türü seçtiyseniz servonuzun yanması olasıdır ki muhtemelen olanda budur, internetten servonuzun özelliklerini tam olarak öğrenin brain arayüzünden doğru ayarları yaptıktan sonra servoyu takın, nitekim kurulum yaparken ünite bu konuda bizi uyarıyor zaten, kolay gelsin.
uyarılarınız için tşk ederim sagolun yardımlarınız için

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın
Oncelikle konulari dogru basliklar altina acmaya ve noktalama isaretlerine uymaya dikkat edelim. Konuyu dogru yere tasiyacagim.

Sorununuzu ben de nitroya ilk gecisimde yasadim. Uniteyle alakasi oldugunu sanmiyorum. Ozellikle kuyruk ve gaz servolarinda kaliteli servo kullanmak gerekiyor. Contali olan, yakita dayanikli olan ve titresimden fazla etkilenmeyen servolar kullanmak lazim.

Eski bir üyemiz olarak, forum kuralları gereği lütfen müsait bir zamanda Profilinizdeki Kullanıcı Ad-Soyadınızı güncelleyebilir misiniz ?