Gimbal ile Kayıtta Titreşim Sorunu

Oğuzhan BAŞER

Yeni Uye
Web sitesi
www.elektrobot.net
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Merhaba,

Bir kaç ay önce aldığım Storm32 marka gimbal ile yaptığım video kayıtlarında çözemediğim bir titreşim sorunu vardı. Bu forumda ve internet üzerindeki bir çok yerde önerilen PID ayarları, kulak tıkacı kullanma, IMU2' yi aktif etme vb. yöntemleri denememe rağmen çözüm bulamadım. Son olarak sorunun farklı yerden olduğunu fark edince sizinle de paylaşmak istedim. Kamera ile çekim için Hero 4 Silver kullanıyorum. Bu kamera 2.7k görüntü kaydı en fazla 25 FPS ile yapabiliyor ve kayıtları bu şekilde gerçekleştiriyordum. Kamera çözünürlüğünü düşürüp FPS' i arttırdığımda kayıtta meydana gelen titreşim neredeyse yok oldu. Kayıttaki FPS titreşimi bu kadar etkiler mi tam emin değilim. Henüz bir kaç deneme yapabildim. Bu sebeple henüz teorik olarak çözüldüğünü söyleyebiliyorum. Hızlı upload' ı olan bir internet bulabilirsem karşılaştırma video' su da yüklemeyi düşünüyorum. :D

Aynı yerde 2.7k 25 fps ve 1080p 50 fps çekilmiş görüntüler aşağıdaki videodaki gibi oldu. Sol üstteki görüntü 2.7k olan video. Aralarda farkedilebilir derecede titreşimler oluyor. Full HD olanda ise titreşim yok denecek kadar az nerdeyse. Çözünürlük biraz düşük videoyu yükleyebilmek için çözünürlüğü düşürmek zorunda kaldım kusura bakmayın.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM