Goblin 600 - Made in AZERBAYCAN :)

İlgi Alanı
Heli
Her kese selam :saygilar: Malum, F3N yarışmasına sayılı günler kaldı. Bu sene kısmet olursa ruhu 700, kendisi 600 olan Goblin ile katılmayı düşünüyorum İnşAllah :) . Erkan abiden almış olduğum modelle geçen yarışma öncesi kırım yapdığım için 700lük paller öylece gitdi. Elimde bi tek 2 sene önce Logo600 ile beraber almış olduğum 600lük paller kaldğı için, Goblini de pilsiz aldığım için, ben de düşündüm ki, pale ve pile ilave masraf yapmak yerine elimde olanlarla geçineyim. O yüzden Goblin-e Logo600-ün setup-ını taşıdım. Hal böyle olunca motoru da küçültüb, scorpion 4035 560-lık motoru takdım. Youtubede seyr ediyorum, adamlar 4035 motor ile gayet de güzel uçuyorlar Goblin 700-de.
600 mm pal ve 3300 mah lipo ile kırımdan sonrakı ilk soft 3d deneme uçuşunu 1800 RPM ve 12’ pitch ile yapdım. Fena degil, idare eder gibi 600lük pal ile. Goblin700 kit olarakdan Logo600-den baya ağır, bu yüzden model 3300 pil ile neredeyse 5000 gram. Olsun, gene de uçduk. :yuppi: Motoru o yüzden küçültdüm ki, 600 pal ile 4035-lik motor daha uyumlu, pil de 5000 deyil 3300, o yüzden pile ve motora fazla yük binmesin. Ama model hepden ağır olduğu için galiba motor bir azcık zorlanmış gibi geldi bana, Logo600-deki ısısından baya fazla ısınmışdı. Bana Logo600 ile 1800 RPM yetiyordu da artıyordu bile. O yüzden de Goblinde de 1800 RPM ile devam etmeyi düşünüyorum. Ama motorun böyle cayır-cayır yanması beni baya endişelendirdi. :rolleyes:

Emre abiden sordum. Motorun fazla ısınmasının HW130 esc-de timing ayarının yüksek olması ile alakalı olduğunu söyledi. Şu an timing 15 derece. Rasim abinin Align 130A esc-sinin ayar videosunda mid timing-ile esc-nin mutlu olduğunu söylediği için ben de 1 sene Logo600 ile 15 derecede uçtum. 15 derece ile hiç sorun yaşamadım. Motor da Logo600-de pek fazla ısınmıyordu. Emre abi timing-in düşük olmasını tavsiye etdi bana. 5-8 derece gibi. Helifreakda düşük timing-de (5 derecede) esc-nin kendisini kapatma olayları yaşandığı ile ilgili bazı yazılar var. Şu an motor ısısını düşürmek için timingi düşürmeyi düşünüyorum ama esc havada stop ederse otorotasyon cahili olarakdan Goblin-de elden gider diye epey endişe ediyorum :rolleyes: Timingi düşürsemmi yoksa, motoru daha verimli ve serin çalışdırmak için maksimum kafa turunda uçmalımıyım?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moturu, hali hazırda kullandığın pinyon ile verebileceği devrin biraz altında max devire ayarlaman daha iyi olacaktır, timing ayarını da atlama tabi, ayrıca goblin de rmp arttırmaktan hiç korkma, ama ne yaparsan yap, motor ısınacaktır, sonuçta 700 lük bir model ve ağır. 700 motoru ile uçurman daha mantıklı bence, 700 moturu zorlanmadan uçuracak, 600 yırtınarak uçuracağı için hemen, hemen aynı akımı çekecektir. Uçuş süren uçuş tarzına göre biraz azalsa da güvenli tarafta kalmış olacaksın.