Güneş paneliyle yapılan quadcopterin videosu

Mustafa Baydaş

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
S.a RCKolik sakinleri benim ileride yapmayı düşündüğüm ve hala araştırma yaptığım güneş panelli bir quadcopter projesini youtubede bir video gördüm.

linkler:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videodaki adam güneş panelinin uçuş süresini 12 dk uzattığını iddaa ediyor.Deneyip görmek lazım.Yorumlarınızı bekliyorum..

Zamanında uçaklar için solar konusunu uzunca araştırmıştım. Açıkcası 12dk uzattığına pek inanmıyorum. Genel olarak solar paneller bukadar verimli değil, o boyuttaki bir solar panelin gerekli voltajı verse bile okadar amperi verebileceğini sanmıyorum. Adamın videoda kullandığı elektronikler ortalama bir pille 10-15 dk uçabilecek elektronikler 4 motorun en iyi ihtimalle 40a çektiğini düşünürsek 12dk için panelin 20 amper civarı çıkış vermesi gerekiyor.

Bende aynı fikirdeyim panel sayısı artarsa ağırlık artacaktır.Bundan dolayı çekilen akımda artacaktır.

Güneş paneliyle yapılan quadcopterin videosu

mustafa baydaş' Alıntı:
Bende aynı fikirdeyim panel sayısı artarsa ağırlık artacaktır.Bundan dolayı çekilen akımda artacaktır.

125mmx125mm bi solar hücresi kalitesine göre değişmekte olup ortalama .5v 5a çıkış veriyor, 40a çeken ortalama bir quadcopterde %50(videodaki 12dk ya yakın) uçuş süresi artışı için 5 amperin bile bize yetmediğini düşünürsek araya voltaj arttıracak bi devre koyamayız. 3s sistem kullandığımızı varsayarsak yaklaşık 13v a ihtiyacımız var. Bu da 26 panel demek. Gerekli yüzey alanını ve multicopterin alanını siz hesaplayın:( Buyüzden ben hesaplarımı 2 metrelik bir planörde yapmıştım.

4 videoluk seriyi incelemenizi tavsiye ederim: