Gyro tavsiyesi

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba Arkadaşlar

İki gyro arasında kararsız kaldım. Birisi futaba cgy750 diğeri ikon. Kullanılacak heli Trex 600 DFC Kumanda Jr Xg8. Sizce hangisini tercih edersem doğru olur.

Burada tercihten kastım ayarlamalarının kolaylığı, teknik anlamda bilinirliği yüksek olması, sorun anında destek bulabilme vb.

Gyro tavsiyesi

Ahmet Bey sizin için tek seçenek var bence ikon. Çünkü Futaba CGY750 sizin kumandanızla yani DMSS protokolüyle araya bir çevirici eleman koymadan haberleşmiyor. :-\

Bu parça epey bir pahalı, üstelik ben olsam sistemi bu kadar karmaşık bir hale getirmeyi de tercih etmezdim. :saygilar:

Gyro tavsiyesi

Merhaba Türker Bey

Benimde tercihim sistemi karmaşıklaştırmaktan yana olamaz. Zaten terimlere ve sistemlere yeni alışıyorum. Böyle bir şeyi hiç istemem. Birde şunu sormak istiyorum. autopilot sistemleri içinde gyro barındıran sistemlermidir. Mesela naza h versiyonu gyro barındırır mı? Yoksa gyro ayrı, auto pilot sistemler ayrımı uygulanıyor.

Gyro tavsiyesi

Ahmet Bey, Koala K-bar miniyide düşünebilirsiz Mikado V-bar ın başarılı bir klonu ayrıca çok ekonomik ve forumda ayarla ilgili Rasim arkadaşımızın video destekli anlatımları var.

Gyro tavsiyesi

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Merhaba Türker Bey

Benimde tercihim sistemi karmaşıklaştırmaktan yana olamaz. Zaten terimlere ve sistemlere yeni alışıyorum. Böyle bir şeyi hiç istemem. Birde şunu sormak istiyorum. autopilot sistemleri içinde gyro barındıran sistemlermidir. Mesela naza h versiyonu gyro barındırır mı? Yoksa gyro ayrı, auto pilot sistemler ayrımı uygulanıyor.
FBL ünite araştırırken sizin kumandanızla kullanabilmeniz için ya DMSS ile haberleşiyor olduğunu veya ayrı bir alıcıya bağlanarak çalışabiliyor olduğunu teyid etmeniz gerekir. (separete receiver support)

Diğer sorunuza gelince gyro'dan kastınız sanırım helikopterinizin uçmasını sağlayan FBL üniteler ki bu üniteler de bünyelerinde gyro hatta gyro'lar barındırıyorlar. Malum helikopterler gyro sistemleri olmadan uçamıyorlar. Auto-pilot sistemlerine gelince bu sistemlerin bazıları bir FBL üniteye bağlanarak bağımsız çalışıyorlar bazıları ise sizin söylediğiniz gibi FBL sistem ile entegre olarak. Her türden çeşitli ürünler var piyasada. Ben bu sistemlerle alakalı yüzeysel bilgilere sahibim o sebeple daha detaylı bilgileri arkadaşlarımız paylaşacaklardır.

Gyro tavsiyesi

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Ahmet Bey, Koala K-bar miniyide düşünebilirsiz Mikado V-bar ın başarılı bir klonu ayrıca çok ekonomik ve forumda ayarla ilgili Rasim arkadaşımızın video destekli anlatımları var.

Teşekkürler Tevfik abi ;) Yalnız, ikon'a verecek kadar bütçe varsa kbar yerine ikon alırdım (ki öyle yaptım sonunda). Auto-level çok kıymetli bir özellik sonuçta, özellikle gelişim aşamasında ;) Canavar gibi uçan pilotlar için çok bir önemi yok ünitenin, onlar ne olsa uçuruyor.

Ama düşük bütçeler için haklısın, tarot arayüzünü de biliyorum. Az biraz align 3g de öğrendim. Kbar, birebir Vbar klonu olduğundan bilgisayar arayüzü de, android arayüzü de birebir Vbarınkini kullanıyor ve yüzde yüz uyumlu çalışıyor. Mikado ise bu programlama arayüzleri açısından görsel ve işlevsel olarak çok başarılı. O bakımdan 100-150 lira civarında Kbar tek geçiyorum. 500 lira varsa ikon...

Gyro tavsiyesi

Naza H + GPS hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim.

Ynt: Gyro tavsiyesi

Ahmet SAĞIR' Alıntı:
Naza H + GPS hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim.
Ahmet bey bu biraz sizin uçuş sitilinizle alakalı. Veya ilerde nası bir helikopter pilotu ol ak istiyorsunuz.

İkon, skookum, helikomand bunlar kendi içinde oto pilotu bulunan cihazlar. Eğer devamlı bir şekilde kendi ni geliştirmek istiyorsan hareket çalışacaksan oto pilotlu bir cihaz almanı tavsiye ederim.

Skookum : sk720 diye modeli nde oto pilotu var. Ayrıca gps alınarak yere belli mesafeye kadar yaklaşmaya izin veriyor. Daha fazla yaklaştığında kontrolü kendisi alıyor. Ayrıca GO HOME Vs. Bir sürü özelliği var..

Fbl 450$+gps490$

İkon : oto Kurtarma özelliği var. En uygun ve fiyatına göre çok iyi olan bir fbl sistem. GPS takılamıyor.

Fiyat :224$

Helikomand: oto Kurtarma var. şimdiye kadar gördüğüm en güzel fbl sistem. Kullandığı sistem sayesinde Titreşimi çok dayanıklı. GPS takılamıyor

Fiyat : 500$

Ben skookum kullanıcısıyım ayrıca İkon da kullanıyorum. Her ikisin den de memnunum. Ama fiyat performans açısından İkon u tek geçerim.

Naza gibi sistemler anca arkadaşına göstererek. '' Bak ahmet abi kumandayı bırakıyorum kendi si havada kalıyor. '' durumu olur. Verdiğim örnek çok abes lütfen yanlış anlamayın.

Gyro tavsiyesi

Erhan kardeşimiz olayı güzel özetlemiş. İsterseniz bir de şu konuya bir bakın. Hem NAZA-H hem de HC-3X birebir kullanmış Ali bey'in kıyaslama konusu ;)