HAKRC Storm32 3 akslı gimbal incelemesi

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Serinin ilk videosunda kutu açılışından başlayarak ürünün genel bir incelemesini gerçekleştirmeye çalıştım. Aynı zamanda kutudan çıktığı haliyle basit bir kurulum ile çalışma şeklini göstermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur yorumlarınızı bekliyorum. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elinize sağlık,merakla takipteyim.İndekste göremedim,imkan varsa naza içinde bağlantılarını gösterebileceğiniz bir video, süper olur.Ayrıca bir sorum olacak,ben uçuş kartıyla kumanda alıcısını sbus üzerinden bağlıyorum,bu gösterdiğiniz bağlantı kanallarını yine de yaparsam kumandadan gimbali kontrol edebilir miyim?Uçuş kontrol kartım naza,kumandam frysky taranis, xr8 alıcı ile.

Yeni serimiz hayırlı olsun. :thumbup: Kendi tecrübe ve yaşadıklarını da ilave edince yine şahane bir konu olmuş, ellerine sağlık İzzet hocam %p:bravo:
Çok teşekkür ederim begenmenize çok sevindim :) Umarım ilerleyen videolarda da aynı şekilde hissettirebilirim :)

Elinize sağlık,merakla takipteyim.İndekste göremedim,imkan varsa naza içinde bağlantılarını gösterebileceğiniz bir video, süper olur.Ayrıca bir sorum olacak,ben uçuş kartıyla kumanda alıcısını sbus üzerinden bağlıyorum,bu gösterdiğiniz bağlantı kanallarını yine de yaparsam kumandadan gimbali kontrol edebilir miyim?Uçuş kontrol kartım naza,kumandam frysky taranis, xr8 alıcı ile.
İsmail bey merhabalar, öncelikle naza konusundan başlayayım. O kart kafamı çok karıştıran bir konu oldu. Bir ara kartı ele almayı planlayıp temin ettim sıfır olarak elimde duruyor. Ne zaman ne imkanım oldu sonrasında kartın artık günümüz gerekliliklerini pek karşılamadığını düşündüğüm için o kart üzerine zaman harcamayayım dedim. O yüzden kart üzerinden kontrol imkanlarını bilmiyorum. Onun dışında pwm sinyali ile iletişimi videoda kısaca bahsettim ilerleyen videolarda istediğimiz çıkışı istediğimiz şekilde ayarlamanın detaylarını bulabileceksiniz.

Kumanda alıcısına gelecek olursak detaylarını bilmiyorum o yüzden her iki ihtimali açıklayayım. Öncelikle alıcınız eğer sbus ve pwm sinyal çıkışını eş zamanlı olarak veriyorsa işimiz kolay. Pwm olarak kullandığımız kanalları uçuş kartından devre dışı bırakırız ve üç dört kanaldan gelen pwm sinyalini doğrudan storm32 ye bağlarız.

Ancak alıcı eğer iki çıkışı eş zamanlı vermeyi desteklemiyor ise bu durumda işlem biraz daha uzun ilk olarak sbus çıkışını çiftleyen bir kabloya ihtiyacınız olacak.

Buradan bir çıkışı normalde olduğu gibi uçuş kartına gidecek diğer çıkışta ise sbus =》pwm sinyal dönüştürücü kullanılacak. Bu sayede sbus formatında olan sinyal pwm olarak değişecek ve storm32 kartına bağlanacak. Bu cihazı internette bulabilirsiniz.

Bu kısımdan videoda bahsetmediğim için uzun uzun yazdım umarım faydalı olmuştur :)

Son ihtimalde eğer naza servo kontrolü veya gimbal kontrolünü destekliyor ve pwm boş çıkışı varsa o şekilde de doğrudan programlanabilir ancak bu kısım hakkında bilgim yok.