Hangi Kumandayı alayim ? En iyi kumanda hangisi ?

Türker bey in şu açıklaması yeterli bence
Kumanda alacak olsam ben kendime hangi soruları sorardım :

Burada modelciliği kalıcı bir hobi olarak benimsemiş biri olduğum detayı var elbette. Bu konuda emin olmayan arkadaşlar öncelikle minimum bütçelerle çözüm arayışına girme yoluna da gidebilirler.

1-) Uçurmak istediğim modelin veya modellerin kumanda taraflı minimum gereksinimleri ne ?
2-) Teknolojinin geldiği son durumda sağladığı güncel imkanlar ne ?
3-) Mevcut modellerimde veya gelecekte almayı planladığım modellerde olmasını istediğim özellikler ne ?
4-) Uçurmayı hedeflediğim modelime en yakın modele sahip modelciler ne kullanıyor ve ne öneriyorlar ?
5-) Sahip olduğum kumandayı değiştirmeyi planlıyorsam bu değişim bana neler kazandıracak ?

1-) Uçurmak istediğim modelin veya modellerin kumanda taraflı minimum gereksinimleri ne ?

Minimum 7 kanal gerekiyor, temel kontroller ve rescue fonksiyonu için.

2-) Teknolojinin geldiği son durumda sağladığı güncel imkanlar ne ?

Bilgisayar, tablet, telefon, ayar kartı vs. tamamen devreden çıkmış durumda, sadece kumandadan modelin tüm ayarları, ince ayar değişiklikleri yapılabiliyor. Bu çok büyük bir kolaylık.

3-) Mevcut modellerimde veya gelecekte almayı planladığım modellerde olmasını istediğim özellikler ne ?

Uçurduğum modelde ve gelecekte almayı planladığım modellerde 3d çalışmalarına devam etmeyi istiyorum ve bu süreçte en büyük yardımcı rescue fonksiyonu. Buna sahip üniteler tercihim. Bunun yanında ayar kolaylığı da arıyorum.

4-) Uçurmayı hedeflediğim modelime en yakın modele sahip modelciler ne kullanıyor ve ne öneriyorlar ?

Mevcut kullandığım modelin (550sx) ve ünitenin (Vbar Neo) kullanıcıları yoğunlukla Vbar Control kullanıyorlar, memnunlar, öneriyorlar.

5-) Sahip olduğum kumandayı değiştirmeyi planlıyorsam bu değişim bana neler kazandıracak ?

Sahip olduğum kumandayı (DX9) değiştirmek bana en basit ifadeyle "ayar ve kullanım kolaylığı" sağlayacak. Ünite ile bind olmasından, bütün genel ve gerekli ayarlardan, ince ayarlara kadar... Modeli sıfırdan uçuşa hazır hale getirene kadar... Switch atamalar ve çeşitli fonksiyonların kullanımına kadar her noktada kumanda benim vazgeçilmez ekipmanım olacak. Ünite ile sürekli haberleşme halinde olacak, log tutacak, bunları inceleme fırsatı sunacak. Titreşim analizi, trim uçuşu, optimizer gibi özellikleri kolayca kullandıracak. Hiçbir aşamada bilgisayar bağlantısı kesinlikle istemeyecek. Sadece modelin ayar ve uçuşunda değil, simülatörde de kullanım kolaylığı sunacak. Araya dongle vs istemeden doğrudan usb kablosu ile simülatör kullandıracak, bu arada kendini de şarj edecek...

Bu vesile ile Vbar Control aldım, kullanıyorum. Aldığım günden bugüne kadar hiçbir pişmanlık duymadım, kesinlikle değiştirmeyi de düşünmüyorum.

Değerli abilerim ve arkadaşlarım,

Aşağıdaki linkte bulunan Hisky X-6S kumanda elimde vardır. Alıcısını almamız durumunda kanat açıklığı 140 cm olan bir epo model uçağı uçurmam mümkün mü? Aslında uçurmamın mümkün olduğunu biliyorum ancak burada tedirgin olduğum menzil dışına çıkarak bağlantı kopukluğu yaşama ihtimalimdir. Biliyorsunuz ki bu kumanda turnigy 6xs kumandanın birebir aynısı. Konu ile ilgili yardımcı olabilecek olan var ise ya da bunu kullanan bir arkadaş var ise yardımcı olursa sevinirim.

2.el kumanda sadece ama sadece tanıdığın kişiden alınır:)
Evet ne yazık ki son dönemde bazı kötü olayların yaşandığını duyduk veya okuduk. Bu yüzden bence de kesinlikle tanıdık veya forum ve camiada bilinen birinden almakta büyük fayda var.;)