Haritacilik için multikopter tasarimi

• Konbuyu başlatan GeomatikMuh
  • Başlangıç tarihi
  • 1,787
G

GeomatikMuh

Guest
Arkadaşlar merhaba. Ben 3D harita üretiminde kullanmak amacıyla multicopter tasarlamak istiyorum. Kuracağım sistemin ağırlığı max 8 kg civarında olacak. Forumda gezindim, fakat tam olarak istediğim kadar bilgi sahibi olamadım, üstelik işler daha da karıştı. : )
Bana kullanabileceğim devre özellikleri, bunların maliyetleri ve temin edebielceğim yerler hakkında bilgi verebilmeniz mümkün müdür?
Değerli cevapalrınızı bekşiyor ve şimdidden çok teşekkür ediyorum.

Düzenleme:
Unutmuşum, multicopteri oluşturmaktan daha büyük bir sorunum var. Oluşan coptere belirlediğim güzergahta belirlediğim şekilde fotoğraf çektirmem gerekiyor. Bunu yapmam için kullanabileceğim hazır herhangi bir yazılım var mı? Yoksa iş başa mı düşecek?

Isin teknik kismini bir kenara birakalim, SHGM'nin subat ayinda cikardigi yonetmeligi bir oku bastan sona...

Ayrica konu hobi disi oldugundan ilgili bolume tasinmis ve baslik uygun hale getirilmistir.

Haritacılık için multikopter tasarimi

Merhaba,
Bilmediğimden soruyorum neden bu tarz haritalama işi yapmak isteyenler ağırlıklarını 8 kg gibi yüksek verilere göre yapıyorlar. Daha hafif bir konfigrasyonla haritalama yapacak kameralar iyi bir gimbal kullanılarak 5 kg larda çözülemez mi ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Merhaba,
Bilmediğimden soruyorum neden bu tarz haritalama işi yapmak isteyenler ağırlıklarını 8 kg gibi yüksek verilere göre yapıyorlar. Daha hafif bir konfigrasyonla haritalama yapacak kameralar iyi bir gimbal kullanılarak 5 kg larda çözülemez mi ?

Haritalama ile tam olarak kastınız nedir? Sayısal olarak 3 boyutlu bir harita için ağırlıklar fazla olabiliyor.

Pixhawk kontrolcüler ile temelde otomatik fotograf lama POI ve otomatik görev arayabilirsiniz ama.

Bence asıl sorun büyük bir konfigürasyon ve hassas gps lere ihtiyacınız var, gps noktasında çok hakim değilim ama 200 dolardan daha çok sıfırlı dolarlara doğru çıkan fiyatları var 

Dragonfly...

Haritalamada ilk kural gerçek ad ve soyadla ortama girmektir...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer abi arkadaş Sivas tan Kürşad isimli bir arkadaşımızmış en azından tanışma konusundan böyle biliyoruz. Kendisi de bence ortamın bu alışkanlığını farkedince gerekli düzenlemeyi yapar diye düşünüyorum.

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Haritalama ile tam olarak kastınız nedir? Sayısal olarak 3 boyutlu bir harita için ağırlıklar fazla olabiliyor.

Pixhawk kontrolcüler ile temelde otomatik fotograf lama POI ve otomatik görev arayabilirsiniz ama.

Bence asıl sorun büyük bir konfigürasyon ve hassas gps lere ihtiyacınız var, gps noktasında çok hakim değilim ama 200 dolardan daha çok sıfırlı dolarlara doğru çıkan fiyatları var 

Dragonfly...
Neye ihtiyaç olduğunu sormuyorum neden 8 kg??? Neden işi büyüterek başlanıyor mesela? Micro sistemlerin çağ atladığı bu devirde eminim 3d yeryüzü şekilleri modelleyen sistemlerde küçülüyordur. Araştırmak gerek...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Neye ihtiyaç olduğunu sormuyorum neden 8 kg??? Neden işi büyüterek başlanıyor mesela? Micro sistemlerin çağ atladığı bu devirde eminim 3d yeryüzü şekilleri modelleyen sistemlerde küçülüyordur. Araştırmak gerek...

Valla bu konuda geomüh Kürşat arkadaşımız da bizi bilgilendirirse çok makbule geçer. Bu konuda ne gibi ekipmanlar var, temel olarak hangi özellikleri ile tanımlanır ve sınıflandırılırlar?

Merak ediyoruz Kürşat bey :)

Dragonfly...

Ip adresimin engellenmesi komik olmuş. Nickname yazıp ismimi yazmadığım için kusuruma bakmayın, durumu sonradan farkettim.
Yorumlariniza cevap vermekle vakit kaybetmeyeceğim, zira bu kadar kibirli ve kendini beğenmiş bir topluluk arasında olmak gibi bir niyetim yok. Lütfen üyeliğimi de silin, selametle.

Kursad' Alıntı:
Ip adresimin engellenmesi komik olmuş. Nickname yazıp ismimi yazmadığım için kusuruma bakmayın, durumu sonradan farkettim.
Yorumlariniza cevap vermekle vakit kaybetmeyeceğim, zira bu kadar kibirli ve kendini beğenmiş bir topluluk arasında olmak gibi bir niyetim yok. Lütfen üyeliğimi de silin, selametle.
IP adresini engellenmemişti ama madem bizler kibirli bir topluluğuz, yollarımızı baştan ayırmak en güzeli...

Üyeliğinizi seve seve siliyorum :)

Bişeyi engellersek şundan şundan dolayı engelliyoruz diye açık açık yazarız bitanesi. Senin modemin sapıtmış, yeniden başlatmışsın heralde. Herkesin dinamik ip kullandığı bir ülkede ip adresi engellemek?

İnsanlar kendini çok önemli zannediyor... Adam gelmiş, kendince bişeyler saçmalamış, sonra çok kıskanıp ip'sini yasaklamışız... Sonra biz kibirli oluyoruz...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

zaten bu şahıs nasıl mühendisse hiç araştırma yetiside yok. iddialı bir işe girişiyor, sorduğu soruların hepsi araştırmadan ilk kez burada duyacağı şeyler. Ama nickname i Mühendis. Maalesef bu arkadaş gibileri 10000 TL ye bu zihniyetle bir yerde ya çalışıyordur ya da çalışacaktır. Sonra ortaya mühendislik harikaları çıkıyor memleketimizde.

Ben bilerek o mühendis arkadaşa bir soru sordum zaten, acaba araştırmış mı manasında.. Neden 8 KG hedef? Cevap olarak; IP mü Bonlomoşsonoz Çok koborlosonüz vs.

Evet canım kibirliyiz ama Mühendis olamadık :coolxf:

• Beğen
Tepkiler: M.Enes Koyuncu