Havya Ucu Yenileme

İlgi Alanı
Heli
Değerli abilerim havyamın ucu eskimiş lehim üzerinde duramıyor, havya ucunu yenilemenin bir yolu varmı ? Yeni uç alabilcek imkanım yok şuanda ve merak ettim havya ucu eski haline dönderilirmi?

Ayrıca kullanım sırasında havya ucunu plastik delme vs gibi işlerde kullanmayın.

Havya uçları ısıyı iletmek için bakırdan yapılır, fakat uç kısımları metal kaplıdır. Zamanla oksidasyon oluşur ve ısıyı iletmez hale gelir. Senin havyanın durumu da bu. Sakın zımpara, eğe gibi bir şeyler kullanma. Amaç bakırın üzerindeki metal kapamaya zarar vermeden oksidasyonu temizlemek.
Havya süngerleri (ısıya dayanıklı doğal süngerdir, kozmetikçilerde satılan makjaj temizleme süngerleri daha ucuzdur, kullanmışlığım vardır), nemli bir halde (ıslak olmamalı) çok güzel iş görür ama sünger bir zaman sonra pasta ve oksit artıklarından dolayı kullanılmaz hale gelir ve iş sırasında çok fazla kullanılırsa havyada çok fazla ısı değişikliğine sebep olur.
Temiz bir çelik bulaşık telini de bu amaç için kullanabilirsin, ama lehim istasyonu için yapılmış olan daha iyidir. Tel fırça da çok etkili bir çözümdür. Temizlik işleminden sonra havya ucunu tekrar lehim ile kaplamalısın ki metal kaplama oksitlenmekten bir nebze korunsun.
Plastik, köpük kestiğin havya ucunu lehim için kullanma.. Gerektiği gibi temizleyemezsin.
Lehim sırasında da lehim pastasını az kullan. Ne demişler? Azı karar, çoğu zarar.
Havya gereğinden fazla prize takılı kalmamalı.

Tıp Tınner isimli bir havya ucu temizleme malzemesi var. Kararmış havya uçlarında bile çok etkili. Fiyat olarak pahalı ama sürekli havya ile uğraşanların mutlaka bulundurması gerekiyor bence.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Yaklaşık 45 senedir lehim yaparım tip tinner diye bir şey duymamıştım. Demek ki öğrenmenin yaşı yokmuş. :) Hiç böyle bir ihtiyaç hissetmedim bu kadar zamanda.
Şimdi baktım, tip tinner Amazon'da 56 lira. Bir havya ucu 15 - 20 lira civarında. Haa tabii tip tinner ile onlarca uç temizlenecek, o ayrı. Ama havya ucuna ben daima sarf malzemesi gözüyle bakarım. O nedenle zaman zaman yenisini kullanmak yapılacak lehimin güvenilirliğini artıracaktır.

Soldex kalıp nişadır 22 lira kadar. İşe yarıyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ömer gevrek
Kalıp nişadır daha ucuza da var:

Abilerim havyamın ucunu yenilemeyi başardım yaptıklarımı yazayım berki işine yarayan olur.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Önce bulaşık teli ve lehim pastası ile iyice temizledim ama sonuç pek tatmin edici değildi sonra metal partatıcısıyla iyice temizledim ve sonuç mükemmel lehim üzerinde çok iyi kalıyor ve parlak bir görünüm aldı. (Ucun eski hali simsiyahtı ve hiçbir işe yaramıyordu)

Son düzenleme:
Yaklaşık 45 senedir lehim yaparım tip tinner diye bir şey duymamıştım. Demek ki öğrenmenin yaşı yokmuş. :) Hiç böyle bir ihtiyaç hissetmedim bu kadar zamanda.
Şimdi baktım, tip tinner Amazon'da 56 lira. Bir havya ucu 15 - 20 lira civarında. Haa tabii tip tinner ile onlarca uç temizlenecek, o ayrı. Ama havya ucuna ben daima sarf malzemesi gözüyle bakarım. O nedenle zaman zaman yenisini kullanmak yapılacak lehimin güvenilirliğini artıracaktır.

Sumer abi ben de yaşı en az senin kadar olan bir abimden öğrenmiştim.