Normal havyayi sicak hava lehim makinesine cevirme

Burak Ağcayazı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Elimde bir cok bozuk elektronik vardi lehim makinesiyle bit kadar komponentleri cikarayim derken bir cogunu kurtarilamaz hale getirdim uflemeli havya artik adi her ne ise fiyatlarini arastirdim epey pahali geldi , bende 20 tl ye en dandiginden bir lehim havyasi aldim , evde buldugum cakmak gazi kutusunu evdeki bütün cakmaklari doldurup bitirdim sonra resimdeki gibi dremelle uc tarafini ve arka tarafini kestim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Lehim makinesininde fazlalıklarıni kestim
Daha sonra lehim makinesini kutunun icine sunfixle yerlestirdim,

Arka tarafina elimde bulunan 12v kucuk bir fan takip 3d yazicidan oraya gore parca tasarladim ve yazdirdim .

Birde lehim istasyonu yaptim :)

Elimde bulunan bozuk kartlarda bi kac deneme yaptim sonuc gayet guzel oldu yalniz lehim makinesi 40w almisim biraz daha yuksek watt li kaliteli bir havya kullanilarak daha iyi sonuc alinabilir , isinmasi biraz uzun suruyor .
İlerleyen donemde arac cakmagindan isi kontrollu birsey yapmayi dusunuyorum .
Kisa bir video ekleyim .

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Hocam gayet güzel olmuş elinize sağlık. Merak ettiğim bir şey var. smd komponentleri sökerken flux vs. kullanıyormusunuz, kullanıyorsanız ne marka aldınız. Ben birkaç tane denedim fakat pasta gibi sanki. Kolay gelsinn:saygilar:

Hocam gayet güzel olmuş elinize sağlık. Merak ettiğim bir şey var. smd komponentleri sökerken flux vs. kullanıyormusunuz, kullanıyorsanız ne marka aldınız. Ben birkaç tane denedim fakat pasta gibi sanki. Kolay gelsinn:saygilar:
Videoda herhangi birsey kullanmadım verdim sicagi :D simdilik cok fazla bilgi sahibi degilim smd lehim vs islerinde , elimde bolca bozuk malzeme oldugundan kurtarabildigimi kurtarmaya calisicam

Vallahi benim de ihtiyacım var aslında ben de mi yapsam bir tane :d sizden görünce acaba dedim;D;D

Ben Amtech krem flux kullanıyorum. Keşfettikten sonra smd için başka bişey kullanmam dedim.

• Beğen
Tepkiler: Uygar BULUT
Biraz fiyatlı ama 100 gr ambalajı ile uzun yıllar iş görecektir.

İşim gereği sıcak hava tabancası kullanırken sökeceğim malzemenin bacaklarına biraz lehim verip sonrasında sıcak hava ile söküyorum. Lehimin içindeki kimyasallar işimi rahatlatıyor. Söktüğüm malzemeden kalan lehimleri temizlemem gerektiğinde lehim sökme telinin üzerine biraz flux damlattıktan sonra lehim ile telin üzerine toplanmasını sağlarım. Lehim sökme teli yerine ince damarlı çok telli bakır kabloyu soyarak da kullanabilirsiniz. Çok bacaklı elemanları sıcak hava ile yerine lehimledikten sonra havya ile bacaklarını lehim ile gezip daha parlak bir lehim olması için flux damlatıp lehimlerin bacaklarda toplanmasını sağlarım. Ucu ince olan havya uçlarının yerine yassı olanlar daha fazla işimi görür.

Muhittin bey merhaba. Bende önceden sizin kullandığınız sıvı olanı kullanırdım. Krem olanını arkadaşımda gördüm ve o gündür sıvı olanı kullanmıyorum. Sıvı kötü diyemem ama krem olanı daha iyi.

Normalde lehimleme yaparken sizin dediğinizi kullanmak gerekiyor ama fiyat olarak pahalı olduğundan ve daha fazla kalıntı bıraktığından şirketler sıvı flux ı kullanıyor. Aslında benim söylediğim sıvı flux dalga lehim yaparken kullanılan bir sıvı. Dalga lehimi bilmeyenler olabilir aşağıya video bırakıyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol