Helikopter elektroniği ile uçak yapmak?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bende Paller var fakat iyi bir işçilik çıkaracağımı sanmıyorum. Orijinal pal olması daha iyi olur. Motorun bir videosunu çektim. Acaba şaftı oymadan iki vidayı güzelce sıksam yeterli gelmez mi?

Bu elimdeki pil ile 450 modeli uçurdum. Bol bol takla attım. Yani kötü bir durumda değil gibi düşünüyorum.

Motorlara uygun pervaneleri aldıktan sonra poşete motoru bağlayıp içine belli gramajlarda telefon falan koyarak test edebilirim :D

Şimdi sonuç olarak elimdeki pilin bir hücresini devreden çıkararak 2s setupla twin engine bir model yapabilirim değil mi?

Bu arada abi ben belki fasulye olabilirim ama heli uçurmayı bırakacağımı hiç sanmıyorum :D eldeki malzemeleri değerlendirmek ve tecrübe edinmek istiyorum :)

Uçak konusunda aksilik olmazda başarılı olmanı dilerim. Yinede heli den vaz gecme elbet.:p
Motor milini ters çevirince uzerindeki sekmanın pek işlevi kalmıyor. O yüzden vida basması için tesviye edilmiş kısmı arkaya doğru verip yarım cm. kadar mili arkaya çıkarıp bir kablo klemensi takarsan gömme vidaların tutamaması ihtimaline karşın emniyet olur.
Bu arada motor mil çapına uygun bir pervane adaptörü lazım olacak.
3000 kv motor ve 5" pervane 2S lion pil (lipom yok) ile dar alanlarda indoor bir 3D yapıyorum. 60 cm wingspan. Uçacak mı bilmiyorum:rolleyes:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

.
İnşallah Uçar hem o hemde benim henüz aklımdaki model :D son olarak kaça kaç pervane kullanmalıyım ?

Çoğu malzemeyi toparladım. 4 tane 4x4.5 2 tane 5x3 pervane, uzatma kabloları ve kanatlar için y kablo.
2 tane tahta teker ayarladım ama deliklerini biraz büyük delmişim.
En gerekli olan sıcak silikon tabancasını 75w diye aldım ama gelince 25w(75w Max) yazısı biraz üzdü.

Köpük olarak yalıtımda kullanılmış köpükler buldum bol bol. Onlardan yapmayı düşünüyorum.

Motorların sekmanını arka tarafına koydum. 2 vidasınıda iyice sıktım. Gayet sağlam oldu.

Motorları denedim. 3sde pil doluyken iki pervane de 350(+-50) gram basıyor yarım gazda.
Ben bunları söylüyorum ama ne anlama geliyorlar bilmiyorum :D yani bana kalsa tek motorla 1kglık uçak bile uçar ama bana kalmıyor heralde :D
Genel anlamda bütün tavsiyelere açığım. Yardımlarınızı bekliyorum :)
Tekrardan soruyorum biliyorum ama güncel bilgilerle Ne tarz birşey yapmalıyım, neler önerirsiniz?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682

Eldeki imkanlarla bu şekilde tarttım. Elimdeki gramajını bildiğim telefonlarla sağlamasını yapabiliyorum. Yani doğru tarttım :D
4x4.5 3 palli pervane ve 5x3 pervane ile ölçtüm. İkisi de tek motorla yarım gazda 350 gram basıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
5 inç pervanelerle biraz çalıştırıp motor ısısını kontrol etseydiniz. Aynı itkiyi veriyorlarsa ve 5 inç çok ısınmıyorsa estetik anlamda 5 inç güzel duracağını düşünüyorum.

5 inç pervanelerle biraz çalıştırıp motor ısısını kontrol etseydiniz. Aynı itkiyi veriyorlarsa ve 5 inç çok ısınmıyorsa estetik anlamda 5 inç güzel duracağını düşünüyorum.
Motor ısısını kontrol ettim. Yarım gazda 2 dakika belki 2 buçuk tuttum. Ara ara tam gaz verdim. Güç 250 grama düştü yarım gazda. Tam gazda 500 falandı. Ama pil bitmişti. Motorun ısısı gayet serinken escyi elimde uzun süre tutamadım. Etrafındaki demir iyice ısınmıştı.
Diğer esc ile denediğimdeyse motor ara gaz veriyordu daha yarım gaza gelmeden :D tekrar kalibre ettim escyi ve yine aynı durum oldu. Neden yapar acaba bunu? 2s sistem bu tarz sorunları çözebilir mi acep?

ESC ler 30 A veya daha fazlaysa 4 " pervane ile ısınma kontrolu yapabilirsiniz. Yine ısınırlarsa mecbure başta yazdıgım gibi 3800 kv motor dogrudan kullanılınca 2S kaçınılmaz

@Ali Haydar GÖK kafanı karıştırmak istemem ama
böyle bişeyi helikopter elektroniği ile rahatça yapabilirsin . Ben bitane böyle günler için yapmayı düşünüyorum doğrusu .

ESC ler 30 A veya daha fazlaysa 4 " pervane ile ısınma kontrolu yapabilirsiniz. Yine ısınırlarsa mecbure başta yazdıgım gibi 3800 kv motor dogrudan kullanılınca 2S kaçınılmaz
2s sistemde tek motor yarım gazda 200 gram çeker sanırım. Yani 500-700g arası bir modeli uçurabiliriz iki motorla.
4inç üçlü pervanedede çok değişen birşey olmayacak diye düşünüyorum. Zaten şöyle bir durum bence yanlış. 3sde ben hiçbir zaman yarım gazdan fazla gaz açmayacam belki yarım gaza bile ihtiyacım olmayacak çoğu zaman. Bunun yerine söylediğin gibi 2sde daha makul bir şekilde uçulabilir. En azından escler rahat olur. Bi tanesi motora ara gaz veriyordu. İnşallah bozuk değildir.

@Ali Haydar GÖK kafanı karıştırmak istemem ama
böyle bişeyi helikopter elektroniği ile rahatça yapabilirsin . Ben bitane böyle günler için yapmayı düşünüyorum doğrusu .
Özgür abi teşekkür ediyorum. Bu model hız modeli gibi sanırım. Ben biraz daha sakin bir model yapmak istiyorum. Motorların elverdiği ölçüde.