Helikopter elektroniği ile uçak yapmak?

Tercih meselesi tabi. Saygı duyuyorum. Benim için çok maliyetli ve külfetli. Arayıp bulacaksın da, malzemeyi götüreceksin de, sonra getireceksin de, tüm bunun için mesaiden çalacaksın da, ....
Maliyet ayrı bir mesele.
Deniz Bey sen böyle yazınca ciddi külfetli bir iş gibi duruyor :) ama diğer türlüsü benim için daha külfetli :laugh: Birde kesimlerin olabildiğince nizami olması tercihimdir .

2-3 saatlik deneme yanılmalardan sonra elimdeki köpük malzeme ile hiçbirşey beceremedim. Silikon köpüğü direk eritiyor. Köpük zaten ayakta zor duruyor. Sağlam bir köpük malzeme almam lazım.
EPP vs XPS durumu bu . EPP köpük kullansan adeti 400-500 TL civarı , XPS köpük kullansan , 5cm li 30 dansite 8 li paket 400TL civarı . 35 dansite ( yoğunluk - density ) köpük kullanmak idealdir diye bir video izledim youtubeda ama bunu burdaki uçak uzmanları daha net cevaplar bizim için .

Bazı sıcak silikon tabancaları, özellikle 11 mm kalınlığında silikon için olanlar, silikonu çok yüksek bir ısıda eritiyor ve bizim uygulamalarımız için uygun olmuyorlar. Şu bir milyoncu diye tabir edilen dükkanlardan alınabilen, ucuz, 7 mm silikon çubuk kullanan tabancaları tavsiye ederim. Ben bendekini yıllardır kullanıyorum. Hem de her türlü köpük malzeme ile.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Bazı sıcak silikon tabancaları, özellikle 11 mm kalınlığında silikon için olanlar, silikonu çok yüksek bir ısıda eritiyor ve bizim uygulamalarımız için uygun olmuyorlar. Şu bir milyoncu diye tabir edilen dükkanlardan alınabilen, ucuz, 7 mm silikon çubuk kullanan tabancaları tavsiye ederim. Ben bendekini yıllardır kullanıyorum. Hem de her türlü köpük malzeme ile.
Bende iyisi olsun diye aldım 11mm slikon kullanan bir tabanca. Bu yüzden eriyorda olabilir köpük. Fakat benim elimdeki köpük ciddi anlamda yumuşacık bir köpüktü. Bu yüzden hemen eriyor diye düşündüm. Şimdi fotoblok aldım. Bu erimez diye umuyorum.

Bende iyisi olsun diye aldım 11mm slikon kullanan bir tabanca. Bu yüzden eriyorda olabilir köpük. Fakat benim elimdeki köpük ciddi anlamda yumuşacık bir köpüktü. Bu yüzden hemen eriyor diye düşündüm. Şimdi fotoblok aldım. Bu erimez diye umuyorum.

11 mm'lik kullanıyorsan fotoblokun ortasındaki köpüğü eritecektir.

Ne yapmak lazım acaba eritmemesi için. Makineyi geri veremem heralde. Mum da aldım lazım olur diye. Onu geri verebilirim de makine asıl para.

Geçmiş olsun, yapacak bir şey yok. Elindekini başka işlerde kullanmak üzere dolabında muhafaza et. Bende öyle yaptım. Alınmış alınmıştır. Zararın olmaz.
Benim önerdiğim tabanca çok ucuz bir şey. 7mm silikonu da mahalledeki nalburdan kg'ı 40 TL'ye aldım iki üç hafta önce.

Ben hep 11 mm silikon kullanıyorum fotoblok modellerde. Tabancadan tabancaya değişiyor olsagerek hiç sorun yaşamadım.:saygilar:

Benim köpük çok yumuşak olduğu için eritmiş olabilir. Fotobloğu yarın bi denerim bakalım durum ne olacak. Olmazsa makineyi fazla ısıtmadan tak çıkar yaparak günü kurtarabilirim diye düşünüyorum.

Evet köpüklerin de sıcaklığa dayanıklılığı farklı olabilir. Denerseniz sonucu bekliyorum ben de merak ettim:saygilar:

2 günlük bol uğraşlar sonucunda uzaktan güzel yakından idare eder birşey oldu :D Daha Maiden yapmadım. Haliyle uçar mı bilmiyoruz ama son sağlam halini bi çekeyim dedim. Belli olmaz ilk uçuşta perte çıkabilir :D
Ağırlık 1.3kg . Dengesi kanadın hücum kenarından yaklaşık 7cm geride. 70x100lük 2 tane fotoblokdan yaptım. Ön tekerin dönmesi için gerekli ekipman elimde yoktu. Çelik telimde çok fazla kalın olduğu için 4-5 saat uğraşmama rağmen sağlam ve dönen bir teker mekanizması elde edemedim. Bende silikonu boca ederek sabit yaptım ön tekeri. Tekerleri 10 liralık bu oyuncaktan aldım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim helikoptere değişik bir arkadaş geldi bakalım uçabilecek mi :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
2 günlük bol uğraşlar sonucunda uzaktan güzel yakından idare eder birşey oldu :D Daha Maiden yapmadım. Haliyle uçar mı bilmiyoruz ama son sağlam halini bi çekeyim dedim. Belli olmaz ilk uçuşta perte çıkabilir :D
Ağırlık 1.3kg . Dengesi kanadın hücum kenarından yaklaşık 7cm geride. 70x100lük 2 tane fotoblokdan yaptım. Ön tekerin dönmesi için gerekli ekipman elimde yoktu. Çelik telimde çok fazla kalın olduğu için 4-5 saat uğraşmama rağmen sağlam ve dönen bir teker mekanizması elde edemedim. Bende silikonu boca ederek sabit yaptım ön tekeri. Tekerleri 10 liralık bu oyuncaktan aldım.

Benim helikoptere değişik bir arkadaş geldi bakalım uçabilecek mi :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Fotoğraflardaki helinin konumu sanki biraz subliminal mesaj veriyor gibi :lol: "heli uçaktan üstündür", "uçak da yapsak heli baş tacıdır" gibi anlamlar sezdim:lol:

Uçak genel olarak güzel gözüküyor umuyorum göründüğü gibi de uçacaktır. :)

Burun tekerinin sabit olması yer kontrolünü çok zorlaştırır gibi geliyor. Eski uçağımda kuyruk tekeri kullanıyordum daha doğrusu kullanmıyordum :lol: kuyruk tekeri yerine bir çıta yapiştirmıştım. Sonra çıtayı söküp yerine tekerlek takınca bunca eziyeti boşa çekmişim dedim.:lol: Burundan tekerlek olunca tekerlek ağırlık merkezine daha yakın olduğu için dönmesi daha da zor olacaktır yer testlerinde deneyip video atabilirsen sevinirim ben de merak ettim sonucu.

Bir de ana iniş takımı üzerinde, iki teker arasındaki mil ekseninde olan çubuk da büyük ihtimalle bir yerlere takılır. Uçuş alanı taşlı bir yer olmazsa çok sorun olmaz gibi.

Şimdiden kırımsız uçuşlar dilerim:)

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Tam olarak özetlemişsin :D uçak da yapsak heli baştacıdır :D
arka tekerlekteki çubuk konusunu hiç düşünmemiştim. Sağlamlaştırmak için koymak zorunda kaldım.
Teker sabit olduğu için yerde çok fazla kontrol edebileceğimi sanmıyorum ama Maidende belli olur. Model büyük oldu ya. Kapılardan zor geçiyor nerdeyse.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç