Hezarfen Model Uçak Pistlerinden Kareler ve Dikdörtgenler

Hmm, kalabalık ama güzel bir poz. Dikkatimi çeken Turbinator. Sanki depron veya benzeri bir şey gibi duruyor ama hoş bir şeye benziyor. Biraz açıklama alabilirmiyim neyin nesi, kimin fesidir?
Uçak Mesut Sübakan hocanın uçağı. Klasik ahşap konstrüksiyon. Türbin trainer olarak düşünülebilir.

Dikkatimi çeken Turbinator. Sanki depron veya benzeri bir şey gibi duruyor ama hoş bir şeye benziyor. Biraz açıklama alabilirmiyim neyin nesi, kimin fesidir?

Ömer Bey, Turbinator Zirolinin Türbin eğitim uçağı tasarımı. Ben de uzunca bir süre ilk türbin motorlu uçak olarak bunu yapmayı düşündüm, ama şimdi bakıyorum da iyi ki Panther'i seçmişim :) (tamamen görünüşle alakalı zevk meselesi ;) )

Bakınız panterin girişinde upuzun zırvamdan bir paragraf :)

Kit olarak yapabileceğim modelleri inceleyince de gayet güzel alternatifler olmasına rağmen çoğunluğun 6kg lık türbinlere göre olduğunu gördüm ve benim elimdeki 10 kg lık türbinin pek de uygun olmaması sonucunda onları da eledim. Geriye kala kala Nick Ziroli'nin Turbinatorü (2010 dan beri aklımda olan bir modeldir) kalmıştı.Turbinator zaten niyetlendiğim bir modeldi, aslen 8 kg lık türbinlere kadar tasarlanmış bir model ama bendeki 10 kglık türbin ile 8 kglık versiyonu dış ölçüler ve ağırlık vs açısından tamamen aynı, yani modele oturtmak açısından bir sorun olmaz. Ayrıca türbinin kontrol devresi ile maksimum devir sınırlanarak 10kg yerine maksimum 8 kg itiş vermesini sağlamak mümkün. Tabiki bu şart da değil, sadece gaz kontrolü ile de bu iş becerilebilir. Uçuş karakteristiği açısından da genellikle iyi rapor edilen bir uçak. Motor da gövde altında ve kısmen açıkta olduğundan erişimi kolay ve "jet pipe" yada "tail pipe" adı verilen sıcak egzost gazlarını gövdenin içinden güvenle geçirip uçağın arkasından çıkmalarını sağlayan elemanlara ihtiyaç duymuyor. Ayrıca inşaat açısından da kolay sayılabilecek bir model. Kısacası bu uçak genel olarak iyi bir seçimdi ve kararımı neredeyse vermek üzereydim.

Klasik kontraplak ve balsa inşaat ile inşa edilen bir model. İyi de bir eğitim modeli, basit inşaat, kolay türbin operasyonu, iyi uçuş karakteristiği sağlıyor.

Uçak Mesut Sübakan hocanın uçağı. Klasik ahşap konstrüksiyon. Türbin trainer olarak düşünülebilir.

Ömer Bey, Turbinator Zirolinin Türbin eğitim uçağı tasarımı. Ben de uzunca bir süre ilk türbin motorlu uçak olarak bunu yapmayı düşündüm, ama şimdi bakıyorum da iyi ki Panther'i seçmişim :) (tamamen görünüşle alakalı zevk meselesi ;) )

Bakınız panterin girişinde upuzun zırvamdan bir paragraf :)

Klasik kontraplak ve balsa inşaat ile inşa edilen bir model. İyi de bir eğitim modeli, basit inşaat, kolay türbin operasyonu, iyi uçuş karakteristiği sağlıyor.

Ben de depron veya benzeri diye amma gömmüşüm ha!... Fotoğraflardan Köşeli falan görüp, boyutlarını da kestiremeyince basit bir EDF sandım. Pardon, pardon! :laugh:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ben de depron veya benzeri diye amma gömmüşüm ha!... Fotoğraflardan Köşeli falan görüp, boyutlarını da kestiremeyince basit bir EDF sandım. Pardon, pardon! :laugh:
Bir uçak fön motorlu diye öyle ulvi biryere konulmasına gerek olmadığını düşünüyorum ben Ömer abi. :laugh:
Bende seninle aynı hissiyata kapılmıştım fotoğraftan :lollol: :lol:

Dünden bir şeyler...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çok şükür bugün de biraz uçtuk... (Fotoğraflar biraz efektli olmuş ama artık...)

Yine yüksek katılımlı güzel bir buluşma olmuş abi :thumbup:

Bu arada buluşma cumartesi mi yoksa pazar mı oldu ? Pazar burada hiç güneşi göremedik de özellikle merak ettim :)
Burada Cuma, Cumartesi ve Pazar müthiş bir hava vardı. Fotoğraflar Pazar gününden.