Ilk Uçağım için teknik destek

TahaBayraktar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese merhaba,

Aranıza yeni katıldım ve ilk uçağıma sika therm ile yapmaya başladım. Neredeyse dış gövde bitti gibi akşama resimlerinç paylaşacağım. Aşağıdaki uçağı yapıyorum ve planda gereksinimler verilmiş ama alternatif nasıl bir motor kullanabilirim? Veya önereceğiniz başka bilgi varsa benim için çok önemli.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk

Önerilen iki motor var planda. Bunları nette aratıp aynısını ya da özellikleri yakın olan bir taneyi alın.

Örneğin...

sümer bey merhaba,

önerilen motorlardan biri hxm diye bir marka ötekisi nedir. yeni olduğum için anlayamadım. bir sürü terim ve sayı var. birde bu depron için ben sika therm den yapıyorum, bir farklılık olurmu iki malzeme arasında.

Önerilen iki motor var planda. Bunları nette aratıp aynısını ya da özellikleri yakın olan bir taneyi alın.

Örneğin...

Çok özür dilerim ama bir Google arama sayfasına "infinite a1709-1500" yazmayı denediniz mi? Ben denedim ve bunu buldum:

O sayfaya girdim bu sefer şunları buldum:
Specifications
  • Type: Outrunner
  • Weight: 25.00g (0.88oz)
  • Diameter: 21.00mm (0.83in)
  • Length: 25.00mm (0.98in)
  • Shaft Diameter: 2.00mm (0.08in)
  • Maximum Amps: 8
Constants
  • kV: 1550
  • Rm: 0.31
  • Io: 0.85

Demek ki aynı motoru bulamasam bile, HobbyKing'e girip biraz zaman ayırıp araştırarak benzer performansta bir motor bulabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Çok özür dilerim ama bir Google arama sayfasına "infinite a1709-1500" yazmayı denediniz mi? Ben denedim ve bunu buldum:

O sayfaya girdim bu sefer şunları buldum:
Specifications
  • Type: Outrunner
  • Weight: 25.00g (0.88oz)
  • Diameter: 21.00mm (0.83in)
  • Length: 25.00mm (0.98in)
  • Shaft Diameter: 2.00mm (0.08in)
  • Maximum Amps: 8
Constants
  • kV: 1550
  • Rm: 0.31
  • Io: 0.85

Demek ki aynı motoru bulamasam bile, HobbyKing'e girip biraz zaman ayırıp araştırarak benzer performansta bir motor bulabilirim.
teşekkürler Sümer bey.

Naçizane fikrimi belirteyim.
Bu boyut bir model de ben olsam 1300 kv bir motorla 8 inç pervane ve 1200 mAh civarı 3S pil kullanırdım.
Önerilen 800 mAh 2S çok kısa uçuş süresi verir. Ve 9 inç pervane çevireceği için C sayısı da 40 ve üstü olmalı.
Listesinde önerilen pervane 2S lipo için uygun olsa da, 80 cm. kanat boyu için biraz büyük gibi.

• Beğen
Bu boyut bir model de ben olsam 1300 kv bir motorla 8 inç pervane ve 1200 mAh civarı 3S pil kullanırdım.
Önerilen 800 mAh 2S çok kısa uçuş süresi verir. Ve 9 inç pervane çevireceği için C sayısı da 40 ve üstü olmalı.
Listesinde önerilen pervane 2S lipo için uygun olsa da, 80 cm. kanat boyu için biraz büyük gibi.

Mehmet bey, teşekkürler fikşrleriniz için 8x4 pervane demiş bu 8inçmi oluyor?

Birde 7,5A motora 20A esc kullansam sıııntı olurmu?

Mehmet bey, teşekkürler fikşrleriniz için 8x4 pervane demiş bu 8inçmi oluyor?
İlk rakam pervane boyu, ikincisi bir dönüşte aldığı yol (inç olarak.) Bazı pervanelerde metrik olarak da bu değerleri yazar.
7.5A Motorun linkini yazarmısınız .
Çektiği max. A değeri ise 20A esc kullanabilirsiniz. Değilse çekeceği maksimum A değerinin %40-50 fazlası olan ESC sıkıntı vermez.

İlk rakam pervane boyu, ikincisi bir dönüşte aldığı yol (inç olarak.) Bazı pervanelerde metrik olarak da bu değerleri yazar.
7.5A Motorun linkini yazarmısınız .
Çektiği max. A değeri ise 20A esc kullanabilirsiniz. Değilse çekeceği maksimum A değerinin %40-50 fazlası olan ESC sıkıntı vermez.
Mehmet bey teşekkürler bilgi için. almak üzere ayırdığım ürünlerin linklerini aşağıda paylaşıyorum

Motor:

Esc:

Pervane:

Pil seçenekleri:

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Taha bey,
O motoru bir kaç yıl önce denemiş verim alamamıştım. Denediğim ve çok memnun kaldıgım turnigy 2730 motorun linkini vermiştim.
linkini verdiğiniz esc optu, yani alıcıyı esc üstünden besleyemezsiniz. o nedenle BEC ihtiva eden bir esc seçin örneğin aynı sitede 20A bir afro simonk esc iyi olur. ÖRN:

Konu olan siteden pil getirtmeniz biraz şüpheli. Şu sıralar gönderiyorlar mı bilmiyorum.

Taha bey,
O motoru bir kaç yıl önce denemiş verim alamamıştım. Denediğim ve çok memnun kaldıgım turnigy 2730 motorun linkini vermiştim.
linkini verdiğiniz esc optu, yani alıcıyı esc üstünden besleyemezsiniz. o nedenle BEC ihtiva eden bir esc seçin örneğin aynı sitede 20A bir afro simonk esc iyi olur. ÖRN:

Konu olan siteden pil getirtmeniz biraz şüpheli. Şu sıralar gönderiyorlar mı bilmiyorum.
Mehmet bey sizin gönderdiğiniz motor backorder diye onu sipariş edecektim ama siz öyle diyorsanız biraz daha bekleyeyim stoğa girmesini

Taha bey, Mutlaka şu motor, bu motor diye kısıtlamalara takılmak da şart değil.
Sonuçta, modelinizin boyutlarına uygun alternatifler olabilir.
Çok beklemek istemezseniz, malzeme temini için yurtiçi alternatifler de var.
Thk ya baktınız mı?
Mesela motor:

• Beğen