Internet RC Hobi Sitelerinden Alışveriş için Tavsiyeler

mehmet hocam forumda yeni olunca birazda heyecan olunca böyle oluyor. teşekkür ederim

hocam ben 5 adet kuralını bilmiyordum şuan sadece arka arkaya verdğim 2 tane quadcopter parcaları var onun haricindeki siparişim 2-3 ay önceydi ve saydım bu yıl toplam 7-8 tane sipariş verdim. quadcopter malzemeleri gelmezmi bana :eek:

yağız müd' Alıntı:
hocam ben 5 adet kuralını bilmiyordum şuan sadece arka arkaya verdğim 2 tane quadcopter parcaları var onun haricindeki siparişim 2-3 ay önceydi ve saydım bu yıl toplam 7-8 tane sipariş verdim. quadcopter malzemeleri gelmezmi bana :eek:
Uygulama 5 adet kuralına dikkat etmiyorlar Yağız. Bu nedenle rahat ol, inşallah sıkıntı olmadan ürünler eline geçer :)

Hocam cok tesekkur ederim :halay:

temmuz ayindan itibaren 10 a yakin siparis gectim gumruge takilmadi mevzuatta 5 adet e 2 ay aralik ibaresi var ama mini paket , mektup posta da insiyatif kullanabiliyorlar sanirim sagolsunlar :) Yine de Mehmet Bey'in dedigi gibi ev ahalisi yada arkadas adina ayni donemde 2. siparisi vermek mantikli .

En cok problem yasadigim kargo yontemleri USPS 1.Class kayitsiz ( tracking number yok ) 7-14 araligi 25-30 gunu buluyor , kayitli flat rate 7-14 araliginda gelir .

Asyadan alisverislerde hemen hemen hic fazladan beklemedim . Hong kong , sing-post , china air mail 7-14

Iilk alisverisini yapacak arkadaslar ucuz yada promosyon var diye surface / second-class / no tracking number yontemleriyle degerli parcalar siparis vermenizi tavsiye etmem .

İyi ihtimal çok beklersiniz eninde sonunda gelir , Kotu ihtimal kaybolma ihtimali yuksek oluyor aktarimin cok olmasindan dolayi .

Yanlış hatırlamıyorsam en son yasal düzenleme ilede 5 adet kuralı kalktı. Bulabilirsem paylaşırım.

bir yurtdışı siparişim var ünite, servo aksesuarları gibi.. ürünler boyut olarak çok küçük ama firma faturayı olduğundan farklı göstermiyor.

kargo seçeneklerim dhl,ups,fedex ups 46 euro diğerleri 23 euro toplam gümrük masrafım 50 euro gibi ve bunun içinde ardiye ve ek hizmetler yok tabi.

risk alıp ups i seçmeli miyim sizce ?

DHL vs bence risk. Hele bi de ticari amaçlı olarak değerlendirirlerse çok masraflı olur.

local posta servisiyle gönderip , ptt ile almak istediğimi söylüyorum diğer masraflardan kaçınmak için ama malesef gönderebilecekleri en mantıklı seçenek ups gibi geliyor. Açıkçası %18-20 vergi ödemek sorun değil, sorun ptt nin sağladığı hizmeti sağlamamaları yani gel vergiyi öde al sistemi .

Güncelleme yapayım istedim.

Mecruben fedexle gönderiyi almak zorunda kaldım. 65 EUR + 26 EUR kargo bedelli gönderi gümrüğe girdi.

mng kargonun sisteminde 108 EUR gönderi bedeli + 26 EUR kargo ücreti görünüyormuş... Açıklama bu şekilde.

Güncel terminal hizmet bedeli ( eski tabirle ardiye masrafı ) 200 TL + % 18-20 vergi devlete hatırlatayım bilmeyenler için.

Mng kargonun bana gönderdiği gümrük bildirisinde kocamannnnn puntolarla kalem kalem yazan 65 EUR ürün bedeli nasıl oluyorda 108 EUR oluyor bilemedim...

Tezim şu: Şark kurnazlığı yapan bu şirketler ithalat yetkisi kapsamında özel müşavirlikle yada kendileri dışında aracıyla çekilen mallar dışında bu tarz kişisel ürünlerde herşeyi gümrüğe sokup tutturabildiğimize mantığıyla hareket ediyorlar...

Burada çoğu arkadaş yaşamış zaten benzeri durumları bende buradan okuyarak hazırlıklıydım. Tüketici mahkemesine dilekçemi yarın vereceğim gönderselerde ... göndermeselerde ... Memleketin esnafı da kendince kurnaz, kurumsalı da.

Kısacası herkezin belirttiği uzak durun arkadaşlar.