İyi bir Droner Olmak İçin Bilinmesi Gereken 10 Şey

Türker Akgün' Alıntı:
Bu arkadaşlara Droner dememizin sebebi bu zaten Buğra. Bizde tam bu senin söylediğin ayrımı yapmaya çalışıyoruz. ;)

:thumbup:

Biraz hızlı okuyup içimdekileri bir an önce dökmek isteyip muhabbetten uzak kalmışım :laugh:

Bu dronercılar beni çıldırtacak :lollol: Berkay Efe diye genç bir arkadaş var.. Çekimleri ve montajları çok iyi gerçekten film tadında şeyler çıkarıyor ortaya. Dün akşamda bir video paylaşmış , bina ve ağaçlara yakın geçiyor diye milletin ağzı açık kalmış , nasıl geçtin o nasıl pilotaj diye :lollol: Allahım çıldıracağım, 4 kanal oyuncak gibi cihaz kullanıyorlar bir de pilotaj sorguluyorlar :lol: :lol: :lol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Doğukan Ocak' Alıntı:
...Dün akşamda bir video paylaşmış , bina ve ağaçlara yakın geçiyor diye milletin ağzı açık kalmış , nasıl geçtin o nasıl pilotaj diye :lollol: Allahım çıldıracağım, 4 kanal oyuncak gibi cihaz kullanıyorlar bir de pilotaj sorguluyorlar...
Bi böyle uçamadın Doğukan, kıskançlık seziyorum mesajında. Çalışırsan sende yapabilirsin bence. :lollol: :lol: :lol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Bi böyle uçamadın Doğukan, kıskançlık seziyorum mesajında. Çalışırsan sende yapabilirsin bence. :lollol: :lol: :lol: :lol:

Bu hafta sonu benim FANTOM ile show yapacağım , izlemede kalın :evil: :evil:

Yalniz bu videoyu linkiyle beraber iha sistemine sikayet eden falan olur, evler mevler var diye, 17bin kacar sonra... [emoji16]

Emre Kaman' Alıntı:
Yalniz bu videoyu linkiyle beraber iha sistemine sikayet eden falan olur, evler mevler var diye, 17bin kacar sonra... [emoji16]
Gerçekten riskli, seven var sevmeyen var mazallah... :laugh:

Yorumlara bayıldım doğrusu :D . hele tuvalet kağıdı yerine zımpara kullan önerisi baya enteresanmış... :lollol:

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK

Emre Kaman' Alıntı:

Aslında güzel fikir. ;)

okuduktan sonra koşup kendimi duvara vudum

Her profesyonel alanda oldugu gibi modelcilik alaninda da malesef boyle konular varmis. Yeni ogrendim. Bir cok seyi bilerek yapilmasi gerekeni tek bir sey ogrenerek diger herseyi gozardi eden insanlar hep oluyor. Aslinda buna engel olmamak da lazim. Sadece buradaki uzman kisiler bir sekilde tavirlariyla bu ayrimi iyi belirtirse belkide sorun olmaktan cikar. Yani all-in-one, plug-and-play bir drone alip kullanan kullanicinin aslinda gercekten bir pilot olmadigini belirtmek lazim. Ama kisisel ongorume gore gun gectikce bu cihazlar daha populer olacak ve modelcilik daha az bir kitle tarafindan icra edilen bir hobi haline gelecek. Modelciler icin bu sorun olmayacaktir. Cig gibi buyume hedefi yoktur diye dusunuyorum kimsenin. Ama bence bir sekilde drone'culari da yanlarina cekip bir statu vermeleri modelcilik acisindan stratejik bir hareket olabilir.

Formula-1 de mechanical sympathy diye bir kavram var, takip edenler biliyordur. Bir F1 pilotundan beklenen, her ne kadar diger teknik takimin urettigi araci kullanmak ve en hizli turu yapmak olsa da, bunu yapabilmesi icin uretilen teknolojinin nasil yapildigini, hangi prensiplere dayandigini da bilmesi gerektigi dusunulmus. F1 pilotlarina teknik anlamda araclarin nasil calistigini anlamalari icin, makina, elektronik ve yazilim egitimleri verilir. Motorun nasil calistigini bilmese de o araci kullanabilecektir. Ama eger bilirse cok daha iyi kullanacagi dusunulmus ve boyle de olmustur.

Mechanical sympathy kavrami gunumuzde yazilimcilar arasinda da kullaniliyor. Gelistiriciler kullandiklari teknolojilerin nasil calistiklarini bilmeseler dahi projelerini yurutebilirler. Ancak alt tarafta nasil calistigini, tepkilerini iyi bilirlerse cok daha iyi muhendislikler sunabilirler. Bu dusunceyle yazilim alaninda da mechanical sympathy akimlari ortaya cikti.

Tabiki kimse boyle bir gorevi ustlenmek zorunda degil. Ama kisileri dogru bilgilendirmek, ahlakli pilot olmalarini saglamak ve belki de oyuncaklardan kurtulup modelcilik hobisini kazandirmak amaciyla drone'culara mechanical sympathy yazilari, video'lari hazirlanabilir. DJI gercekten guzel cihazlar uretiyor ve konuyla ilgisiz insanlar bile ucurabiliyor bu teknolojiler sayesinde. Ama bunun altinda yatan teknoloji nedir, bu nasil yapilir, biz kendi modellerimizde bu teknolojileri nasil kullaniriz gibi sorulara verilecek cevaplarla insanlarda farkindalik olusturulabilir.

Foruma yeni katilmis, konuya da yeni yeni girmis biriyim. Yanlis ya da eksik tanimlarim, hatali goruslerim varsa lutfen uyarin beni.

Her kelimesne harfiyen katılıyorum :D yani alcan dorunu gitcen hava atamıcan ne anladım bu işten :D

Not: Derin ironi içerir... :lollol:

Abdullah güzel bir yazı kaleme almışsın, kalemine sağlık. %p

Söylediklerinin birçoğuna katılmakla beraber pratikte uygulanabilir görmüyorum. Çünkü bizim droner olarak tanımladığımız tipteki arkadaşların birincisi zaten bizim aramıza katılmak gibi bir niyetleri falan yok. Onlar kendilerini farklı bir yerde görüp bizim uğraştığımız modelleri " dandik " olarak tanımlıyorlar. :laugh:

İkincisi şahsen bende bu arkadaşları etrafımda görmek istediğimden pek emin değilim. Çünkü onlar yüzünden şuan Kocaeli il ve ilçe sınırları içerisinde valilik tarafından tüm İHA'lara uçuş yasağı getirilmiş durumda ve modelci arkadaşlarımla birlikte bunun ceremesini biz çekiyoruz. :mad:

Temel sorun bu arkadaşlarımızın " Özgür Willy " felsefesiyle Un-limited hobi icra edebileceklerini düşünmeleri. Şuan limitleri DJI'ın onlara sunduğu kabiliyetler çerçevesinde. Yarın fantom 18 çıktığında limitleri güncellenmiş olacak ve evlere falanda girmeye başlayacaklar büyük ihtimalle. Yani işin özünde arkadaşlarımızın hobilerine bakış açısı değişmediği sürece bizimle olmaları mümkün değil.

Bizim onlarla hobilerimiz farklı.

Abdullah hocam elinize sağlık çok güzel noktalara değinmişsiniz ancak ben Türker abinin dediklerine katılıyorum ne yazık ki..

Facebookda takip ettiğim DJI Türkiye grubunda o kadar dandik sorular soruyorlar ki kullandıkları cihazların altından üstünden haberleri yok.

Birisi yazmış : 20 uçuş yapmış pilleri ölmüş , DJI hatalı mal göndermiş... Be insan sen o bataryayı her uçuşta %5-%10'lara düşürürsen o batarya ölür tabi. Benim bataryam 100 uçuş görmüş hala pil ömrü %100 gösteriyor. Bunu onlara söylediğimde bana inanmıyorlar.. Bunun gibi daha bir çok örnek var .. Yukarıda paylaştığım ''onlara göre büyük PİLOTAJ'' buna ayrı bir örnek... Gerçekten benimde sinirlerimi bozuyorlar :-\

"Dil yaşayan bir varlıktır" klişesinin canlı bir tezahürü olarak, teknik kelime anlamı hepimizi kapsasa da(bkz. - ) tamamen farklı bir karaktere bürünmüş olan "droner" kelimesini(ben droncu demeyi tercih edeceğim ama ..)forum üzerinden manalandırarak literatürümüze kattığı için Emre'ye teşekkür ediyorum.

Türker'in belirttiği gibi "Bizim onlarla hobilerimiz farklı" olsa da ceremesini biz çekiyoruz. Dolayısı ile bu "hobi görgüsüzlerinin" görgülerini arttırma görevinin bizim üzerine düştüğü konusunda Abdullah bey'e hak veriyorum. Kendi kendilerinin görgülerini arttırabilecek durumda maalesef değiller.