Kırım Sebebi Bulundu //İbrahim Demirbilek//Trex 500

Tekrar geçmiş olsun İbrahim Modele üzüldüm ama sorunun buylunması sevindirici gerçekten kumanda veya ünite de problem olması sıkıntılı olabilirdi hayırlısı böyleymiş şimdi kafanı bence yeni modele yor.

İbrahim bu acemelik modeliydi peşini bırak modelin :laugh: Daha fazla vakit ve nakit ayırma bence.

Arda +1 :D

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
İbrahim Bey Geçmiş Olsun.
Teşekkür ediyorum Ali Abi :saygilar:
Mustafa Hacılar' Alıntı:
İbrahim sorunun kaynağını bulmana sevindim kaynağın servo olmasıda iyi olmuş en azından daha önemli parçaların sağlam olduğunu gördün. Keşke kırım olmasaydı yada daha ufak çaplı olsaydı demeden alamıyor insan kendini ama sebebini tespit etmekte ilaç olmuştur şu durumda.
Sorunun bulunması şu an için en önemli unsurdu,keşke olmasaydı ama unuttum kırımı artık.
önümüze bakacaz :saygilar:
mevlüt yılmaz' Alıntı:
Nihayet İbrahim sorunun kaynağını bulmana forum olarak sevindik. Çünkü Adana da baya uğraş verilmiş ancak sonuç alınamamıştı. Elinde her parçanın yedeği olduğunu söylemiştin. Bence o yedekleri değerlendirerek modeli tekrar toplayabilirsin. Tekrar büyük geçmiş olsun.
Herkes Sağolsun abi :saygilar:
modeli toplayacağım abi, son yedeklerle bir kez daha şans vermek gerek diye düşünüyorum :laugh:
tamerkaymakci' Alıntı:
Gözün aydın İbrahim. İşin en can sıkan kısmını çözmüşsün gerisi kolay :)
Sağolasın Tamer'im :saygilar:
inşallah bir daha yaşamayız.
Mehmet ÖZER' Alıntı:
Sorunu tespit edebilmenize çok sevindim :RCKolik:
Teşekkür ediyorum Mehmet :saygilar:
Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Sorunun kaynağını bulmana sevindim, yoksa kafan sürekli omuydu bumuydu diye rahat olmayacaktı. Artık bir 550 Dominator yakışır sana, hazır kampanya da varken ;)
Teşekkürler Tevfik Abi :saygilar:
En büyük sıkıntı da oydu zaten, bundan mı, şundan mı...
Kampanya cezbetmiyor değil abi ama bir şans daha vermek istiyorum elimdekileri kullanarak %p

Levent Uygun' Alıntı:
Tekrar geçmiş olsun ibrahim. :embarras:
Elinde yeterli yedeğin varsa yada çok az bir masraf ile toplanabilir durumda ise bence topla, bir müddet daha kullan. :)
Olmuyorsa zaten yeni bir model yolda demektir. ;)
Teşekkürler Levent Abi :saygilar:
dediğin gibi yapacam abi, öncelikli bunu bir toplayalım sonrasına Allah kerim %p

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Hadi gözün aydın İbrahim :) , inşallah sebebi servodur , modeli toplayacak kadar yedeğin varsa , topla ve dene bakalım , ünite temize çıkarsa sadece sen değil , forum olarak hepimiz derin bir oh çekeceğiz, zira en ekonomik ve güvenilir kurtarmalı ünite spirit . Böyle sorunları gördükçe , bir de 600 sınıf alınca , iyice endişeleniyorum desem yalan olmaz.Elektronik minicik aletlere teslim oluyoruz , 600 ve üzeri sınıfların kırımında iş maddiyattan daha çok can güvenliği riskini doğurduğu için ben üç buçuk atıyorum doğrusu :D

Tekrar geçmiş olsun , elinde az biraz yedek varsa , çok masraf etmeden toplanır bu heli, 550 dominatör de kampanyalar yaklaşırken güzel olur ama , tercih ve imkan meselesi tabii ki....... :saygilar:

Aydınlık içinde ol Hakan Abi'm :saygilar:
Sebep büyük ihtimal, hatta kesin olarak SERVO.
Neden diye sorarsan kırım anında modelin davranışları da bunu kanıtlıyor. Elektriği kesilmiş veya bozulmuş bir Servo, önce yavaştan bir tur atan ve aniden fırıldak gibi dönen bir kuyruk.
bunun başka açıklaması yokturdur. Çünkü saatlerce araştırdık orda, dişlileri sağlam olan servo seçeneğini çıkardığımızdan bir türlü sonuca ulaşamadık. Meğer kökten bozulmuş melet :laugh:
üniteden dolayı için rahat olsun abi, ben rahatım şu an, yine deneyeceğim, bir sorun olursa kesinlikle paylaşacağım, elektronik devre sonuçta bozulabilir, ama şu an bir sıkıntı görünmüyor.
daha önceden yaşadığım Mehmet Abi'nin de dediği gibi model kaynaklıymış.
kuyruk tork tube rulmanı bildiğin darmadağın olmuş, bir de ben iki tane rulman kullanıyordum.
tork tubenin orta kısmına yerleştirmeyerek bir kuyruğun girişine birde çıkışına kullanarak daha iyi olacağını düşünüyordum ki ortası boş kaldığından yapacağı balansı hiç düşünmemiştim.
bu balansın ve rulmanın dağılmış olmasının etkisiyle modelin kuyruğundaki titreşim üniteyi etkilemiş demekki ondan sapıtıyormuş, bunu Cahit Abi'de yaşamıştı.
şu an yeniden toplayıp ünite seçeneğini de eleyeceğim inşallah.( zaten elemişim de yine de içimiz rahat etsin) :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tekrar geçmiş olsun İbrahim. Sorunun bulunmuş olması ayrıca sevindirici.

Unite'den de çıkabilir ki, bu kesinlikle Spirit olan güveni sarsmamalı. Zira burada olayın olma sıklığı önemli.
Netice de hepsi elektronik alet ve arızalanma riski var. Benim zamanında $500 aldığım Hc-3SX bile ana kartında aniden sorun çıkmış ve fabrika değiştirilmişti.

O yüzden bence en azından şimdilik, SPIRIT kullanıcıları gönüllerini ferah tutsun ve rahat rahat kullansınlar.

Bu arada Ibrahim kırımdan önce yaşadığı SPIRIT sorunu tamamen model kaynaklı idi. Adana'da otelde yapılan incelemede Tork Tube rulmanlarında sorun olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla daha önce yaşanan ve paylaşılan sorun da üniteden bağımsız bir sorunmuş.
Teşekkürler Mehmet Abi :saygilar:
Söylediklerin de haklısın, en azından spirit kullanıcılarının gönlünü ferah tutmasını tüm içtenliğimle söylüyorum çünkü sahada yapılan ayar sonrasında öyle kafasına göre takılma ve kuyruk kaçması olmadı, belli bir süre sonra kendini bıraktı kuyruk ki bu da servodanmış.
önceki sorunlarımın kaynağı tamamen model ve kumandadan verilmemesi gereken subtrimleri verdiğimden kaynaklı olduğunu tekrardan belirtelim.
torktube rulmanı darmadağındı, en büyük titreşim nedeni ki Hakan Abi'ye de bahsettim aynı titreşim sorununu Cahit Abi'nin yaşadığını :saygilar:
yeniden masraf yapmadan toplayıp, ünitenin durumu hakkında bilgilendirme yapacağım.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Gözün aydın,İbrahim
şimdi huzur içinde modelini topla
Tekrar geçmiş olsun...
Çok Teşekkür ediyorum Mordo Abi'm :saygilar:
Cahit Kaş' Alıntı:
Sorunun kaynağının bulunmasına ben de sevindim.
Daha önceki sorunda modelin bir tarafa doğru alıp başını gittiği hatta rescuenin ters çalıştığı konuşulmuştu. Bunların kaynağı da mı tork tube idi?
Bu kısmını anlamadım
Teşekkürler Abi :saygilar:
Aynen Abi tork tubedeki rulmanların yapmış olduğu titreşim ünitenin kafasını karıştırmış, kafasına göre hareket ve ters çalışmayı ona yorumluyorum. Sen de aynı sorunu yaşıyordun titreşim kaynaklı.
ya güncellemem ya da ped değiştirmem sonuç verdi demiştin.
bizde alanda orjinal ped yerleştirdik, mekanik sıkıntıları giderdik ve deneme esnasında model ip gibiydi ne kuyruk döndü ne de başını alıp gitti ama servonun bozulması sonucu kuyruk kendini bırakarak kırım yaşadım.
ERHAN YILMAZ' Alıntı:
hadi gözün aydın. bundan sonra gözün aydın.
Eyvallah kardeşim aydınlık içinde ol :saygilar:
Onur TURAN' Alıntı:
Teşekkürler Onur :saygilar:
Kağan Kazancı' Alıntı:
Bulduğuna çok sevindim abi ya ,

550 domi kampanyada haberin olsun :lollol: :lol:
Eyvallah Kağan'ım :saygilar:
Cezbetmiyor değil hani, ama önce elimdekileri bir değerlendireyim dedim
Mustafa Çoban.' Alıntı:
Tekrar geçmiş olsun İbrahim Modele üzüldüm ama sorunun buylunması sevindirici gerçekten kumanda veya ünite de problem olması sıkıntılı olabilirdi hayırlısı böyleymiş şimdi kafanı bence yeni modele yor.
Eyvallah Mustafa'm :saygilar:
Ben de üzülmüştüm ama sorunu bulunca sevindim :D
buna bir şans daha verecem, sonra bir model toplarız inşallah
Arda Erkan' Alıntı:
İbrahim bu acemelik modeliydi peşini bırak modelin :laugh: Daha fazla vakit ve nakit ayırma bence.
Emre Kaman' Alıntı:
Bu acemilik modelim doğru, ama şu elimdekileri de bir değerlendireyim. Nakit olarak değil de vakit olarak biraz yoracak, sonra yeni model kesin inşallah :yuppi:

Çok güzel haber İbrahim, servodan çıkmasına çok sevindim. :halay: :halay: :halay:

Türker Akgün' Alıntı:
Çok güzel haber İbrahim, servodan çıkmasına çok sevindim. :halay: :halay: :halay:
Teşekkür ederim abicim :saygilar:
sen de söylemiştin zaten, eve gidince iyi bir kontrol edersin burda göremediklerimiz olabilir diye %p

Kesinlikle fazla titreşimde sapıtıyor. Bu da sadece bu üniteye has bir sorun değil. Şu an bende de sorun yok. Loglarda da artık titreşimle ilgili uyarı almıyorum.

Cahit Kaş' Alıntı:
Kesinlikle fazla titreşimde sapıtıyor. Bu da sadece bu üniteye has bir sorun değil. Şu an bende de sorun yok. Loglarda da artık titreşimle ilgili uyarı almıyorum.
Ünitelerin en önemli başbelası titreşim haklsın abi %p
Yeni çıkan ünitelerde titreşimden etkilenmeyen yazılımlar yapılıyor. Kimisi fazla hassas kimisi normal oluyor.
Modeli tamamlayıp iğneden ipliğe herşeyi deneyeceğim üniteyle alakalı :saygilar: