Kırım Sebebi Bulundu //İbrahim Demirbilek//Trex 500

bydmrblk

Kıdemli Uye
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hafta sonu Adana buluşmasında modelim kuyruğu] bir anda bırakarak yere vurmuştu kendisini. Yerde asfalt olunca paramparça oldu.
Kırım sonrası kontrolde kuyruğun bırakmasına sebep olacak mekanik hiçbir sorun bulamadık.
Elektronik araştırması servo kumanda ünite üçlüsüne takıldık.
Loglarda rudderle ilgili bir sürü madde ve alıcı sinyal kaybı ibareleri vardı.
Kumandadan sinyal kaybı mı oldu diye her türlü olasılığı düşünerek range testi yaptık başta şaşırdık çünkü testten geçmedi gibi oldu.
Sonra Mustafa ve Murat Abi'nin kumandaları denedik sonuç onlarda da aynı olunca kumanda maddesini eledik ama satelliteye takıldık ondan mı oldu diye bu sefer daha kesin olarak satellite biraz sorun oldu. Ben tek satellite kullanıyorum range yaparken daha az mesafede hemen iletişimi kesiyo, Murat Abi'de çift satellite vardı onunkini benim kumanda da denedik sorun olmadı mesafe arttı. Mustafa'nın kumandayı benim modelde denedik mesafe kısaldı Yani anlayacağınız tüm olasılık ve kombinasyonları deneyerek kumanda maddesi sağlam çıktı ama tek satellite hala maddeler de var ki kırıma neden olanın bu sinyal kaybı olduğunu düşünmüyoruz.
Çünkü sinyal kaybında böyle kuyruk bırakmayacağı kanısına vardık.
Geriye yine kaldı ünite.
Servoda da sıkıntı yoktu çünkü kırımdan sonra hala sağlam kalmıştı ama hala şüpheleniyoruz[\b]
Üniteyle uğraştık baya loglar felan, neden böyle bir şey olabilir diye.
Loglarda rudderla ilgili maddeler de vardı.
Üniteyi bilgisayara bağlayıp ayarları kontrol ettik acaba bozuldu mu diye onda da sıkıntı yoktu yaptığımız gibi sağlam duruyordu.

Dün gece neden neden derken servoları kontrol etmeye başladım çünkü kırım anında kuyruk fırlayıp yerinden çıktığından servoyu elle kontrol etmiştik dişliler sağlam olduğundan servodan da değil diyorduk.Ama ısrarla Mevlüt Abi bu servoyu değiştir içimizde şüphe kalmasın diyordu.
Gece kuyruk servosunu üniteye bağladığımda hiç bir şekilde elektrik gelmiyordu.
kablolamayı soydum kontrol ettim yine nafile.
elimdeki yedek servoyu taktım ve yüzümdeki sevindirici ifadeyi anlatamam :laugh:
servo çalıştı. Sorunun kaynağını bulmak sanki modeli kırmamış gibi sevinmemi sağladı.
Çünkü kumanda ünite şüphesi daha büyük kaygıydı benim için.
servo miadını doldurmuş demekki. Servodan elektrik kesilince de bizim Yadigar yerin dibini boyladı :)
şimdi içim rahat ya elimdeki yedeklerle yeniden toplayacağım ya da bunları değerlendirerek yeni bir modele geçeceğim bunu da zaman gösterecek :saygilar:

İbrahim Bey Geçmiş Olsun.

Tekrar geçmiş olsun ibrahim. :embarras:
Elinde yeterli yedeğin varsa yada çok az bir masraf ile toplanabilir durumda ise bence topla, bir müddet daha kullan. :)
Olmuyorsa zaten yeni bir model yolda demektir. ;)

İbrahim sorunun kaynağını bulmana sevindim kaynağın servo olmasıda iyi olmuş en azından daha önemli parçaların sağlam olduğunu gördün. Keşke kırım olmasaydı yada daha ufak çaplı olsaydı demeden alamıyor insan kendini ama sebebini tespit etmekte ilaç olmuştur şu durumda.

Nihayet İbrahim sorunun kaynağını bulmana forum olarak sevindik. Çünkü Adana da baya uğraş verilmiş ancak sonuç alınamamıştı. Elinde her parçanın yedeği olduğunu söylemiştin. Bence o yedekleri değerlendirerek modeli tekrar toplayabilirsin. Tekrar büyük geçmiş olsun.

Gözün aydın İbrahim. İşin en can sıkan kısmını çözmüşsün gerisi kolay :)

Sorunu tespit edebilmenize çok sevindim :RCKolik:

Sorunun kaynağını bulmana sevindim, yoksa kafan sürekli omuydu bumuydu diye rahat olmayacaktı. Artık bir 550 Dominator yakışır sana, hazır kampanya da varken ;)

Hadi gözün aydın İbrahim :) , inşallah sebebi servodur , modeli toplayacak kadar yedeğin varsa , topla ve dene bakalım , ünite temize çıkarsa sadece sen değil , forum olarak hepimiz derin bir oh çekeceğiz, zira en ekonomik ve güvenilir kurtarmalı ünite spirit . Böyle sorunları gördükçe , bir de 600 sınıf alınca , iyice endişeleniyorum desem yalan olmaz.Elektronik minicik aletlere teslim oluyoruz , 600 ve üzeri sınıfların kırımında iş maddiyattan daha çok can güvenliği riskini doğurduğu için ben üç buçuk atıyorum doğrusu :D

Tekrar geçmiş olsun , elinde az biraz yedek varsa , çok masraf etmeden toplanır bu heli, 550 dominatör de kampanyalar yaklaşırken güzel olur ama , tercih ve imkan meselesi tabii ki....... :saygilar:

Tekrar geçmiş olsun İbrahim. Sorunun bulunmuş olması ayrıca sevindirici.

Unite'den de çıkabilir ki, bu kesinlikle Spirit olan güveni sarsmamalı. Zira burada olayın olma sıklığı önemli.
Netice de hepsi elektronik alet ve arızalanma riski var. Benim zamanında $500 aldığım Hc-3SX bile ana kartında aniden sorun çıkmış ve fabrika değiştirilmişti.

O yüzden bence en azından şimdilik, SPIRIT kullanıcıları gönüllerini ferah tutsun ve rahat rahat kullansınlar.

Bu arada Ibrahim kırımdan önce yaşadığı SPIRIT sorunu tamamen model kaynaklı idi. Adana'da otelde yapılan incelemede Tork Tube rulmanlarında sorun olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla daha önce yaşanan ve paylaşılan sorun da üniteden bağımsız bir sorunmuş.

Gözün aydın,İbrahim
şimdi huzur içinde modelini topla
Tekrar geçmiş olsun...

Sorunun kaynağının bulunmasına ben de sevindim.
Daha önceki sorunda modelin bir tarafa doğru alıp başını gittiği hatta rescuenin ters çalıştığı konuşulmuştu. Bunların kaynağı da mı tork tube idi?
Bu kısmını anlamadım

hadi gözün aydın. bundan sonra gözün aydın.

Geçmiş olsun :saygilar:

Bulduğuna çok sevindim abi ya ,

550 domi kampanyada haberin olsun :lollol: :lol: