Kış Projesi: CAP 232

@Selahattin GÜVENÇ bey, açı ölçer kullanışlı bir şeye benziyor. Nereden aldınız?
Ömer bey, bu açı ölçme aletini 1999-2000 yıllarında Praktiker varken oradan almıştım(Gaziantep'e açıldığında sevinçten hoplaya zıplaya gitmiştik:lol:).

Ufaktan montaja devam,
bugün servolar takıldı (tabii ki o boncuk gibi şeyler düzeltilerek, , iniş takımları takıldı, elevatör ve gaz servosunun telleri çekildi, motoru da monte edip şöyle bir nasıl göründüğüne baktım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

çek çek teşkilatının boynuzundaki delikler servo boynuzundaki delikleri karşılamadı, yeni delikler deldim.

İniş takımları sanki biraz dar gibi geldi gözüme, sizce? . Bunlar 61-75 lik Extra'dan kalma iniş takımlarıydı. Neyse, olmazsa genişini alırız.

Son düzenleme:
İniş takımları sanki biraz dar gibi geldi gözüme, sizce?

Evet biraz dar görünüyor ama iyidir, bu haliyle kanat uçlarını yere sürtmeden iniş kalkış taksi yapabilirseniz süper bir rudder hakimiyetiniz olmuş demektir :D

Üşenmeden hepsini tek tek düzelttim vallayi

Hepsi ters görünüyor fotolarda?? fotolar düzeltmeden önce mi sonra mı?

Elinize sağlık. Uçan nesnelerde üşenmeye yer yok. :D

Ben ne olcam o zaman abi? ben herşeye üşeniyorum :evil:

Arkadaşlar günaydın,
Teyyarede sona yaklaşırken çıkan ufak tefek pürüzleri halletmeye çalışıyorum.
Elinde şu modülden olan var mı? Arızalı falan da olsa alırım, bana case lazım modül sağlam. Servo ayarlarını yaparken modülün temassızlık yaptığını fark ettim,açıp bacaklarını iğne ilebiraz bastırarak sıkılaştırdım, şu anda sorun yok görünüyor ama teyyareyi riske atmak istemiyorum.

Elektronikten de hiç anlamam ha, tek bildiğim, "çalışıyorsa kurcalama, çalışmıyorsa kapat/aç". Burada yaş/tecrübe/bilgi olarak büyüklerim çok. Akla ziyan sorular sorayım:
1. Bu modülün üretimi durdu, çok az yerde var. Sadece modül olarak Hollanda'da buldum, 86$ maliyeti olacak. Alsam gümrükten nasıl bir yansıma gelir?
2. Hobbyking'de şunu buldum. Hesaplı, Kumandama uyumlu (JR 10 SX), merak ettiğim halihazırda kullandığım JR R 921 alıcıma uyar mı, yoksa bu modül için alıcı da mı almalıyım?

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Arkadaşlar günaydın,
Teyyarede sona yaklaşırken çıkan ufak tefek pürüzleri halletmeye çalışıyorum.
Elinde şu modülden olan var mı? Arızalı falan da olsa alırım, bana case lazım modül sağlam. Servo ayarlarını yaparken modülün temassızlık yaptığını fark ettim,açıp bacaklarını iğne ilebiraz bastırarak sıkılaştırdım, şu anda sorun yok görünüyor ama teyyareyi riske atmak istemiyorum.

Elektronikten de hiç anlamam ha, tek bildiğim, "çalışıyorsa kurcalama, çalışmıyorsa kapat/aç". Burada yaş/tecrübe/bilgi olarak büyüklerim çok. Akla ziyan sorular sorayım:
1. Bu modülün üretimi durdu, çok az yerde var. Sadece modül olarak Hollanda'da buldum, 86$ maliyeti olacak. Alsam gümrükten nasıl bir yansıma gelir?
2. Hobbyking'de şunu buldum. Hesaplı, Kumandama uyumlu (JR 10 SX), merak ettiğim halihazırda kullandığım JR R 921 alıcıma uyar mı, yoksa bu modül için alıcı da mı almalıyım?
Aşağıya koyduğum linkteki ürün jp4in1 module diye geçen bir multi protokol modülü. Onu taktığında futaba spektrum frsky flysky vb çoğu kumandanın alıcısıyla eşlebiliyor. Fakat kumnadanız buna uyumlu mu ve bu modülün kalitesi güvenilirliği nedir o konuda bilgim yol

Ve nihayet teyyare %95 oranında bitti. Kapanma olmasaydıbugün % 100'e ulaşırdım herhalde. Yapılacaklar olarak:
- Kanopy nin cam ı dışında kalan bölüm gövde kırmızısına boyanacak,
-Cowling gövde kırmızısı veya sarıya boyanacak,
-Covling üzerine iğne ve ısıtıcıve egzos için delikler açılacak,
-Yatay stabilizenin tel takviyeleri yapılacak (elimde tel yok, açılmadan sonra halledeceğim artık). 2 üstte, 2 altta takviye var, ben 1 üste 1 alta takviye koyacağım, yatay stabilizenin firar ucuna 3 mm kavak kontrplaktan parça gömmüştüm zaten. Yeterli direncin olacağını düşünüyorum.
- On/Off düğmesi, voltaj göstergesi takılacak.
-Kanat üzerine sarı desen eklenecek (keyfe keder).

Kusurlar neler peki?
-Cowling in pervane bölümündeki üçgen simetrik değil
-Canopy'nin gövde üstüne taşan (cam)bbölümü simetrik değil, bu 2 madde için daha fazla zımparayapmalıymışım)
- Canopy'nin epoksi işinde ve boyasında hafiften sorun var, ama olsun, ilk elin günahı olmaz. Düzgün uçarsa Yeni lerini yapabilirim, eğitimimi tamamladım.
Şu anda hadi uçuşa gidelim deseniz yarım saatte hazırım;). Gerçi motoru da şimdiye kadar hiç çalıştırmadım. Performansını beğenmezsem 12 lik 2 zamanlı veya 28-30 cclik benzinliye dönüşüm düşünebilirim. Kısmet bakalım.

Abi en başından beri takip ettiğim yada edebildiğim güzel bir konu oldu bu :) Eline sağlık. Uçak bana göre çok çok güzel oldu :) Damalı alt kaplamasını beğendiğimi söyleyemem ama çok da kötü durmamış. Saymış olduğun yapılacaklar listesini bitirdikten sonra misler gibi uçak olacak ?

Eline sağlık tekrardan. İnşallah kazasız belasız maiden yapıp bol bol uçarsın :)

Abi en başından beri takip ettiğim yada edebildiğim güzel bir konu oldu bu :) Eline sağlık. Uçak bana göre çok çok güzel oldu :) Damalı alt kaplamasını beğendiğimi söyleyemem ama çok da kötü durmamış. Saymış olduğun yapılacaklar listesini bitirdikten sonra misler gibi uçak olacak ?

Eline sağlık tekrardan. İnşallah kazasız belasız maiden yapıp bol bol uçarsın :)
Bence bi aksilik olur falan diye uçurmamak için ipe un seriyor :lol::lol::lol:

Durum öyleyse bile hak veririm ister istemez ;D Ama cowling boyası önemli, gerisi benim için problem teşkil etmiyor :D
Yahu şu kusurlara bak:
-Canopy'nin gövde üstüne taşan (cam) bölümü simetrik değil
-Canopy'nin epoksi işinde ve boyasında hafiften sorun var
Bunlarla asla uçamaz bu uçak.
Simetri sorunları var. Trim tutmaz. :lollol::lol::thumbup::D

Yahu şu kusurlara bak:
Abi ben o kusur diye saydıklarını şöyle bir okuyup unutmuşum hemen :D Şimdi tekrar baktım da; ciddi problem olabilir uçarken, dikkat etmek lazım ;D;D:laugh:

Yahu şu kusurlara bak:
Özgür Evren varol yüzünden hep, adam öyle bir yere çıta koymuş ki, onun modellerini gördükçe bunlar batıyor bana:lollol:, korkarım beni de kendine benzeticek Allah muhafaza,