Kolay ve Ucuz Sekilde Baski Devre Imalati

İmalatlar sahane gözüküyor abi, ellerine sağlık :halay:

Toner transfer yöntemi için uzun zamandır araştırma yapıyordum. Birçok kişi laminatör kullanıyor. Ama bazısı laminatörü olduğu gibi kullanırken bazısı termostatı ile oynayıp sıcaklığını artırıyor. Nette çok uzun zaman araştırma yaptım. En az 170 dereceye çıkabilen birkaç farklı laminatör buldum ama fiyatları 350 TL ve üzeri idi. Sonra bir yerde Sigma EL142 adlı makinenin işe yaradığının yazılı olduğunu gördüm. Piyasaya baktım. Fiyatı (110 TL) uygun görünüyordu. Aslında bunun yarı fiyatına Tchibo'da satılan laminatörü kullanan da vardı ama sıcaklık konusunda emin olamadım. Aslında anladığım kadarıyla sıcaklık derecesi genelgeçer bir özellik değil. Kullanılan laser yazıcı ile de yakından alakalı. Tonerin özellikleri burada önem kazanıyor. Tek sorun o özellikleri biz bilemiyoruz. Yani denemekten başka çare yok! İşte ben de, hani ilgilenen, yapmak isteyen olur da netteki acayip bilgi karmaşası arasında işin içinden çıkamazsa diye yazayım dedim.
Sigma EL142'yi ısıtıp bir plaket hazırladım. PNP kağıdı kullandım. Önce dört dörtlük sistemi oturtup sonra başka kağıtları denemek akıllıca geldiği için standart PNP ile başladım. Toplam altı geçiş sonrası sonuç mükemmele yakındı. Muhtemelen PNP kağıdı üzerindeki bir kıl (kedi???! :) ) nedeniyle ince bir kavisli hatta toner eksik çıktı ama onu da hemen baskı devre kalemi ile rötüş yaparak düzelttim.

Uzun lafın kısası: Sigma EL142 laminasyon makinesi kutudan çıktığı hali ile PNP kağıdı ile toner transfer yapmak için uygun ve başarılı bir makine.

Sümer Yamaner' Alıntı:
...... İşte ben de, hani ilgilenen, yapmak isteyen olur da netteki acayip bilgi karmaşası arasında işin içinden çıkamazsa diye yazayım dedim.
.....
Uzun lafın kısası: Sigma EL142 laminasyon makinesi kutudan çıktığı hali ile PNP kağıdı ile toner transfer yapmak için uygun ve başarılı bir makine.
Abi bu değerli paylaşım için teşekkür ederiz :thumbup: İlerde bulması kolay olsun diye bu mesajı içerik olarak 1.mesaja ilave ediyorum :RCKolik:

Kendi yaptığı alışverişler için bana tonla laf söyleyen, sonra da bana durduk yere zorla laminasyon makinası aldıran Sümer abimi, saygıyla selamlıyorum :saygilar: :D .

Halbuki ben, arduino'nun baskı devre gerektirmeyen, 2.54mm'lik header konnektörler vasıtası ile rahatlıkla kurulabilen bağlantıları ile gayet mutlu ve mes'uttum bir zamanlar ... :lollol:

Ama Sümer abi, şimdi bir de jeneratör mü almam gerekiyor :D :D :D.

Madem jeneratör dediniz, o zaman şu konu tam size göre ;)

Allah'ın cezası Zafer. Bak hala konuşuyo. Arduino ve PCB için neler aldığımı yazarsam forum kilitlenir. Bi jeneratör alsan çok mu!! :p :D

Emre bakıyorum. Hemen yanıt geliyor merak etme. :D :p

Sümer abi, bu "Sigma EL142"'lerin kağıt yuvasına, bakır plaket nasıl sığıyor? Onların yükeklik ayarı milimetrik ve sadece kağıt kabul edecek şekilde değil mi ? Kutudan çıktığı gibi kullanılabiliyor ama, ısı ayarı var mı yok mu ?

Hoş, madem satın aldın bekleyip gör de diyebilirsin ama madem aklıma takıldı, eve gidene kadar merak ederim şimdi :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer abi, bu "Sigma EL142"'lerin kağıt yuvasına, bakır plaket nasıl sığıyor? Onların yükeklik ayarı milimetrik ve sadece kağıt kabul edecek şekilde değil mi ? Kutudan çıktığı gibi kullanılabiliyor ama, ısı ayarı var mı yok mu ?

Hoş, madem satın aldın bekleyip gör de diyebilirsin ama madem aklıma takıldı, eve gidene kadar merak ederim şimdi :).

Plaketi doğrudan alıyor. Hiçbir sorun olmuyor. Sadece plaket boyutu küçük ise aletin içinden çıkabilmesi için peşinden büyük bir plaket göndermekte yarar var.
Sıcaklık ayarı yok. Sadece ON/OFF var. Sıcaklığı ölçmedim. Ama PNP kağıdı ve Samsung laser yazıcı çıktısını (yanlşı olmasın ama hatırlayabildiğim sayı bu) 5 - 6 kez geçirdikten sonra gayet başarılı bir şekilde aktardı plakete.

PNP kağıdının bir kenarını katlayıp plakete öyle oturtuyorum. İlk iki üç geçişi hep bu yönde yapıyorum. Sonra farklı yönlerde geçiriyorum.

Dün akşamki denememde farklı yönlerden 10 kez geçirdim laminasyon makinesinden. PNP kağıdındaki toner eksiksiz olarak plakete geçti. Tek bir yer bile rötuş gerektirmedi. Gerçi ben plaketi tuz ruhunda unutup yolları yok ettim ama o benim kusurum!