Kolay ve Ucuz Sekilde Baski Devre Imalati

Sümer Yamaner' Alıntı:
Müthiş! Anlamadığım şey, folyonun baskılı yüzü üste mi geliyor? Ütü ile folyo bakıra nasıl yapışıyor?

Sümer Yamaner' Alıntı:
İnanır mısın, 1975 yılından bu yana kolay baskılı devre arayışındayım. Her numarayı denedim. Şu işi bir rutine bindirebilsem var ya...

Merhaba size çok kolay ve ucuz bir yöntem söyleyeyim arkadaşlar. :thumbup:

1) Önce bir reklamcıya gidip onların harf kestikleri yapışkanlı folyoların arkasından çıkan ve çöpe attıkları bir yüzü kaygan olan kağıttan alıyorsunuz. Fara falan istemiyorlar
2) a4 - a5 - a6 boyutunda kesip hazırlıyorsunuz.
3) Yaptığınız çizimi kesinlikle orjinal toner ile bu kağıdın kaygan tarafına basıyorsunuz.
4) Bakır plaketin üzerine el yıkama köpüğü bırakıp 220 numara ince zımpara kağıdı ile horizontal ve vertikal zımparalıyorsunuz. Daha sonra su ile iyice durulayıp temiz bir havlu ile kuruluyorsunuz.
5) Ütünüzü en sıcaktan biraz daha düşük bir seviyeye getirip ısıtıyorsunuz.
6) Bir masanın üzerine 2.3. hamur bir gazete (1. hamur gazete olmuyor çünkü yapışıyor) koyup üstten bir sayfasını açıyorsunuz. (Defter falanda olur. Bunun amacı ütüyü sürterken plaketin üstündeki baskılı kağıdın kaymaması)
7) Önce bakırı koyuyorsunuz ve sonra üzerine kağıdınızı plaketin bir kenarından boşa çıkacak şekilde koyup gazeteyi kapatıyorsunuz.
:coolxf: Üzerine ütüyü koyup 1 dakika kadar bekliyorsunuz ve sonra sürte sürte 2 dk daha ütülüyorsunuz.
9) Sürenin sonunda hızlı bir şekilde gazete sayfasını kaldırıp kağıdın plaketin dışında bıraktığınız tarafından tutup soğumasına müsaade etmeden kaldırıyorsunuz.
10) Birkaç uygulamadan sonra pratikleşiyorsunuz ve çok kolay oluyor.
11) Pakır plaketi soğumaya bırakıyoruz.
12) Soğuduktan sonra mesela cam bir kahvaltı kabına kartı 2-3 mm örtecek kadar tuz ruhu döküyorsunuz.
13) Tuz ruhunun üzerine temizlik malzemesi toptancılarından ucuza alabileceğiniz hidrojen peroksit ekliyorsunuz (Yaklaşık 1/20 falan oranında H2O2). Çok hidrojen peroksit eklerseniz çok hızlı çözünür. Normal eklerseniz 2-5 dk. da çözünür.
14) Açık havaya çıkıp plaketi bakır yüzü yukarı olacak şekilde karışımın içine atıyorsunuz ve sağa sola sallayarak çıkan buharı kesinlikle solumadan bekliyorsunuz.
15) Bakır çözündükten sonra su ile plaketi durulayıp 220 no zımpara ile toneri temizliyorsunuz. Kolay gelsin. :agreed:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

------------------------------------------------------------
Diger bir yontem

ALÜMINYUM FOLYO İLE PCB BASKISI

------------------------------------------------------------
PRINTER Seçimi

Toner transfer yöntemi için uzun zamandır araştırma yapıyordum. Birçok kişi laminatör kullanıyor. Ama bazısı laminatörü olduğu gibi kullanırken bazısı termostatı ile oynayıp sıcaklığını artırıyor. Nette çok uzun zaman araştırma yaptım. En az 170 dereceye çıkabilen birkaç farklı laminatör buldum ama fiyatları 350 TL ve üzeri idi. Sonra bir yerde Sigma EL142 adlı makinenin işe yaradığının yazılı olduğunu gördüm. Piyasaya baktım. Fiyatı (110 TL) uygun görünüyordu. Aslında bunun yarı fiyatına Tchibo'da satılan laminatörü kullanan da vardı ama sıcaklık konusunda emin olamadım. Aslında anladığım kadarıyla sıcaklık derecesi genelgeçer bir özellik değil. Kullanılan laser yazıcı ile de yakından alakalı. Tonerin özellikleri burada önem kazanıyor. Tek sorun o özellikleri biz bilemiyoruz. Yani denemekten başka çare yok! İşte ben de, hani ilgilenen, yapmak isteyen olur da netteki acayip bilgi karmaşası arasında işin içinden çıkamazsa diye yazayım dedim.

Sigma EL142'yi ısıtıp bir plaket hazırladım. PNP kağıdı kullandım. Önce dört dörtlük sistemi oturtup sonra başka kağıtları denemek akıllıca geldiği için standart PNP ile başladım. Toplam altı geçiş sonrası sonuç mükemmele yakındı. Muhtemelen PNP kağıdı üzerindeki bir kıl (kedi???! :) ) nedeniyle ince bir kavisli hatta toner eksik çıktı ama onu da hemen baskı devre kalemi ile rötüş yaparak düzelttim.

Uzun lafın kısası: Sigma EL142 laminasyon makinesi kutudan çıktığı hali ile PNP kağıdı ile toner transfer yapmak için uygun ve başarılı bir makine.

Sümer Yamaner' Alıntı:
O zaman folyo PNP kağıdı yerine geçiyor. Baskıyı da ayna görüntüsü olarak yapmak gerekecek sanırım. Ama linkte aluminyum asitte eriyor demiş. Kafam karıştı.

Sümer bey fotoğraflar sizde görünmüyor mu? Görünmüyorsa başka biryere yükleyebilirim.

PNP kağıdı hakkında tecrübem yok ama anladığım kadarıyla PNP kağıdını bakır baskı bakır plakaya gelecek sekilde ısı uyguladığımızda baskı PNP den çıkıyormuş var bakırı öyle eritiyormuşuz. Folyoda mantık biraz daha farklı. Farklı olan uygulama burda pnp kağıdında baskı pnp den ayrılırken burda baskı folyodan ayrılmıyor. Folyonun üzerine baskıyı yaptıkdan sonra baskı bakır plakete gelecek şekilde ütülüyoruz ve folyo baskıyla beraber bakır plakete yapışıyor. Bakır eritirmiş gibi asite attığımızda alüminyum da bakırla beraber eriyor sadece baskı olan kısımlar kalıyor.

İlk fırsatta bu mükemmel tavsiyeleri uygulamaya çalışacağım. Çok teşekkürler.

Harun bey,

Aluminyum folyaya baskı yapabilmek için yazıcınızın kağıdı önden alıp arkadan çıktı vermesi lazım. Kesinlikle kağıt yönünü değiştiren normal bir lazer ile yazdıramazsınız.

Denenmiştir. :)

Durun ben de kendi yöntemimi yazayım. Ancak bu yöntemin yaygın kullanıldığı dönemde bırakın laseri, dot matrix yazıcı bile büyük lükstü. :D
Plaketi alırsın. Tüm delikleri delersin. Bulabildiğin en kalın seloteyp ile kaplarsın. Bir maket bıçağı ile yolları kesip bandı kaldırırsın o bölgelerden. Sonra plaketi oje ile kaplarsın. Oje kuruyunca kalan seloteypleri dikkatlice sökersin. Bozuk yerlere oje ya da Edding ptint kalemi ile rötuş yaparsın. Sonra gelsin demir 3 klorür. Saatler süren bekleme sonrası şanslıysan bir plaketin olur. :)

EKLEME:

Yine aynı dönemde Letraset'in sembolleri vardı. Şerit şeklinde yapışkanlı yolları vardı. Özellikle entegre devre gibi bacak aralıkları kritik elemanlar kullanacaksak (ki o zamanlar her işimizi tek tek transistörlerle yapardık! :D ) Letraset kullanırdık. Aşırı profesyonel sonuçlar alırdık. :D Tek sorun Letraset her zaman bulunmazdı ve pahalıydı.

Diğer bir yöntem ise Edding'in baskılı devre kalemini alıp yolları elle "freehand" çizmekti. Ama ince yollar genellikle eriyip yok olurdu! :)

Kağan Ayanoğlu' Alıntı:
Harun bey,

Aluminyum folyaya baskı yapabilmek için yazıcınızın kağıdı önden alıp arkadan çıktı vermesi lazım. Kesinlikle kağıt yönünü değiştiren normal bir lazer ile yazdıramazsınız.

Denenmiştir. :)

Kağan bey yoksa folyo içerde mi kaldı :(

Denemedim ancak. Döneceğini hesaba katarak U şekli verdikten sonra üst ve altı bantlarsak belki olabilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Durun ben de kendi yöntemimi yazayım. Ancak bu yöntemin yaygın kullanıldığı dönemde bırakın laseri, dot matrix yazıcı bile büyük lükstü. :D
Plaketi alırsın. Tüm delikleri delersin. Bulabildiğin en kalın seloteyp ile kaplarsın. Bir maket bıçağı ile yolları kesip bandı kaldırırsın o bölgelerden. Sonra plaketi oje ile kaplarsın. Oje kuruyunca kalan seloteypleri dikkatlice sökersin. Bozuk yerlere oje ya da Edding ptint kalemi ile rötuş yaparsın. Sonra gelsin demir 3 klorür. Saatler süren bekleme sonrası şanslıysan bir plaketin olur. :)

Sümer bey okuması bile yorucu geldi :)

:saygilar:

Harun Küçükler' Alıntı:
Kağan bey yoksa folyo içerde mi kaldı :(

Denemedim ancak. Döneceğini hesaba katarak U şekli verdikten sonra üst ve altı bantlarsak belki olabilir.
:saygilar:

Yazıcının tüm dram ve fırınını değiştirmek zorunda kalmıştım. Aslında çöpe almakla aynı şey yani.

Ellerinize saglik arkadaslar. Konuyu SABITLEYIP, ilgili indeks sayfasina ilave ediyorum :RCKolik:

10.sınıftayken yapmıstık elektirik bölümünde güzel paylaşım :saygilar:

Elinize sağlık Kağan hocam , bulaşmamak için kendimi çok zor tutmama rağmen , bu elektronik beni bir şekilde içine çekiyor.... :D

Ben bir dönem gitar pedallarımı yapmak için lazer printer ve demir üç klorür ile çok uğraşırdım. En iyi sonuç aldığım malzeme ise ince dergi sayfalarıydı. Şimdi artık çok üşeniyorum bunlara. Bir şekilde bir cnc makinası yapabilirsem bir ara, onunla yapmayı düşünüyorum bu işleri..

Devre vs pek anlamıyorum ama şu kalem işimize yaramazmı?

Kablo yayıntısından kurtulmak için quadlarda kullanılmazmı acaba?
Veya titreşimden vs pul pul dökülürmü :)

Arkadaslar benimde katkim olsun istedim.
1-baskinin yapilacagi kagit yagli olmali bunun icin heryerde bulabileceginiz fotograf kagitlari var.(sadece bir yüzü yagli olsun yoksa ütü yapisir.)
2- bakir levha iyi temizlenmis olsun.
3- baskiyi yaparken ters yapin zaten bilirsiniz ayna meselesi :)
4-baskiyi yapan yazici lazerli olmali.
5-devreyi bastiniz sira geldi bakırı eritmeye bunun için çamaşır suyu vs. Kullanma sodyumklorurun saf hali var eczanelerde ucuzda ondan alin sadece plaketin ustunu ortecek kadar dok kesinlikle soluma eldiven giy acik havada 2 dakkada hazır.
6-iyicene bol su ve sabunlu suyla yika hazir.
7- geriye devre bacaklarinin delinmesi kaldi onuda küçük el matkabi var ondan lazim ve incecik Uçlar var onunla yap ha bu arada bu uclardan fazla edin kolay kiriliyor malum ince :)
Not: EMNİYET TEDBIRLERINI ALMADAN HICBIRSEY YAPMA

tamerkaymakci' Alıntı:
Devre vs pek anlamıyorum ama şu kalem işimize yaramazmı?

Kablo yayıntısından kurtulmak için quadlarda kullanılmazmı acaba?
Veya titreşimden vs pul pul dökülürmü :)

Tamer kalem için bir şey diyemem ama komple bir PDB yapma fikri olabilir. İş bittikten sonra pedleri maskeleyip komple üzerini boyadın mı hiç bir sıkıntı olmaz. Ben bu işe bir eğileyim bakalım. Maliyet nasıl olacak.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Tamer kalem için bir şey diyemem ama komple bir PDB yapma fikri olabilir. İş bittikten sonra pedleri maskeleyip komple üzerini boyadın mı hiç bir sıkıntı olmaz. Ben bu işe bir eğileyim bakalım. Maliyet nasıl olacak.

Ben epoksi bakır plaketten bir trikopter frame çıkartmak istemiştim, pcb gömülü framelere özenip, ancak başarısız oldum. Çünkü ütüyle ne kadar basarsam basayım, toneri sağlıklı şekilde plakete geçiremedim. Bakır kaplı yüzey çok büyük olduğu için kocaman bir heatsink vazifesi görüp tonerin yeterli sıcaklığa gelmesini en azından homojen olarak yeterli sıcaklığa gelmesini engelledi. Bunun yerine ışıkla yapılan yöntem başarılı olacaktır. Google'da "photo etching pcb" olarak aratınca bulunabilir.

Bir de toner bakır plaket üzerine başarılı olarak geçirildikten sonra, yollar arasındaki bakırı eritmek için farklı bir yöntem de ben anlatayım.

1. Az miktarda ama derişik (yüksek oranlı) bir demirüçklorür çözeltisi hazırlayın.
2. Ellerinize kalın temizlik eldivenlerinden giyin, bir elinize basılı bakır plakayı, bir elinize de sarı bulaşık süngerini alın.
3. Süngere az miktarda çözelti alın ve elinizdeki plakete fazla bastırmadan sürtmeye başlayın.
4. Çok geçmeden yol basılı olmayan bakırın erimeye başladığını göreceksiniz.

Bu yöntem levhayı çözeltiye atmaktan daha hızlı sonuç verir. Çok daha az miktarda çözelti harcarsınız. Etrafa sıçrayan, dökülen, lavaboya dökülmemesi gereken, ama ne yapacağınızı bilmediğiniz demirüçklorür artığınız olmaz, süngeri çöpe atarsınız, olur biter. Büyük boyutlu pcb'leri eritmek daha kolay olur.