Kullanılan kablo çeşidi/cinsi

Murathanaksoz

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.youtube.com
İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar :saygilar:

Esc lerin +/- kablolara baktım herhangi bir şey yazmıyor,internette de bulamadım bu kabloların bir adı,cinsi,kodu vb. bir şeyi var mı ? Hani ek yapmak istediğimde ne cins bir kablo almak lazım ya da özellikleri ne olmalı ?

genelde standart orta sınıf esclerde lipoya giden kırmızı ve siyah kablolar 15awg oluyor. ben uzatmalarda 14 awg kullanıyorum. ne kadar yük bineceği önemli ama bir kalınını kullanmak sorun çıkarmaz. 14 awg iyidir. 50 ve yukarı A değerli escler için önerilen neyse onu kullanın.

silikon kablo olarak geçer

Hah çok teşekkürler bende bineceği yükün birşeyler değiştireceğini tahmin etmiştim o yüzden sordum yoksa elektrikçilerde bir sürü kablo var.

16 sipariş ettim. Bizim elektrikçilerden alırken 14 awg desem bilirler mi acaba ?

murathanaksoz' Alıntı:
Hah çok teşekkürler bende bineceği yükün birşeyler değiştireceğini tahmin etmiştim o yüzden sordum yoksa elektrikçilerde bir sürü kablo var.

16 sipariş ettim. Bizim elektrikçilerden alırken 14 awg desem bilirler mi acaba ?

Elektrikçiler ezbere kablo verir bence boşuna arama, direk buradan al acilse. Site adının tacir olması korkutmasın seni :) Telefon aç elinde varsa gönderir. Ben en son bu adamdan aldım.

Awg yi belirltmeyi unutmaki yanlış ürün vermesin. İşi bilen biri değil ama ticareti iyi. 1 gün sonra elimde olmuştu kablolar.

Pahalımı ? Evet hemde çok... ama ihtiyacın kadarını acil işini görecek şekilde alırsın. sonrada dışarıdan istediğin kadar alırsın

AWG ölçüsü ile satılan kabloyu sadece oto elektrikçilerde ve müzik malzemeleri satan yerlerde bulabilirsin. Ama onlarda genellikle modellerde kullanılan silikon kablolardan farklı oluyorlar. Elektrikçilerde satılan kablolar genellikle, bakır iletken kısımlarının çapları ile (0.75, 1, 1.5, 2 v.b.) isimlendirilir. AWG değerinin çap karşılıkları ise yaklaşık aşağıdaki gibidir.

10 AWG : 2.6mm
12 AWG : 2.1mm
14 AWG : 1.6mm
16 AWG : 1.3mm

Ben Karaköyde, bizim siilikon kablo olarak bildiğimiz kablodan bulamadım. Belki vardır ama ben rast gelmedim. Silikon kablonun klasik elektrik kablolarına göre bir kaç farkı bulunmaktadır.

- Silikon kaplama, kalın kabloların bile rahatlıkla esnek bir şekilde hareket ettirilebilmesini sağlar.
- Silikon kablonun esnek olmasını sağlayan bir etken de, içindeki iletkenin çok ve ince telli olmasıdır.
- Silikon kablolarda genellikle, iletkenlik davranışlarını iyileştirmek için, metal kısım ince bir tabaka lehim ile kaplıdır.
- Lehim yapmak gerektiğinde, silikon kaplama çok yüksek ısılara rahatlıkla dayanabilirken, klasik elektrik kablosunun dış plastik kaplaması eriyip, kablonun ucunun çıplak kalmasına yol açmaktadır.

Zafer SAHIN' Alıntı:
AWG olarak kabloyu sadece oto elektrikçilerde ve müzik malzemeleri satan yerlerde bulabilirsin. Elektrikçilerde satılan kablolar genellikle, bakır iletken kısımlarının çapları ile (0.75, 1, 1.5, 2 v.b.) isimlendirilir. AWG değerinin çap karşılıkları ise yaklaşık aşağıdaki gibidir.

10 AWG : 2.6mm
12 AWG : 2.1mm
14 AWG : 1.6mm
16 AWG : 1.3mm

Ben Karaköyde, bizim siilikon kablo olarak bildiğimiz kablodan bulamadım. Belki vardır ama ben rast gelmedim. Silikon kablonun klasik elektrik kablolarına göre bir kaç farkı bulunmaktadır.

- Silikon kaplama, kalın kabloların bile rahatlıkla esnek bir şekilde hareket ettirilebilmesini sağlar.
- Silikon kablonun esnek olmasını sağlayan bir etken de, içindeki iletkenin çok ve ince telli olmasıdır.
- Silikon kablolarda genellikle, iletkenlik davranışlarını iyileştirmek için, metal kısım ince bir tabaka lehim ile kaplıdır.
- Lehim yapmak gerektiğinde, silikon kaplama çok yüksek ısılara rahatlıkla dayanabilirken, klasik elektrik kablosunun dış plastik kaplaması eriyip, kablonun ucunun çıplak kalmasına yol açmaktadır.

evet zafer abi karaköyde perpada bi yerde yok. aynısı diye gönderdikleri kablolar kesinlikle aynı kalitede ve benzerlikte değildi.

Herkese teşekkürler. :saygilar: Hk dan 16 dan ve 14 ten 2şer tane söyledim. Onlar gelene kadar önerilen yerden bakacağım. :halay: :saygilar: