Kumanda Önerisi?

Not: bu kumandaların hepsinin menzili üç aşağı beş yukarı aynı: modelinizi havada görebildiğiniz, oryantasyonu kaybedene kadar gidebilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: Alperen Gün
Turnigy kumandayı ilk önce kullandığım kumandaydı. Menüsü deli etti beni. Modifiye etmeden, sadece Frsky modül takıp bir de Er9x yazılım yükledim kullandım, şahane oldu. Üzerine ciddi bir modifiye ekleyip kullandım / kullanıyorum, hiç bir markaya değişmem!
Futaba 7C kumandamı çok seviyorum. Karışık programlama gerekmeyen uygulamalarda memnuniyetle kullanmaya devam ediyorum.
Taranis 9XD Plus kumandamın yeri ise bambaşka. Belki de hediye geldiği içindir.
AT9 veya AT10 kumandalar fiyat olarak da cazipler, kendilerini kanıtlamışlardır. Kullanmadım ama incelemesini her yerde bulursunuz. Olumsuz olan bariz bir hususa rastlanmadım.
Bir de forumda Mehmet Sarıkaya abimizin yeni alıp da henüz ciddi bir şekilde inceleme fırsatı bulamadığı bir kumanda var ki, yabancı forumlarda hep olumlu şeyler okudum.
Ya bu fiyatlara bu markaları, ya da bütçeyi biraz daha zorlayıp Hitec Aurora 9x tavsiye ederim.

Hocam turnigy kumandayı nasıl modifiye ettiniz? 2 - 3 ay kadar başka kumandaya ayıracak bütçem olmıcak malesef, o yüzden elimdekiyle yetinmem gerek

Açıkcası ciddi bir menzil takıntım var biraz da o yüzden AT10 istiyordum 4km menzili var

Açıksac hiç bir kumandayı bu güne kadar bende menzil konusunda denemedim. Çünkü uçurduğum uçakların başı kıçı bir süre sonra belli olmuyor...
FPV ile uğraşan arkadaşlar daha net yanıt verir. Ama ben yıllardır denediklerimden yola çıkarak cevap verebilirim. 35 ve 72 mhz kumandalar eski modeldir ama engel vs. pek iplemeden 2 km rahat çıkardıklarını biliyorum.
2.4 ghz kumandalar devreye girdikten sonra onların papucu dama atıldı. Avantajları ise frekans karışmaması ve ek bir kaç faktör.
2.4 ghz kumandalar genelde 100 mw çıkış gücü verirler. Ve bu yerden havaya max. 1.5 - 2 km kontrol sunar. Satıhtan satıha bu menzil daha da düşer.
Hele araya engel girecek olursa, bina, orman vb. menzil daha da düşer.
100 mw bir cihaz kolay kolay 2 km. yi aşamaz. Hava şartları, Güneş rüzgarları vs. bu değerlere eksi etkendir.
Bir önceki mesajımda yazdıgım kumanda, ki bende edindim. 150 mw standart haliyle çıkış verbilmesi. Satıcı firmanın verdiği değer; yerden havaya 2.5 km...
Extra pek çok kumandaya takılabilen 433, veya 900 mhz modüllerle kontroller (dikkat edin frekans düşüyor) 10-15 km ye kadar çıkabiliyor.
Hoş, hiç bir hava aracını 500 mt. sonra detaylı göremezsiniz ve oryantasyonu kaybedersiniz.
Ama FPV sisteme sahip bir modeliniz varsa ve deneyimliyseniz, eğer FPV vericinizde yeterli ise onlarca kilometre mesafelere (yanlış hatırlamıyorsam rekor 180 km. civarları.) görüntü, pusula, barometre vs. verilerine dayanarak kontrola devam edebilirsiniz... Veya otopilotunuz varsa, vermiş olduğunuz göreve göre model gider, gelir ve bu durumda da kumandanın menzili zaten sorun olmaz, çünkü kumanda edemeyeceksiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Açıksac hiç bir kumandayı bu güne kadar bende menzil konusunda denemedim. Çünkü uçurduğum uçakların başı kıçı bir süre sonra belli olmuyor...
FPV ile uğraşan arkadaşlar daha net yanıt verir. Ama ben yıllardır denediklerimden yola çıkarak cevap verebilirim. 35 ve 72 mhz kumandalar eski modeldir ama engel vs. pek iplemeden 2 km rahat çıkardıklarını biliyorum.
2.4 ghz kumandalar devreye girdikten sonra onların papucu dama atıldı. Avantajları ise frekans karışmaması ve ek bir kaç faktör.
2.4 ghz kumandalar genelde 100 mw çıkış gücü verirler. Ve bu yerden havaya max. 1.5 - 2 km kontrol sunar. Satıhtan satıha bu menzil daha da düşer.
Hele araya engel girecek olursa, bina, orman vb. menzil daha da düşer.
100 mw bir cihaz kolay kolay 2 km. yi aşamaz. Hava şartları, Güneş rüzgarları vs. bu değerlere eksi etkendir.
Bir önceki mesajımda yazdıgım kumanda, ki bende edindim. 150 mw standart haliyle çıkış verbilmesi. Satıcı firmanın verdiği dleğer; yerden havaya 2.5 km...
Extra pek çok kumandaya takılabilen 433, veya 900 mhz modüllerle kontroller (dikkat edin frekans düşüyor) 10-15 km ye kadar çıkabiliyor.
Hoş, hiç bir hava aracını 500 mt. sonra detaylı göremezsiniz ve oryantasyonu kaybedersiniz.
Ama FPV sisteme sahip bir modeliniz varsa ve deneyimliyseniz, eğer FPV vericinizde yeterli ise onlarca kilometre mesafelere (yanlış hatırlamıyorsam rekor 180 km. civarları.) görüntü, pusula, barometre vs. verilerine dayanarak kontrola devam edebilirsiniz... Veya otopilotunuz varsa, vermiş olduğunuz göreve göre model gider, gelir ve bu durumda da kumandanın menzili zaten sorun olmaz, çünkü kumanda etmeyeceksiniz.

Bir süre sonra fpv'ye geçmeyi düşünüyorum. Amacım minimum 5km menzil

Yahu Allah aşkına nedir bu menzil takıntısı? Şimdi kızacaksın biliyorum ama gerçeklerden kaçış yok. İlla da menzil menzil diye tutturan birisi bu konuda son derece acemidir. Çok açık. Acemi adamın da en fazla menzili 800 metre bilemedin 1 km olur.
Deneyim kazandığın zaman göreceksin ki hem maliyeti düşük hem menzili yüksek hem de her yerde bulabileceğin bir sistem yok. Uzun menzili hakedecek kadar deneyim kazandığnda zaten bu soruları sormuyor olacaksın çünkü bu sistemlerin artık 400 - 800 MHz bantlarında çalıştığını, 2.4GHz bandında 5 - 10 km menzilin hayal olacağını falan öğrenmiş olacaksın. LRS diye kısaltılan (Long Range System) modüllerle uzun menzillere ulaşılabileceğini zaten öğrenmiş olacaksın. Ayrıca aceminin eline 5 m menzilli bir kumanda verilemeyeceğini de belki o zaman farkedeceksin. Ama şimdi Turnigy vs gibi kumandalarla sabahtan beri 5 km 5 km 5 km diye tutturduğunda gerçekten kabak tadı veriyor.

Sümer hocamın sözünün altına imzamı atarım.
Hocam turnigy kumandayı nasıl modifiye ettiniz? 2 - 3 ay kadar başka kumandaya ayıracak bütçem olmıcak malesef, o yüzden elimdekiyle yetinmem gerek

Benim Turnigy 9x'e yaptığım modifiyenin toplam maliyeti ile bundan 5-6 ay önce benim yazımda saydığım tüm kumandaları aynı anda alabilirdim.

• Beğen
Yahu Allah aşkına nedir bu menzil takıntısı? Şimdi kızacaksın biliyorum ama gerçeklerden kaçış yok. İlla da menzil menzil diye tutturan birisi bu konuda son derece acemidir. Çok açık. Acemi adamın da en fazla menzili 800 metre bilemedin 1 km olur.
Deneyim kazandığın zaman göreceksin ki hem maliyeti düşük hem menzili yüksek hem de her yerde bulabileceğin bir sistem yok. Uzun menzili hakedecek kadar deneyim kazandığnda zaten bu soruları sormuyor olacaksın çünkü bu sistemlerin artık 400 - 800 MHz bantlarında çalıştığını, 2.4GHz bandında 5 - 10 km menzilin hayal olacağını falan öğrenmiş olacaksın. LRS diye kısaltılan (Long Range System) modüllerle uzun menzillere ulaşılabileceğini zaten öğrenmiş olacaksın. Ayrıca aceminin eline 5 m menzilli bir kumanda verilemeyeceğini de belki o zaman farkedeceksin. Ama şimdi Turnigy vs gibi kumandalarla sabahtan beri 5 km 5 km 5 km diye tutturduğunda gerçekten kabak tadı veriyor.

Hocam kızıyorsunuz ama bendeki geçici bir heves değil. Kendimi benzinli modelde geliştirdikten sonra özellikle iha sistemleriyle çalışmak istiyorum. Bu yüzden üniversite olarak Teknofestte Tübitakın düzenlediği İHA yarışmasına da katıldık :) Tabi şuanda yeni sayılırım ama inşallah bu forumdaki abilerimin de yardımıyla yol katetcem :)

Çok pahalı bir iştir görme sınırının ötesine geçmek. Uzun menzilde ucuza kaçarsan maliyetine model kaybolduğunda onun maliyetini de ekle. Verebilmiş olacağın zararı hesaba bile katmıyorum.
Ama bütün bu başlıktaki söylenenler doğrultusunda senin ihtiyacını Frsky'ın XJT modülü ile LRS alıcıları karşılıyor. Bu alıcı için üretici firma telemetri olmadan 9-12 km menzil veriyor.
Ee, bu modülü takabileceğin 'ucuz' bir kumanda (Turnigy veya Flysky 9x: aynısıdır),
Matematik:
modül fiyatı + alıcı fiyatı + kumanda = yukarıda saydığım en pahalı kumanda (Hitec).
Ama onun da menzili kısa (EN AZ 1 km) :laugh:

• Beğen
Çok pahalı bir iştir görme sınırının ötesine geçmek. Uzun menzilde ucuza kaçarsan maliyetine model kaybolduğunda onun maliyetini de ekle. Verebilmiş olacağın zararı hesaba bile katmıyorum.
Ama bütün bu başlıktaki söylenenler doğrultusunda senin ihtiyacını Frsky'ın XJT modülü ile LRS alıcıları karşılıyor. Bu alıcı için üretici firma telemetri olmadan 9-12 km menzil veriyor.
Ee, bu modülü takabileceğin 'ucuz' bir kumanda (Turnigy veya Flysky 9x: aynısıdır),
Matematik:
modül fiyatı + alıcı fiyatı + kumanda = yukarıda saydığım en pahalı kumanda (Hitec).
Ama onun da menzili kısa (EN AZ 1 km) :laugh:

Bilgi için çok teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi