Kumanda ve Alıcı Eşleştirme - Tanıtılması - BIND Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Kumanda ve alıcının ilk kullanım öncesi birbirlerini tanıyıp, el şıkışması ve anlaşması işlemine kısaca " BIND " ( Eşleştirme ) denir.

Eski sistem olan FM sistemlerde kullanılan kristal, kumandanın frekansını belirlemektedir. Kumanda ve alıcıda aynı kristal kullanıldığı için, otomatik olarak birbirlerini tanımakta ve haberleşmektedir.

[attachimg=1]​

2.4 GHZ kumandalarda ise genel bir tek haberleşme frekansı bulunmaktadır. Bu nedenle yeni alınan bir kumanda ve alıcının ILK kullanım öncesi birbirlerini tanıtılmaları gerekmektedir.

Her kumandanın tek ve özel bir ID kodu bulunmaktadır. Kumanda ve alıcının haberleşebilmesi için bu ID kodunun, alıcı tarafından öğrenilmesi gerekmektedir. İşte BIND işlemi, alıcının bu ID kodunu öğrenip, hafızasına kaydetme işlemidir.

Bu işlem bir kere yapıldıktan sonra aynı alıcı aynı kumanda ile beraber kullanıldığı müddetçe, farklı bir modele taşınması durumu değiştirmez. Eğer alıcıyı farklı bir kumanda ile kullanmak istersek, bu işlemin baştan yeniden yapılması gerekeçektir.

BIND işlemi kumanda markalarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu işlem bazı markalarda, örneğin FUTABA, kumanda ve alıcı üzerindeki düğmeler ile yapılırken, JR yada Spektrum larda "BIND PLUG " adı verilen ilave bir jumper takılarak yapılmaktadır.

Bu nedenle kullandığınız kumandanın manual kontrol ederek, BIND işlemini yapmanızı tavsiye ederiz ;)

Kumanda modellerine göre daha detaylı BIND işlemi için aşağıdaki konulara bakabilirsiniz.

FUTABA Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi
JR ve Spektrum Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi

Ekli dosyalar

• Bind.GIF
    Bind.GIF
    27 KB · Görülme: 1,017
  • Beğen
Tepkiler: ibrahim yılmaz
Ynt: Kumanda ve Alıcı Eşleştirme - Tanıtılması - BIND Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kravatlı olan kumanda galiba ;D

Konuyu hortlaşmış olucam biraz ama yeni konu açmak istemedim, o yüzden burdan sorucam. Helikopterime 1 adet satallite alıcıyı bağladım güzelcene ayarlarını yaptım, model şuan uçar vaziyette. Fakat tek satalliteye güvenemediğim için şuan 2.yi bağladım. Mecburen tekrar bind işlemi yapacağım ama ayarlarımın bozulmasından korkuyorum. Bu bind işleminden sonra kumanda ve ikon ünite ayarlarım bozulur mu yoksa aynı şekilde kalır mı?

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Konuyu hortlaşmış olucam biraz ama yeni konu açmak istemedim, o yüzden burdan sorucam. Helikopterime 1 adet satallite alıcıyı bağladım güzelcene ayarlarını yaptım, model şuan uçar vaziyette. Fakat tek satalliteye güvenemediğim için şuan 2.yi bağladım. Mecburen tekrar bind işlemi yapacağım ama ayarlarımın bozulmasından korkuyorum. Bu bind işleminden sonra kumanda ve ikon ünite ayarlarım bozulur mu yoksa aynı şekilde kalır mı?
Ayarlarin bozulmaz Kemal. Sadece Check edeceksin. En baştan. Çünkü servo Travel limitler değişmez. Trottle curve , pitch curve değişmez. Gain değişmez. Çünkü kumanda da bunlar ayarli.sadece self level i baştan yap .Oda tedbir amaçlı. Gerisi hiç değişmez merak etme.

Mesut Sert' Alıntı:
Ayarlarin bozulmaz Kemal. Sadece Check edeceksin. En baştan. Çünkü servo Travel limitler değişmez. Trottle curve , pitch curve değişmez. Gain değişmez. Çünkü kumanda da bunlar ayarli.sadece self level i baştan yap .Oda tedbir amaçlı. Gerisi hiç değişmez merak etme.

Çok teşekkür ederim Mesut abi :saygilar:

Futaba 7c kullanıyorum ikinci model icin ikinci bir alici alsam surekli modeller arası geçişte alıcıları bind yapmam gerekirmi

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Atabek' Alıntı:
Futaba 7c kullanıyorum ikinci model icin ikinci bir alici alsam surekli modeller arası geçişte alıcıları bind yapmam gerekirmi

Hayır!

Yeni alıcıyı bir kereye mahsus yeni model açarak bindlemen yeterli olacaktır diye biliyorum Mustafa.
Modeller arası geçişte tekrar bindlemeye gerek yoktur.
Sadece aynı alıcıyı farklı bir futaba kumandayla kullanacağın zaman bindlersin.
Futaba kullanan deneyimli arkadaşlar yazacaklardır.
Aynı fikirde birleşeceğimize inanıyorum.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler Ömer abi

Ömer abi yazmış zaten[emoji106]

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Yeni alıcıyı bir kereye mahsus yeni model açarak bindlemen yeterli olacaktır diye biliyorum Mustafa.
Modeller arası geçişte tekrar bindlemeye gerek yoktur.
Sadece aynı alıcıyı farklı bir futaba kumandayla kullanacağın zaman bindlersin.
Futaba kullanan deneyimli arkadaşlar yazacaklardır.
Aynı fikirde birleşeceğimize inanıyorum.

Teşekkürker ibrahim, yoksa ikinci bir alıcı almanın mantığı kalmıyor.

rica ederim Mustafa :saygilar:

Radiolink At9 için bu işlemi nasıl yaparız yardimci olursaniz sevinirim
İyi forumlar

Burak Yahşi' Alıntı:
Radiolink At9 için bu işlemi nasıl yaparız yardimci olursaniz sevinirim
İyi forumlar

;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İyi akşamlar herkese ,
Hocam elimde flysky 9 kanallı kumanda var ve ben bunun receiver ını yaktım aynı transmitter kullanarak farklı bi receiver (mesela turnigy marka 9 kanal veya flysky marka 6 kanal) kullanabilir miyim eşleştirebilir miyim ?